Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  15. červen 2015

Astronomický snímek dne (APOD) - 15. červen 2015

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Barevná lunární korona

Uznání a copyright: Sergio Montúfar

Co jsou to ty barevné prstence kolem Měsíce? Korona. Prstence jako jsou tyto se někdy objeví, pokud je Měsíc vidět skrz řídké mraky. Tento jev vzniká kvantově mechanickou difrakcí světla kolem jednotlivých kapiček vody o stejné velikosti v mraku uprostřed, který je ovšem většinou transparentní. Jelikož různé barvy světla mají odlišné vlnové délky, tak se každá barva ohýbá různě. Lunární korony jsou jedny z mála čistě kvantově mechanických barevných jevů, které lze snadno spatřit i neozbrojeným okem. Tato lunární korona byla zachycena 2. června kolem jahodového úplňku z města La Plata v Argentině. Podobné korony, které se utvářejí kolem Slunce je vzhledem k vyšší jasnosti Slunce typicky těžší uvidět.

Štítky: Mračna, Měsíc, Korona


28. vesmírný týden 2025

28. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 7. 7. do 13. 7. 2025. Měsíc bude v úplňku. Mars je velmi nízko na večerní obloze a lepší je viditelnost planet ráno, především Saturnu a Venuše. Síť dalekohledů ATLAS má na kontě další zajímavý objev, mezihvězdnou kometu. Aktivita Slunce je velmi nízká. Noční svítící oblaka opět jednu noc výrazně potěšila pozorovatele oblohy. 1. července byla úspěšně vypuštěna další evropská meteorologická družice MTG-S1. K ISS dorazil zásobovací Progress MS-31. 75 let by se dožil Yuji Hyakutake, jehož kometa ozdobila jarní oblohu v roce 1996.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC3718

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2025 obdržel snímek „NGC 3718“, jehož autorem je astrofotograf Zdenek Vojč   12. dubna 1789 namířil astronom William Herschel svůj dalekohled směrem k souhvězdí Velké medvědice a objevil zde mimo jiné mlhavý obláček galaxie NGC 3718. Téměř přesně 236

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Měsíc, Antares a ISS

Na správném místě, ve správný čas bohužel jen s mobilem. (O průletu ISS jsem předem nevěděl)

Další informace »