Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  02. červenec 2015

Astronomický snímek dne (APOD) - 02. červenec 2015

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Venuše a Jupiter jsou blízko

Uznání a copyright: Wang, Letian

Venuše a Jupiter byly 30. června za soumraku na západní obloze blízko sebe. Obě jasné večerní planety jsou zachyceny po západu na snímku z čínského Pekingu ve stejném zorném poli dalekohledu poblíž kulminace letošní nádherné konjunkce. Jak obě jasné planety spolu na západě zapadaly, tak nad jihovýchodním obzorem vycházel Měsíc skoro v úplňku. Měsíc, který vycházel na opačné straně oblohy byl tu noc zachycen stejným dalekohledem a kamerou a pro srovnání měřítka této planetární konjunkce byl do obrázku digitálně superponován. Měsíční kotouč na obloze pokrývá úhel asi půl stupně. V triedrech a malých dalekohledech je vidět srpek Venuše a Jupiterovy čtyři Galileovské měsíce. Venuše a Jupiter jsou pochopitelně stále blízko sebe.

Štítky: Jupiter, Venuše, Konjunkce, Angular size


13. vesmírný týden 2024

13. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 25. 3. do 31. 3. 2024. Měsíc bude v úplňku a bude vidět stále později v noci. To umožní lepší pozorování komety 12P/Pons-Brooks. Na večerní obloze doplňuje jasný Jupiter ještě Merkur, který je v pondělí v maximální elongaci. Aktivitu Slunce oživily především dvě pěkné oblasti se skvrnami a hned následovaly i silné erupce. Na Sojuzu letí poprvé dvě ženy najednou. Ke startu se chystá poslední raketa Delta IV Heavy. Před 50 lety získala první detailní snímky Merkuru sonda Mariner 10.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

kometa 12P/Pons-Brooks v souhvězdí Labutě

Titul Česká astrofotografie měsíce za únor 2024 obdržel snímek „Kometa 12P/Pons-Brooks v souhvězdí Labutě“, jehož autorem je Jan Beránek.   Vlasatice, dnes jim říkáme komety, budily zejména ve středověku hrůzu a děs nejen mezi obyčejnými lidmi. Možná více se o ně zajímali panovníci.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Měsíc z Malína

Měsíc ve stáří 9,4 dne

Další informace »