Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  21. červen 2015

Astronomický snímek dne (APOD) - 21. červen 2015

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Prstence a roční doby na Saturnu

Uznání a copyright: Damian Peach/SEN

Prstence vypovídají roční dobu na Saturnu. Na Zemi dnešek vyznačuje slunovrat, dobu, kdy je zemská osa otáčení skloněná ke Slunci. Dnes je na severní polokouli Země letní slunovrat, den s maximem denního světla. Jelikož Saturnovy prstence obíhají v rovině rovníku, tak se tyto prstence jeví ze směru od Slunce nejvíce otevřené, když Saturnova osa otáčení míří ke Slunci. Naopak, pokud Saturnova osa otáčení míří na stranu, tak nastává rovnodennost a prstence je z boku obtížné uvidět. Na této montáži jsou superponovány snímky Saturnu za posledních 11 let, takže je vidět, jak obří planeta přechází z léta na jihu k létu na severu. I když Saturn dosáhne svého severního letního slunovratu až v květnu 2017, tak Saturnův snímek, který nejvíce odpovídá dnešnímu pozemskému slunovratu, je ten nejspodnější.

Sledujte APOD na: Facebooku, Google Plus, nebo na Twitteru.

Štítky: Slunovrat, Seasons, Saturn


9. vesmírný týden 2020

9. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 24. 2. do 1. 3. 2020. Měsíc je mezi novem a první čtvrtí. Večer máme na obloze velmi jasnou Venuši a také některé komety. Ráno je vidět nejlépe Mars, ale vylézá také Jupiter a Saturn. Česká firma S.A.B. Aerospace dokončila přípravy vypouštěcího zařízení – dispenzeru – družic, určeného pro raketu Vega. Před 200 lety se narodil americký astronom, objevitel komet, Lewis A. Swift.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

B150 - Mořský koník

Titul Česká astrofotografie měsíce za leden 2020 obdržel snímek „Mořský koník“, jehož autorem je Evžen Brunner   „Mořský koník“…. kde bychom jej asi měli hledat? Samozřejmě náš první pohled nejspíš zamíří opravdu kamsi do mořských hlubin. A při troše štěstí jej tam uvidíme. Spatřit

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Z okna

Foceno ve 3:45 z okna

Další informace »