Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  16. únor 2005

Astronomický snímek dne (APOD) - 16. únor 2005

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Proměna sluneční skvrny odspodu nahoru

Uznání: Dutch Open Telescope, Sterrekundig Instituut Utrecht

Sluneční skvrny, magnety velikosti Země, se normálně jeví na Slunci ploché. Digitální metamorfóza nahoře ovšem efektivně ve třech rozměrech ukazuje vzrůstající výšku sluneční skvrny. Posloupnost snímků sluneční aktivní oblasti AR 10675 ve falešných barvách nahoře byla pořízena ve velice specifických barvách, které dokáží efektivně izolovat různé vrstvy nad slunečním povrchem. První snímky ukazují sluneční fotosférický povrch tak, jak se normálně jeví, pokrytý granulemi. Velká tmavá sluneční skvrna se vyznačuje čistou tmavou umbrou ve středu, kterou obklopuje světlejší penumbra. Snímky z prostředka posloupnosti ukazují Slunce ve světle, které je převážně vyzařováno ve výškách několika stovek kilometrů nad fotosférou. V této výšce se bublající granule velikosti kontinentů zdají inverzní a začínají se objevovat dlouhé siločáry s konstatní magnetickou silou. Poslední snímky ukazují Slunce v několika tisících kilometrech v chromosféře. Here Magnetické siločáry lze zde jasně vysledovat ze sluneční skvrny až do vzdálených oblastí.

Štítky: Slunce, Magnetické pole, Sluneční skvrna, Animated gif


17. vesmírný týden 2024

17. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 4. do 28. 4. 2024. Měsíc bude v úplňku, meteorů z roje Lyrid proto mnoho neuvidíme. Slunce je pokryto hezkými malými skvrnami, které byly v nejaktivnější oblasti viditelné i okem přes patřičný filtr. Kometa 12P/Pons-Brooks už pozorovatelná není a jakmile to svit Měsíce umožní, nabídne obloha jen několik slabších komet. SpaceX letos uskutečnila už 40. start Falconu 9 a při příštím startu očekáváme už 300. přistání prvního stupně této rakety. Komunikace s helikoptérou Ingenuity již nebude možná, Perseverance jede pryč za dalšími výzkumem povrchu Marsu. Před 250 lety se narodil anglický astronom Francis Baily.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Hvězda Betelgeuse v souhvězdí Orionu

Fotoaparát Canon PowerShot SX10 IS

Další informace »