Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  19. červen 2015

Astronomický snímek dne (APOD) - 19. červen 2015

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

LightSail A

Uznání: The Planetary Society

Družice LightSail-A se dostala na nízkou oběžnou dráhu Země jako přívažek a 7. června uspěla se svojí náročnou misí rozvinutím 32 metrů čtverečních sluneční plachty z mylaru. Tento snímek z kamery typu rybí oko z družice o velikosti pecnu chleba zachytil ve slunečním světle se třpytící rozvinutou plachtu. LightSail-A doplachtila, minulý víkend vstoupila do zemské atmosféry, a do jejího závěřečného oběhu ji mohli uvidět pozorovatelé na Zemi. Tato úspěšná demonstrace otevřela cestu pro družici LightSail 1, která má být vypuštěna v dubnu 2016. Plachtění vesmírem bylo kdysi doménou science fiction, ale navrhl je už před 400 lety astronom Johannes Kepler, který pozoroval od Slunce odfoukávané ohony komet. Návrh moderních slunečních plachetnic, jako byla právě vyzkoušená LightSail-A, pro pohon počítá s malým, ale trvalým tlakem samotného slunečního světla.

Štítky: Solar sail, Pohon, Lightsail spacecraft


29. vesmírný týden 2024

29. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 15. 7. do 21. 7. 2024. Měsíc bude na konci týdne v úplňku. Na obloze prochází nízko položenými souhvězdími a 17. 7. se potká s hvězdou Antares ve Štíru. Planety jsou nejlépe vidět ráno, především Saturn a zlepšuje se už i viditelnost Marsu s Jupiterem. Aktivita Slunce je střední. Evropská raketa Ariane 6 při prvním startu uspěla a horní stupeň uvolňující palivo byl vidět i z ČR. Před 130 lety se narodil Georges Lemaître, který odvodil vztah rozpínání vesmíru známý dnes jako Hubbleův zákon. Před 55 lety proběhlo první přistání lidí na Měsíci, mise Apollo 11. Před 30 lety dopadla na Jupiter kometa Shoemaker-Levy 9.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Oblouk polární záře nad Mikulovem a Svatým kopečkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za červen 2024 obdržel snímek „Oblouk polární záře nad Mikulovem a Svatým kopečkem“, jehož autorem je Vlastimil Vojáček.     Polární záře. Kdo by ji neznal. Byť třeba jen ze slavné divadelní hry Divadla Járy Cimrmana „Dobytí severního

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Světelná stopa ISS

Další informace »