Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  12. červen 2015

Astronomický snímek dne (APOD) - 12. červen 2015

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Mlhovina Medúza

Uznání a copyright: European Southern Observatory, VLT

Zapletené a stočené filamenty zářivého plynu naznačují populární jméno této mlhoviny, Medúza. Medúza, též známá jako Abell 21, je stará planetární mlhovina vzdálená asi 1500 světelných let u jižní hranice souhvězdí Blíženců (Gemini). Podobně jako její mytologický jmenovec, i tato mlhovina je spojená s dramatickou transformací. Fáze planetární mlhoviny představuje závěrečnou fázi vývoje hvězd s nízkou hmotností jako je Slunce, když se transformují z rudých obrů na bílé trpaslíky a při tomto procesu odhazují svoje vnější vrstvy. Záři mlhoviny pohání ultrafialové záření této žhavé hvězdy. Na tomto podrobném teleskopickém pohledu je ve středu v popředí jasná, ale nesouvisející hvězda, zatímco transformující se centrální hvězda Medúzy je ve skutečnosti ta slabší hvězda pod středem v pravé části snímku. Odhaduje se, že mlhovina Medúza měří přes 4 světelné roky.

Štítky: Medusa nebula, Abell 21, Planetární mlhovina


24. vesmírný týden 2021

24. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 14. 6. do 20. 6. 2021. Měsíc bude v první čtvrti. Nad ránem jsou dobře viditelné planety Jupiter a Saturn. Sluneční aktivita je nízká. Čínská kosmická loď Šen-čou 12 je připravena ke startu s třemi kosmonauty ke stanici Tiangong 3. Juno přinesla fantastické snímky Jupiterova měsíce Ganymedu. Před 230 lety se narodil americký astronom Denison Olmsted, který prováděl pozorování z Yale jedním z prvních univerzitních dalekohledů v USA a v roce 1833 po spatření meteorického deště Leonid poukázal na jejich radiant a kosmický původ.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Leo Triplet

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2021 obdržel snímek „Leo Triplet“, jehož autorem je Zdeněk Vojč   Na noční obloze se nalézá nepřeberné množství zajímavých objektů či jejich skupin. Jednou z nich je i skupina tří galaxií, nazvaná též Leo Triplet. To proto, že ji na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Kometa C/2020 M5 (ATLAS)

Snímek komety C/2020 M5 (ATLAS). Rozměry obrázku jsou 20 x 20 obloukových minut, sever je nahoře, východ vlevo. Kometa se na obloze pohybovala souhvězdím Malé medvědice. Vzdálenost od Země 3.192 au, od Slunce 3.077 au. Rychlost pohybu po obloze 1.34 arcsec/min, jasnost podle efemeridy 16.4 mag.

Další informace »