Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  17. červen 2015

Astronomický snímek dne (APOD) - 17. červen 2015

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

M45: Hvězdokupa Plejády

Uznání a copyright: Marco Lorenzi (Glittering Lights)

Už jste někdy viděli hvězdokupu Plejády? I když ano, tak jste ji pravděpodobně nikdy neviděli tak zaprášenou, jako je zde. Možná že nejslavnější hvězdokupu na obloze, jasné Plejády, lze vidět i bez triedru, dokonce i z hloubky světlem znečištěných měst. Při dlouhé expozici z tmavého místa se ovšem prachové mračno kolem hvězdokupy Plejády stává evidentní. Tato expozice zabrala přes 12 hodin a na obloze pokrývá oblast několika úplňků. Plejády jsou též (v anglofonních zemích) známy jako Sedm sester, Kuřátka a M45, nachází se asi 400 světelných let daleko v souhvězdí Býka (Taurus). Legenda s moderní koncovkou praví, že jedna z jasnějších hvězd od té doby, co hvězdokupa dostala jméno, zeslábla a tak zůstalo jen šest hvězd viditelných pouhým okem. Skutečný počet hvězd viditelných v Plejádách může být ovšem více nebo méně než sedm, to záleží na temnotě oblohy a ostrosti zraku pozorovatele.

Retrospektiva APODu: Hvězdokupa Plejády.

Štítky: Hvězdy, Otevřená hvězdokupa, Plejády


2. vesmírný týden 2022

2. vesmírný týden 2022

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 10. 1. do 16. 1. 2022. Měsíc je večer vysoko na obloze a mění fázi od čtvrti k úplňku. Venuše prošla dolní konjunkcí se Sluncem a objeví se jako jitřenka. Večer můžeme pozorovat přiblížení Merkuru a Saturnu, které z větší výšky nad obzorem sleduje Jupiter. Ráno je vidět slabý Mars. Aktivita Slunce je nízká. Dalekohled JWST byl kompletně složen. Nyní jej čeká chlazení, nastavení zrcadel a testy. Do vesmíru má v rámci mise Transporter-3 startovat i česká družice VZLUSat-2. Před 115 lety se narodil významný raketový konstruktér Sergej Koroljov.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Kometa Leonard s hvězdokupou M3

Titul Česká astrofotografie měsíce za prosinec 2021 získal snímek „Kometa Leonard s hvězdokupou M3“, jehož autorem je David Boura     Komety  jsou lidstvu známy od nepaměti. Můžeme dokonce předpokládat, že mohly zaujmout i naše pravěké předky. Pokud tedy někdy zdvihli

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Animace setkání planetek (49) Pales a (6371) Heinlein v souhvězdí Raka.

Animace setkání planetek (49) Pales a (6371) Heinlein v souhvězdí Raka. Rozměry obrázku jsou přibližně 15 x 10 obloukových minut, sever je nahoře, východ vlevo. Pořizováno za silného měsíčního světla (96%), okolní hvězdy z Raka nebyly téměř vidět. Jasnost planetek byla 11.9mag (49) a 15.7mag (6371). K největšímu vzájemnému přiblížení (29 obl. vteřin) došlo již v dopoledních hodinách.

Další informace »