Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  21. červen 2015

Astronomický snímek dne (APOD) - 21. červen 2015

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Prstence a roční doby na Saturnu

Uznání a copyright: Damian Peach/SEN

Prstence vypovídají roční dobu na Saturnu. Na Zemi dnešek vyznačuje slunovrat, dobu, kdy je zemská osa otáčení skloněná ke Slunci. Dnes je na severní polokouli Země letní slunovrat, den s maximem denního světla. Jelikož Saturnovy prstence obíhají v rovině rovníku, tak se tyto prstence jeví ze směru od Slunce nejvíce otevřené, když Saturnova osa otáčení míří ke Slunci. Naopak, pokud Saturnova osa otáčení míří na stranu, tak nastává rovnodennost a prstence je z boku obtížné uvidět. Na této montáži jsou superponovány snímky Saturnu za posledních 11 let, takže je vidět, jak obří planeta přechází z léta na jihu k létu na severu. I když Saturn dosáhne svého severního letního slunovratu až v květnu 2017, tak Saturnův snímek, který nejvíce odpovídá dnešnímu pozemskému slunovratu, je ten nejspodnější.

Sledujte APOD na: Facebooku, Google Plus, nebo na Twitteru.

Štítky: Slunovrat, Seasons, Saturn


9. vesmírný týden 2021

9. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 1. 3. do 7. 3. 2021. Měsíc bude v poslední čtvrti. Večer je dobře vidět jasný Mars, který prochází pod hvězdokupou Plejády. Taky je vidět planeta Uran a planetka Vesta, která bude v opozici. Večer se dá také spatřit kužel zvířetníkového světla. Merkur je v západní elongaci, viditelný snad na denní obloze. Perseverance úspěšně testuje kamery a další přístroje na povrchu Marsu. Očekáváme start rakety Falcon 9 už v noci na pondělí. Týden bohatý na starty raket právě ukončuje výstup astronautů z ISS. Před 45 lety zasáhla Veněra 3 jako první umělé těleso Venuši, bohužel nefunkční.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

planéty počas roku 2020

Titul Česká astrofotografie měsíce za leden 2021 získal snímek „Planéty počas roku 2020“, jehož autorem je Tadeáš Valent   Podivný rok 2020 je již za námi. I když nás na Zemi sužovaly nemalé problémy, obloha nad našimi hlavami se nezaujatě proměňovala, planety obíhaly okolo Slunce a

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Animácia pohybu blízkozemskej planetky s označením 2021 DW1

Další informace »