Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  10. červen 2015

Astronomický snímek dne (APOD) - 10. červen 2015

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Let nad trpasličí planetou Ceres

Uznání videa: NASA, JPL-Caltech, UCLA, MPS/DLR/IDA, DLR, ESO

Jak by vypadal let nad trpasličí planetou Ceres? Animátoři z Německého střediska pro letectví a kosmonautiku nedávno využili skutečné snímky a výšková data z kosmické sondy NASA Dawn, která je nyní u Ceres a vytvořili několik fascinujících virtuálních sekvencí. Video začíná ze zdánlivé dráhy kolem kosmického skaliska o průměru 950 kilometrů a brzy přichází do záběru kráter se dvěma záhadnými bílými skvrnami. Další sekvence návštěvníka vede přes severní a jižní pól Cerery a potom přes okraj tohoto tmavého světa, na kterém je dobře vidět těžce kráterovaný povrch. Výška terénu byla zde, na největším objektu v pásu asteroidů, digitálně zdvojnásobena a v pozadí byla přidána umělá pole hvězd. Kosmická sonda Dawn nejspíše zůstane neobvyklým umělým měsícem Ceres ještě dlouho poté, co její mise skončí.

Štítky: Video, Let, Dawn, Ceres


8. vesmírný týden 2021

8. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 2. do 28. 2. 2021. Měsíc bude v úplňku. Večer je dobře vidět pouze Mars. Venuše je nyní vidět alespoň v koronografu SOHO. Skvělý úspěch zaznamenala americká kosmonautika, když přistála úspěšně na Marsu už s pátým vozítkem v řadě.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

planéty počas roku 2020

Titul Česká astrofotografie měsíce za leden 2021 získal snímek „Planéty počas roku 2020“, jehož autorem je Tadeáš Valent   Podivný rok 2020 je již za námi. I když nás na Zemi sužovaly nemalé problémy, obloha nad našimi hlavami se nezaujatě proměňovala, planety obíhaly okolo Slunce a

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

zákryt hviezdy Mesiacom

zákryt hviezdy SAO78596 6.5mag Mesiacom

Další informace »