Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  17. červen 2015

Astronomický snímek dne (APOD) - 17. červen 2015

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

M45: Hvězdokupa Plejády

Uznání a copyright: Marco Lorenzi (Glittering Lights)

Už jste někdy viděli hvězdokupu Plejády? I když ano, tak jste ji pravděpodobně nikdy neviděli tak zaprášenou, jako je zde. Možná že nejslavnější hvězdokupu na obloze, jasné Plejády, lze vidět i bez triedru, dokonce i z hloubky světlem znečištěných měst. Při dlouhé expozici z tmavého místa se ovšem prachové mračno kolem hvězdokupy Plejády stává evidentní. Tato expozice zabrala přes 12 hodin a na obloze pokrývá oblast několika úplňků. Plejády jsou též (v anglofonních zemích) známy jako Sedm sester, Kuřátka a M45, nachází se asi 400 světelných let daleko v souhvězdí Býka (Taurus). Legenda s moderní koncovkou praví, že jedna z jasnějších hvězd od té doby, co hvězdokupa dostala jméno, zeslábla a tak zůstalo jen šest hvězd viditelných pouhým okem. Skutečný počet hvězd viditelných v Plejádách může být ovšem více nebo méně než sedm, to záleží na temnotě oblohy a ostrosti zraku pozorovatele.

Retrospektiva APODu: Hvězdokupa Plejády.

Štítky: Hvězdy, Otevřená hvězdokupa, Plejády


50. vesmírný týden 2019

50. vesmírný týden 2019

Přehled událostí na obloze od 9. 12. do 15. 12. 2019. Měsíc bude v úplňku. Podvečerní obloha patří Venuši a Saturnu, ve středu budou v konjunkci. Ráno je vidět Merkur a Mars. 14. 12. Nastává maximum meteorického roje Geminid. Na ISS byl zadokován Dragon (CRS-19) a připojit se má také Progress MS-13. Čína stihla dva starty menší rakety ze stejného kosmodromu během šesti hodin. Před 35 lety začala mise sond Vega 1 a 2, které kromě Venuše zkoumaly Halleyovu kometu.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC6888 a PN G75.5+1.7

Titul Česká astrofotografie měsíce za říjen 2019 obdržel snímek „NGC6888 a PN G75.5+1.7“, jehož autorem je Vladimír Nádvorník   Hvězdné objekty mívají často poněkud tajemná označení, která i mnoha astronomům dokonce ani nenaznačí … Tak třeba „NGC6888 a PN G75.5+1.7“ z titulku tohoto

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Měsíc

Měsíc

Další informace »