Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  30. červen 2015

Astronomický snímek dne (APOD) - 30. červen 2015

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Zvláštní hora na Cereře

Uznání: NASA, JPL-Caltech, UCLA, MPS/DLR/IDA

Jak vznikla tato velká hora na trpasličí planetě Ceres? Nikdo pořádně neví. Kosmická sonda Dawn na oběžné dráze kolem Ceres jakoby v očekávání dnešního Dne planetek (Asteroid Day) na Zemi pořídila dosud nejlepší snímek neobvyklé vysoké hory největšího asteroidu v pásu asteroidů. Tato výjmečná hora je vidět na snímku nahoře a zvedá se do výse 5 kilometrů z oblasti, která je jinak docela rovná. Snímek byl pořízen před dvěma týdny ze vzdálenosti asi 4000 kilometrů. I když k hypotézám o původu této hory patří vulkanismus, impakty a desková tektonika, tak jasné důkazy, které by kteroukoliv z nich podporovaly, chybí. Na celém povrchu Ceres jsou též vidět záhadné světlé oblasti: bílé skvrny, jejichž původ a složení zůstává předmětem aktivního výzkumu. I když se předpokládá, že sonda Dawn bude Ceres, která se oficiálně nazývá trpasličí planetou, obíhat milióny let, tak její hydrazinové palivo, nyní potřebné k zamíření komunikační antény k Zemi, se někdy v průběhu příštího roku vyčerpá.

Dnes a zítra večer: Po západu Slunce se podívejte na Venuši a Jupiter blízko sebe.

Štítky: Ceres, Asteroid, Mountain


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Leo Triplet zoom

výřez Leo Triplet (známý také jako M66 Group) je malá skupina galaxií vzdálena asi 35 milionů světelných let v souhvězdí Lva. Tato galaxie se skládá ze spirálních galaxií M65, M66 a NGC 3628

Další informace »