Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  29. červen 2015

Astronomický snímek dne (APOD) - 29. červen 2015

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Přechod skupiny skvrn AR 2339 přes Slunce

Uznání: NASA, SDO; Video compilation & Copyright: Stanislav Korotkiy (AstroAlert) & Mikhail Chubarets;
Music: Pas de Deux (Bird Creek)

Jak se vyvíjí sluneční skvrny? Velké tmavé sluneční skvrny a aktivní oblasti, které je obsahují, mohou trvat týdny, ale všechno se v průběhu času stále vyvíjí. Takové změny byly zvláště zřejmé před několika týdny, když se aktivní oblast AR 2339 vyhoupla na zpoza okraje Slunce a dalších 12 dní ji sledovala družicová sluneční observatoř NASA SDO (Solar Dynamic Observatory). Na zrychleném videu je vidět, jak se některé sluneční skvrny od sebe vzdalují a některé se slučují. Po celou tu dobu se tmavé centrální umbrální oblasti vnitřně posunují a jejich okolní světlejší penumbry se mihotají a vlní. Zdá se, že okolí na Slunci bliká, jak se koberec žlutých granulí během hodin vzniká a zaniká. Sluneční skvrny jsou obecně chladné oblasti, kde místní magnetické pole proniká slunečním povrchem a potlačuje zahřívání. Minulý týden přes sluneční kotouč prošla ještě aktivnější oblast AR 2371 a uvolňovala silná vzplanutí, která zde na Zemi vyústila do impozantních polárních září.

Sledujte APOD na: Facebooku, Google Plus nebo na Twitteru.

Štítky: Slunce, Sluneční skvrna, Aktivní oblast, Video


29. vesmírný týden 2025

29. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 14. 7. do 20. 7. 2025. Měsíc bude v poslední čtvrti. Mars je velmi nízko na večerní obloze a lepší je viditelnost planet ráno, především Saturnu a Venuše. Aktivita Slunce je nízká i přes velké množství skvrn. Máme tu poslední období letní viditelnosti komety 3I/ATLAS ze střední Evropy. Noční svítící oblaka se ukazovala jen slabě. Falcon 9 vykonal svůj jubilejní 500. start a rychle pokračuje dál třemi starty. NASA má schválený rozpočet na roky dopředu včetně klíčových misí Artemis. Očekáváme přistání Crew Dragonu mise Axiom-4 z ISS. Před 60 lety jsme poprvé spatřili snímky jiné planety, které pořídila sonda Mariner 4 a před 10 lety jsme poprvé viděli detaily na povrchu Pluta. Před 50 lety proběhl společný let Sojuz-Apollo a před 175 lety provedli američtí astronomové z Harvardu první fotografování, daguerrotypii, hvězdy Vega.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC3718

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2025 obdržel snímek „NGC 3718“, jehož autorem je astrofotograf Zdenek Vojč   12. dubna 1789 namířil astronom William Herschel svůj dalekohled směrem k souhvězdí Velké medvědice a objevil zde mimo jiné mlhavý obláček galaxie NGC 3718. Téměř přesně 236

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Hvězdná obloha

Přelet Mezinárodní kosmické stanice (ISS) | Fotoaparát Canon PowerShot SX10 IS

Další informace »