Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  17. červen 2015

Astronomický snímek dne (APOD) - 17. červen 2015

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

M45: Hvězdokupa Plejády

Uznání a copyright: Marco Lorenzi (Glittering Lights)

Už jste někdy viděli hvězdokupu Plejády? I když ano, tak jste ji pravděpodobně nikdy neviděli tak zaprášenou, jako je zde. Možná že nejslavnější hvězdokupu na obloze, jasné Plejády, lze vidět i bez triedru, dokonce i z hloubky světlem znečištěných měst. Při dlouhé expozici z tmavého místa se ovšem prachové mračno kolem hvězdokupy Plejády stává evidentní. Tato expozice zabrala přes 12 hodin a na obloze pokrývá oblast několika úplňků. Plejády jsou též (v anglofonních zemích) známy jako Sedm sester, Kuřátka a M45, nachází se asi 400 světelných let daleko v souhvězdí Býka (Taurus). Legenda s moderní koncovkou praví, že jedna z jasnějších hvězd od té doby, co hvězdokupa dostala jméno, zeslábla a tak zůstalo jen šest hvězd viditelných pouhým okem. Skutečný počet hvězd viditelných v Plejádách může být ovšem více nebo méně než sedm, to záleží na temnotě oblohy a ostrosti zraku pozorovatele.

Retrospektiva APODu: Hvězdokupa Plejády.

Štítky: Hvězdy, Otevřená hvězdokupa, Plejády


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Leo Triplet zoom

výřez Leo Triplet (známý také jako M66 Group) je malá skupina galaxií vzdálena asi 35 milionů světelných let v souhvězdí Lva. Tato galaxie se skládá ze spirálních galaxií M65, M66 a NGC 3628

Další informace »