Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  11. červen 2015

Astronomický snímek dne (APOD) - 11. červen 2015

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Světlo, tma a prach

Uznání a copyright: Herbert Walter, CEDIC Team

Tato barevná oblast zabírá asi tři úplňky (1,5 stupně) v poli hvězd bohatém na mlhoviny v rovině naší Mléčné dráhy v královském severním souhvězdí Kefeus (Cepheus). U okraje masivního molekulárního mračna vzdáleného asi 2400 světelných let se vlevo nahoře nachází jasně červená emisní oblast Sharpless (Sh) 155, která se také nazývá mlhovina Jeskyně. Jasné plynné okraje této kosmické jeskyně o rozměru asi 10 světelných let ionizuje ultrafialové světlo z horkých mladých hvězd. Na mezihvězdném malířském plátnu jsou i prašné modré reflekční mlhoviny proťaté hustými mračny neprůhledného prachu. Scénu ukotvuje podlouhlé jádro Lyndovy temné mlhoviny LDN 1210 (Lynds Dark Nebula) vpravo dole. Astronomické výzkumy ukázaly další dramatické známky vznikání hvězd, včetně jasně červené skvrnky Herbig-Harova objektu HH 168. Energetické výtrysky z nově zrozené hvězdy generují emisi Herbig-Harova objektu přímo pod jasnou mlhovinou Jeskyně.
Oprava: Na záměnu strany u Lyndovy mlhoviny upozornil Alexej Šimeček.

Štítky: Reflection, Emise, Absorpce, Mlhovina


30. vesmírný týden 2021

30. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 26. 7. do 1. 8. 2021. Měsíc po úplňku ubývá k poslední čtvrti. Večer je vidět jasná planeta Venuše a později také Saturn a Jupiter. Aktivita Slunce je mírně zvýšená. K ISS míří nový modul Nauka, ale hned po startu měl problémy s hlavním pohonným systémem. Vrtulníček Ingenuity uskutečnil na Marsu již desátý let. Před 50 lety odstartovala k Měsíci mise Apollo 15.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Částečné zatmění slunce a přelet ISS

Titul Česká astrofotografie měsíce za červen 2021 obdržel snímek „Částečné zatmění Slunce a ISS“, jehož autorem je Pavel Prokop Slunce, Měsíc a kosmická stanice ISS. Co mají tyto rozdílné objekty společného? Zdánlivě téměř nic. Slunce je téměř dokonalá „koule horkého plazmatu“ o průměru 1 392

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Variace na zastínění úplňku Měsíce

Průchod zastínění měsíčního úplňku postupně komínem, střešními ventilátory a mraky

Další informace »