Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  20. červen 2015

Astronomický snímek dne (APOD) - 20. červen 2015

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Hubblův Messier 5

Uznání: HST, ESA, NASA

"Krásná mlhovina objevená mezi Váhami [Libra] a Hadem [Serpens] ...", tak začíná popis 5. položky ve slavném katalogu mlhovin a hvězdokup astronoma z 18. století Charlese Messiera. I když se Messierovi ta položka zdála mlhavá, kulatá a bez hvězd, tak Messier 5 (M5) je kulová hvězdokupa se 100 000 nebo více hvězdami, které jsou vázány gravitací a jsou nahloučeny do oblasti o průměru asi 165 světelných let. Leží asi 25 000 světelných let daleko. Kulové hvězdokupy jsou starodávní členové Mléčné dráhy, kteří osídlují halo naší Galaxie. M5 je jednou z nejstarších kulových hvězdokup, stáří jejích hvězd se odhaduje na skoro 13 miliard let. Tato krásná hvězdokupa je častým cílem pozemských dalekohledů. Samozřejmě, že Hubblův kosmický dalekohled po svém uvedení na nízkou oběžnou dráhu Země 25. dubna 1990 také zachytil svůj úchvatný pohled, který v centrálních oblastech M5 zabírá asi 20 světelných let. Na tomto ostrém barevném snímku vystupují ve žlutých a modrých odstínech stárnoucí rudí a modří obři a omlazení modří tuláci i tak blízko hustého jádra vlevo.

Štítky: Messier, Kulová hvězdokupa, M5, Hubble, Rudý obr, Blue straggler


19. vesmírný týden 2024

19. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 6. 5. do 12. 5. 2024. Měsíc bude v novu a čeká nás extrémně mladý srpek na večerní obloze. Slunce je hodně aktivní, nastaly silné erupce. Oblohu ozdobila slabá polární záře a nečekaně s ní se objevil i deorbitující horní stupeň Falconu 9. Planety jsou v tomto týdnu velmi obtížně viditelné. Pozorovat můžeme několik slabších komet. Na ranní obloze létají éta Aquaridy. K odvrácené straně Měsíce se vydala čínská sonda Chang’e 6 a na čínské orbitální stanici Tiangong se vyměnily tříčlenné posádky. Před 60 lety se narodil český astronom a popularizátor Václav Knoll. Před 15 lety proběhla poslední oprava vesmírného dalekohledu HST.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

V zajetí barev

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2024 obdržel snímek „V zajetí barev“, jehož autorem je Pavel Váňa   Kdo by neměl rád jaro, kdy po studených zamračených  dnech, skrovně prosvětlených hřejivými slunečními paprsky se příroda začíná probouzet. Zelenající se stromy jsou

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

1

Další informace »