Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  29. červen 2015

Astronomický snímek dne (APOD) - 29. červen 2015

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Přechod skupiny skvrn AR 2339 přes Slunce

Uznání: NASA, SDO; Video compilation & Copyright: Stanislav Korotkiy (AstroAlert) & Mikhail Chubarets;
Music: Pas de Deux (Bird Creek)

Jak se vyvíjí sluneční skvrny? Velké tmavé sluneční skvrny a aktivní oblasti, které je obsahují, mohou trvat týdny, ale všechno se v průběhu času stále vyvíjí. Takové změny byly zvláště zřejmé před několika týdny, když se aktivní oblast AR 2339 vyhoupla na zpoza okraje Slunce a dalších 12 dní ji sledovala družicová sluneční observatoř NASA SDO (Solar Dynamic Observatory). Na zrychleném videu je vidět, jak se některé sluneční skvrny od sebe vzdalují a některé se slučují. Po celou tu dobu se tmavé centrální umbrální oblasti vnitřně posunují a jejich okolní světlejší penumbry se mihotají a vlní. Zdá se, že okolí na Slunci bliká, jak se koberec žlutých granulí během hodin vzniká a zaniká. Sluneční skvrny jsou obecně chladné oblasti, kde místní magnetické pole proniká slunečním povrchem a potlačuje zahřívání. Minulý týden přes sluneční kotouč prošla ještě aktivnější oblast AR 2371 a uvolňovala silná vzplanutí, která zde na Zemi vyústila do impozantních polárních září.

Sledujte APOD na: Facebooku, Google Plus nebo na Twitteru.

Štítky: Slunce, Sluneční skvrna, Aktivní oblast, Video


20. vesmírný týden 2021

20. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 17. 5. do 23. 5. 2021. Měsíc bude v první čtvrti. Večer je velmi nízko nad severozápadem Venuše a výše slábnoucí Merkur, který bude v pondělí v maximální elongaci. Nejvýše je večer Mars. Ráno jsou nad jihovýchodem Saturn a Jupiter. Aktivita Slunce je mírně zvýšená. Sledujeme průlet komety T2 Palomar kolem hvězdokupy M3. Čína zaznamenala na Marsu úspěšné dosednutí přistávacího modulu mise Tianwen-1. Kromě pravidelných startů družic Starlink můžeme zaznamenat také chystanou zásobovací misi k čínské orbitální stanici. Před šedesáti roky proletěla kolem Venuše jako mrtvé těleso sonda Veněra 1. Šlo o první průlet kolem jiné planety.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Rossete HST

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2021 obdržel snímek   „Rosetta HST“, jehož autorem je Peter Jurista ze Slovenska     Dubnové kolo soutěže „Česká astrofotografie měsíce“ je za námi. A my tu máme další její vítěznou fotografii. Čeká nás tedy snímek mlhoviny

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

M57 Prstenec

Další informace »