Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  06. červenec 2015

Astronomický snímek dne (APOD) - 06. červenec 2015

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Barevná mračna u Rho Ophiuchi

Uznání a copyright: Markus Noller (Deep-Sky-Images)

Proč je obloha u hvězd Antares a Rho Ophiuchi tak barevná? Ty barvy jsou důsledkem směsice objektů a procesů. Hvězdným světlem zepředu osvětlený jemný prach vytváří modré reflekční mlhoviny. Plynné mraky, jejich atomy excituje ultrafialové hvězdné světlo, vytvářejí červené emisní mlhoviny. Zezadu osvětlená prachová mračna hvězdné světlo zaclání a tak se jeví tmavá. Rudý veleobr Antares je jednou z nejjasnějších hvězd noční oblohy a rozžíná žlutočervená mračna na obrázku níže od středu. Ve středu modré mlhoviny vlevo se nachází hvězda Rho Ophiuchi. Vpravo od středu nahoře je vidět vzdálená kulová hvězdokupa M4. Tato hvězdná mračna jsou dokonce ještě barevněšjší, než může člověk vidět, jelikož emitují světlo přes celé elektromagnetické spektrum.

Štítky: Prachová mračna, Kulová hvězdokupa, Antares


4. vesmírný týden 2020

4. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 20. 1. do 26. 1. 2020. Měsíc bude v novu. Večer září jasná planeta Venuše, vidět lze i Neptun a Uran. Ráno je vidět Mars. Kometa C/2017 T2 je vysoko na večerní obloze. Na Floridě proběhl test úniku lodi Crew Dragon z letící rakety. Čínská kosmonautika navazuje na úspěšný rok 2019. Úspěšný byl také start evropské Ariane 5. Na ISS proběhnou dva výstupy do volného kosmu s různými úkoly. Připraven je i start dalších družic Starlink. Před 90 roky se narodil druhý muž na Měsíci, Buzz Aldrin.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Glaxie pod Galaxií

Titul Česká astrofotografie měsíce za prosinec 2019 obdržel snímek „Galaxie pod Galaxií“, jehož autorem je Roman Ponča   „Galaxie pod Galaxií“, není to tak trochu podivný název vítězného snímku prosincového kola soutěže Česká astrofotografie měsíce? Možná, snad, … ale je

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Polostínové zatmění Měsíce 20. ledna 2020

Canon EOS 60D, SIGMA APO DG 70-300mm, 300 mm Špatné pozorovací podmínky, velká oblačnost, fotografováno mezi mraky

Další informace »