Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  07. červenec 2015

Astronomický snímek dne (APOD) - 07. červenec 2015

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Mléčná dráha z přímořské jeskyně u Malibu

Uznání a copyright: Jack Fusco

Co se děje venku jeskyně? Nic tak nečekaného, jenom centrální pás naší Galaxie Mléčné dráhy prochází kolem. Jak se Země otáčí, tak se zdá, že se nad obzorem natáčí a pohybuje naše Galaxie. Tento snímek pořídil fotograf, který vášnivě hledá přímořské jeskyně a v přírodním parku Leo Carrillo State Park poblíž Malibu v Kalifornii v USA našel tuto nádhernou sluj. Po určitém plánování načasoval tento jediný snímek přes 10 metrů vysoký vstup do jeskyně, který v dálce ukazuje Mléčnou dráhu. V popředí je vidět několik metrových balvanů. V pozadí je obloha s milióny hvězd včetně poměrně jasné oranžové hvězdy Antares vpravo od středu nímku.

Sledujte APOD na: Facebooku, Google Plus, nebo na Twitteru.

Štítky: Mléčná dráha, Cave, Skyscape


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Leo Triplet zoom

výřez Leo Triplet (známý také jako M66 Group) je malá skupina galaxií vzdálena asi 35 milionů světelných let v souhvězdí Lva. Tato galaxie se skládá ze spirálních galaxií M65, M66 a NGC 3628

Další informace »