Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  29. červen 2015

Astronomický snímek dne (APOD) - 29. červen 2015

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Přechod skupiny skvrn AR 2339 přes Slunce

Uznání: NASA, SDO; Video compilation & Copyright: Stanislav Korotkiy (AstroAlert) & Mikhail Chubarets;
Music: Pas de Deux (Bird Creek)

Jak se vyvíjí sluneční skvrny? Velké tmavé sluneční skvrny a aktivní oblasti, které je obsahují, mohou trvat týdny, ale všechno se v průběhu času stále vyvíjí. Takové změny byly zvláště zřejmé před několika týdny, když se aktivní oblast AR 2339 vyhoupla na zpoza okraje Slunce a dalších 12 dní ji sledovala družicová sluneční observatoř NASA SDO (Solar Dynamic Observatory). Na zrychleném videu je vidět, jak se některé sluneční skvrny od sebe vzdalují a některé se slučují. Po celou tu dobu se tmavé centrální umbrální oblasti vnitřně posunují a jejich okolní světlejší penumbry se mihotají a vlní. Zdá se, že okolí na Slunci bliká, jak se koberec žlutých granulí během hodin vzniká a zaniká. Sluneční skvrny jsou obecně chladné oblasti, kde místní magnetické pole proniká slunečním povrchem a potlačuje zahřívání. Minulý týden přes sluneční kotouč prošla ještě aktivnější oblast AR 2371 a uvolňovala silná vzplanutí, která zde na Zemi vyústila do impozantních polárních září.

Sledujte APOD na: Facebooku, Google Plus nebo na Twitteru.

Štítky: Slunce, Sluneční skvrna, Aktivní oblast, Video


25. vesmírný týden 2024

25. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 17. 6. do 23. 6. 2024. Měsíc bude v úplňku. Planety můžeme pozorovat pouze nízko na ranní obloze, nejvýše je Saturn a Mars. Aktivita Slunce je nižší, ale nová oblast se skvrnami to může rychle změnit. Pozorovatelé úkazů na obloze si všimli nočních svítících oblak i halových jevů. Starliner pokračuje v misi u ISS a očekáváme jeho přistání. Před dvaceti lety se začala psát historie soukromé kosmonautiky, když miniraketoplán SpaceShipOne dokázal dvakrát překonat výškovou hranici 100 km a tím otevřel dveře do kosmu i pro soukromé společnosti a turisty.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

C/2021 S3 PanSTARRS

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2024 obdržel snímek „C/2021 S3 PanSTARRS“, jehož autorem je Miloš Gnida   Dnešní vítězný snímek soutěže Česká astrofotografie měsíce, který pořídil astrofotograf Miloš Gnida, nám přináší pohled hned na několik astronomických objektů. Jednak,

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

NLC

Další informace »