Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  18. červen 2015

Astronomický snímek dne (APOD) - 18. červen 2015

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

M64: Galaxie Černé oko

Uznání a copyright: Michael Miller, Jimmy Walker

Tato velká, jasná, krásná, spirální galaxie je Messier 64, která se často nazývá galaxie Černé oko, nebo Šípková růženka, jelikož v dalekohledu vypadá jakoby s těžkými víčky. M64 je asi 17 miliónů světelných let daleko v dobře učesaném severním souhvězdí Vlasy Bereniky (Coma Berenices). Na tomto barevném kompozitu by jí možná lépe odpovídal název galaxie Červené oko. Bližší stranu centrální oblasti v M64 zakrývají ohromná mračna prachu protkávaná výmluvnou červenou září vodíku, která se váže na hvězdotvorné oblasti. Ovšem to není jediná zvláštnost této galaxie. Pozorování ukazují, že M64 se ve skutečnosti skládá ze dvou soustředných systémů, které se otáčejí proti sobě. Zatímco všechny hvězdy v M64 rotují ve stejném směru jako mezihvězdný plyn v centrální oblasti galaxie, tak plyn ve vnějších oblastech, které sahají do asi 40 000 světelných let, rotuje opačným směrem. Prašné oko i bizarní rotace jsou nejspíše důsledkem miliardy let starého sloučení dvou různých galaxií.

Štítky: M64, Ngc4826, Spirální galaxie, Galaxy merger


4. vesmírný týden 2025

4. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 20. 1. do 26. 1. 2025. Měsíc bude v poslední čtvrti. Večer je Venuše poblíž Saturnu, vysoko nad jihovýchodem je Jupiter a nad východem Mars. Titan opět vrhne stín na Saturn. Aktivita Slunce je nízká. Kometa C/2023 G3 (ATLAS) byla fotografovatelná i ve dne a nyní bude ozdobou oblohy na jižní polokouli. Konečně se povedly testovací lety dvou obřích raket. New Glenn úspěšně dosáhl oběžné dráhy, ale první stupeň pokus o přistání neprovedl. Naopak první stupeň Super Heavy naopak úspěšně přistál na startovní věž, zatímco Starship byla zničena poté, co měla problémy těsně před dosažením plánované dráhy. 95 let se dožívá Buzz Aldrin, který stanul jako druhý na povrchu Měsíce v rámci Apolla 11 a 85 let by se dožil náš přední popularizátor kosmonautiky Antonín Vítek.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Hlava čarodejnice NGC 1909

Titul Česká astrofotografie měsíce za prosinec 2024 obdržel snímek „Hlava čarodejnice NGC 1909“, jehož autorem je slovenský astrofotograf Ján Gajdoš.   Během Filipojakubské či též Valpuržiny noci z 30. dubna na 1. května se od nepaměti na vyvýšených místech zapalují velké ohně jako

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Sluneční skvrny

Sluneční skvrny foceno afokalne AR 102/600 mm zvětšení 24x

Další informace »