Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  17. červen 2015

Astronomický snímek dne (APOD) - 17. červen 2015

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

M45: Hvězdokupa Plejády

Uznání a copyright: Marco Lorenzi (Glittering Lights)

Už jste někdy viděli hvězdokupu Plejády? I když ano, tak jste ji pravděpodobně nikdy neviděli tak zaprášenou, jako je zde. Možná že nejslavnější hvězdokupu na obloze, jasné Plejády, lze vidět i bez triedru, dokonce i z hloubky světlem znečištěných měst. Při dlouhé expozici z tmavého místa se ovšem prachové mračno kolem hvězdokupy Plejády stává evidentní. Tato expozice zabrala přes 12 hodin a na obloze pokrývá oblast několika úplňků. Plejády jsou též (v anglofonních zemích) známy jako Sedm sester, Kuřátka a M45, nachází se asi 400 světelných let daleko v souhvězdí Býka (Taurus). Legenda s moderní koncovkou praví, že jedna z jasnějších hvězd od té doby, co hvězdokupa dostala jméno, zeslábla a tak zůstalo jen šest hvězd viditelných pouhým okem. Skutečný počet hvězd viditelných v Plejádách může být ovšem více nebo méně než sedm, to záleží na temnotě oblohy a ostrosti zraku pozorovatele.

Retrospektiva APODu: Hvězdokupa Plejády.

Štítky: Hvězdy, Otevřená hvězdokupa, Plejády


29. vesmírný týden 2024

29. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 15. 7. do 21. 7. 2024. Měsíc bude na konci týdne v úplňku. Na obloze prochází nízko položenými souhvězdími a 17. 7. se potká s hvězdou Antares ve Štíru. Planety jsou nejlépe vidět ráno, především Saturn a zlepšuje se už i viditelnost Marsu s Jupiterem. Aktivita Slunce je střední. Evropská raketa Ariane 6 při prvním startu uspěla a horní stupeň uvolňující palivo byl vidět i z ČR. Před 130 lety se narodil Georges Lemaître, který odvodil vztah rozpínání vesmíru známý dnes jako Hubbleův zákon. Před 55 lety proběhlo první přistání lidí na Měsíci, mise Apollo 11. Před 30 lety dopadla na Jupiter kometa Shoemaker-Levy 9.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Oblouk polární záře nad Mikulovem a Svatým kopečkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za červen 2024 obdržel snímek „Oblouk polární záře nad Mikulovem a Svatým kopečkem“, jehož autorem je Vlastimil Vojáček.     Polární záře. Kdo by ji neznal. Byť třeba jen ze slavné divadelní hry Divadla Járy Cimrmana „Dobytí severního

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Světelná stopa ISS

Další informace »