Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  21. září 2014

Astronomický snímek dne (APOD) - 21. září 2014

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Saturn v rovnodennosti

Uznání: Cassini Imaging Team, ISS, JPL, ESA, NASA

Jak by vypadal Saturn, pokud by rovina jeho prstenců mířila přímo na Slunce? Před srpnem 2009 to nikdo nevěděl. Každých 15 let se při pohledu ze Země jeví, že Saturnovy prstence míří k Zemi a zdánlivě zmizí. Zmizení prstenců už není záhadou, už se ví, že Saturnovy prstence jsou tak tenké a Země je tak blízko Slunce, že když Saturnovy prstence míří ke Slunci, tak také míří skoro přesně k Zemi. Naštěstí ve třetím tisíciletí je lidstvo natolik vyspělé, že má kosmickou sondu, která se na prstence při rovnodennosti může podívat ze strany. Družice Saturnu, kosmická sonda Cassini, dokázala v srpnu 2009 pořídit sérii bezprecedentních snímků prstenců Saturnu při rovnodennosti. Nahoře je vidět digitální kompozice ze 75 takových snímků. Prstence se jeví nezvykle tmavé a na vrcholky mračen Saturnu vrhají velmi tenkou čáru stínu. Útvray, které z roviny prstenců vyčnívají jsou jasně osvětleny a vrhají dlouhé stíny. Inspekce těchto snímků pomáhá lidstvu porozumět specifickým velikostem částic Saturnových prstenců a obecné dynamice jejich oběžného pohybu. Tento týden na Zemi nastane rovnodennost.

Nástěnný kalendář APODu: Měsíce a planety

Štítky: Saturn, Prstence, Rovnodennost


13. vesmírný týden 2024

13. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 25. 3. do 31. 3. 2024. Měsíc bude v úplňku a bude vidět stále později v noci. To umožní lepší pozorování komety 12P/Pons-Brooks. Na večerní obloze doplňuje jasný Jupiter ještě Merkur, který je v pondělí v maximální elongaci. Aktivitu Slunce oživily především dvě pěkné oblasti se skvrnami a hned následovaly i silné erupce. Na Sojuzu letí poprvé dvě ženy najednou. Ke startu se chystá poslední raketa Delta IV Heavy. Před 50 lety získala první detailní snímky Merkuru sonda Mariner 10.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

kometa 12P/Pons-Brooks v souhvězdí Labutě

Titul Česká astrofotografie měsíce za únor 2024 obdržel snímek „Kometa 12P/Pons-Brooks v souhvězdí Labutě“, jehož autorem je Jan Beránek.   Vlasatice, dnes jim říkáme komety, budily zejména ve středověku hrůzu a děs nejen mezi obyčejnými lidmi. Možná více se o ně zajímali panovníci.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Měsíc z Malína

Měsíc ve stáří 9,4 dne

Další informace »