Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  14. červen 2015

Astronomický snímek dne (APOD) - 14. červen 2015

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

M101: Galaxie Větrník

Uznání: Subaru Telescope (NAOJ), Hubble Space Telescope;
Processing & Copyright: Robert Gendler

Proč tak mnoho galaxií vypadá jako spirály? Výborným příkladem je M101, která je vidět nahoře, jejíž relativní blízkost pouhých 27 miliónů světelných let ji umožňuje studovat i do jistých podrobností. Pozorování ukazuje, že blízké gravitační interakce se sousední galaxií vytvořilo vlny s vysokou hustotou a s kondenzovaným plynem, které pokračují v oběhu kolem středu galaxie. Tyto vlny stlačují existující plyn a způsobují vznik hvězd. Jedním z důsledků je, že galaxie M101, též zvaná Větrník, má několik extrémně jasných hvězdotvorných oblastí (zvaných HII oblasti), které jsou rozprostřené po spirálních ramenech. M101 je tak velká, že její nesmírná gravitace bortí menší blízké galaxie.

Štítky: M101, Pinwheel Galaxy, Density waves


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Soví mlhovia

Newton 1000/200 + kamera ZWO ASI 183 MC

Další informace »