Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  11. červen 2015

Astronomický snímek dne (APOD) - 11. červen 2015

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Světlo, tma a prach

Uznání a copyright: Herbert Walter, CEDIC Team

Tato barevná oblast zabírá asi tři úplňky (1,5 stupně) v poli hvězd bohatém na mlhoviny v rovině naší Mléčné dráhy v královském severním souhvězdí Kefeus (Cepheus). U okraje masivního molekulárního mračna vzdáleného asi 2400 světelných let se vlevo nahoře nachází jasně červená emisní oblast Sharpless (Sh) 155, která se také nazývá mlhovina Jeskyně. Jasné plynné okraje této kosmické jeskyně o rozměru asi 10 světelných let ionizuje ultrafialové světlo z horkých mladých hvězd. Na mezihvězdném malířském plátnu jsou i prašné modré reflekční mlhoviny proťaté hustými mračny neprůhledného prachu. Scénu ukotvuje podlouhlé jádro Lyndovy temné mlhoviny LDN 1210 (Lynds Dark Nebula) vpravo dole. Astronomické výzkumy ukázaly další dramatické známky vznikání hvězd, včetně jasně červené skvrnky Herbig-Harova objektu HH 168. Energetické výtrysky z nově zrozené hvězdy generují emisi Herbig-Harova objektu přímo pod jasnou mlhovinou Jeskyně.
Oprava: Na záměnu strany u Lyndovy mlhoviny upozornil Alexej Šimeček.

Štítky: Reflection, Emise, Absorpce, Mlhovina


28. vesmírný týden 2020

28. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 6. 7. do 12. 7. 2020. Měsíc ubývá od úplňku k poslední čtvrti. Velké planety Jupiter a Saturn jsou vidět skoro celou noc, Mars a Venuše nejlépe až ráno. Ranní oblohu doplňuje jasná kometa NEOWISE. Pokračuje sezóna NLC. V minulém týdnu jsme se dočkali čínských startů a letu Falconu 9. Electron byl neúspěšný a Vega ani neodstartovala. Před 70 roky se narodil objevitel slavné komety Hyakutake z roku 1996.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Tatranští skřítci

Titul Česká astrofotografie měsíce za červen 2020 získal snímek „Tatranští skřítci“, jehož autory jsou Daniel Ščerba a Miloslav Druckmüller.     Bájné skřítky nalezneme snad po celém světě. Často kutají v horách rudu, tu a tam vylezou na zemský povrch a škodí nebo pomáhají.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

C/2020 F3 (NEOWISE)

Canon EOS 50D, Canon EF 135/2.0L USM, 7x5sec., f/2.8, ISO 800. Foceno z rozhledny na Boubíně 10.7.2020 v 02:05

Další informace »