Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  06. červenec 2015

Astronomický snímek dne (APOD) - 06. červenec 2015

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Barevná mračna u Rho Ophiuchi

Uznání a copyright: Markus Noller (Deep-Sky-Images)

Proč je obloha u hvězd Antares a Rho Ophiuchi tak barevná? Ty barvy jsou důsledkem směsice objektů a procesů. Hvězdným světlem zepředu osvětlený jemný prach vytváří modré reflekční mlhoviny. Plynné mraky, jejich atomy excituje ultrafialové hvězdné světlo, vytvářejí červené emisní mlhoviny. Zezadu osvětlená prachová mračna hvězdné světlo zaclání a tak se jeví tmavá. Rudý veleobr Antares je jednou z nejjasnějších hvězd noční oblohy a rozžíná žlutočervená mračna na obrázku níže od středu. Ve středu modré mlhoviny vlevo se nachází hvězda Rho Ophiuchi. Vpravo od středu nahoře je vidět vzdálená kulová hvězdokupa M4. Tato hvězdná mračna jsou dokonce ještě barevněšjší, než může člověk vidět, jelikož emitují světlo přes celé elektromagnetické spektrum.

Štítky: Prachová mračna, Kulová hvězdokupa, Antares


24. vesmírný týden 2021

24. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 14. 6. do 20. 6. 2021. Měsíc bude v první čtvrti. Nad ránem jsou dobře viditelné planety Jupiter a Saturn. Sluneční aktivita je nízká. Čínská kosmická loď Šen-čou 12 je připravena ke startu s třemi kosmonauty ke stanici Tiangong 3. Juno přinesla fantastické snímky Jupiterova měsíce Ganymedu. Před 230 lety se narodil americký astronom Denison Olmsted, který prováděl pozorování z Yale jedním z prvních univerzitních dalekohledů v USA a v roce 1833 po spatření meteorického deště Leonid poukázal na jejich radiant a kosmický původ.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Leo Triplet

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2021 obdržel snímek „Leo Triplet“, jehož autorem je Zdeněk Vojč   Na noční obloze se nalézá nepřeberné množství zajímavých objektů či jejich skupin. Jednou z nich je i skupina tří galaxií, nazvaná též Leo Triplet. To proto, že ji na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Sluneční halo nad Průhonicemi

E-M10MarkII, 1/4000 s f/13 12 mm při dopíjení krabičky chutného acidofilního mléka jsem zvrátil hlavu kolmo k nebesům a za odměnu ajtakrajta - Sluneční halo jak brno. Honem k té zajímavé moderní lampě na náměstí a cvak, než to zmizí... To velké halo jsem objevil až doma, takže je tam aspoň ten kousek. Mírně upravená sytost barev, stažený jas, trochu kontrastu je to identické pozorování jevu, který nafotil Petr Mazanec o vous vedle Na Chodově.

Další informace »