Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  17. červen 2015

Astronomický snímek dne (APOD) - 17. červen 2015

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

M45: Hvězdokupa Plejády

Uznání a copyright: Marco Lorenzi (Glittering Lights)

Už jste někdy viděli hvězdokupu Plejády? I když ano, tak jste ji pravděpodobně nikdy neviděli tak zaprášenou, jako je zde. Možná že nejslavnější hvězdokupu na obloze, jasné Plejády, lze vidět i bez triedru, dokonce i z hloubky světlem znečištěných měst. Při dlouhé expozici z tmavého místa se ovšem prachové mračno kolem hvězdokupy Plejády stává evidentní. Tato expozice zabrala přes 12 hodin a na obloze pokrývá oblast několika úplňků. Plejády jsou též (v anglofonních zemích) známy jako Sedm sester, Kuřátka a M45, nachází se asi 400 světelných let daleko v souhvězdí Býka (Taurus). Legenda s moderní koncovkou praví, že jedna z jasnějších hvězd od té doby, co hvězdokupa dostala jméno, zeslábla a tak zůstalo jen šest hvězd viditelných pouhým okem. Skutečný počet hvězd viditelných v Plejádách může být ovšem více nebo méně než sedm, to záleží na temnotě oblohy a ostrosti zraku pozorovatele.

Retrospektiva APODu: Hvězdokupa Plejády.

Štítky: Hvězdy, Otevřená hvězdokupa, Plejády


16. vesmírný týden 2024

16. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 15. 4. do 21. 4. 2024. Měsíc bude v první čtvrti. Rozloučili jsme se s kometou 12P/Pons-Brooks. Z Ameriky dorazily zprávy i fotografie o úspěšném pozorování úplného zatmění Slunce i dvou komet během tohoto úkazu. Aktivita Slunce se konečně opět zvýšila. Proběhl také poslední start velké rakety Delta IV Heavy. SpaceX si připsala rekord v podobě dvacátého přistání prvního stupně Falconu 9. Před deseti roky ukončila dopadem na Měsíc svou misi sonda LADEE zkoumající prach v těsné blízkosti nad povrchem Měsíce.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

!

Další informace »