Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  08. červenec 2015

Astronomický snímek dne (APOD) - 08. červenec 2015

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

V blízkosti Dione

Uznání: NASA/JPL-Caltech/Space Science Institute

Toto není náš Měsíc. Je to Dione, měsíc Saturnu. Snímek pořídila kosmická sonda Cassini při průletu Saturnova krátery posetého měsíce minulý měsíc. Co ale činí tento snímek zajímavým, je jeho pozadí. Zaprvé, to velké těleso za Dione je samotný Saturn, slabě osvětlený slunečním světlem, nejprve odraženým od prstenců. Dále, ty tenké čáry, které snímkem uhlopříčně probíhají, jsou samotné prstence Saturnu. Nádherné Saturnovy prstence se skládají z miliónů ledových kamenů, které Saturn obíhají ve stejné rovině, takže z boku vypadají překvapivě tenké. Dione vpředu a ve středu se jeví ve fázi srpku a je částečně osvětlen Sluncem zleva zespodu. Pozorná prohlídka roviny prstenců by měla vpravo nahoře odhalit měsíc Enceladus.

Štítky: Saturn, Dione, Prstence


25. vesmírný týden 2026

25. vesmírný týden 2026

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 15. 6. do 21. 6. 2026. Měsíc po novu se objeví na večerní obloze a setká se s Merkurem a Venuší. Pomalu klesá k obzoru Jupiter. Ráno je vidět Saturn a kometa 10P/Tempel 2. Aktivita Slunce je opět spíše nízká. Možná se objeví noční svítící oblaka. Český astronaut Aleš Svoboda obsadí roli pilota lodi Crew Dragon, která by měla letět k ISS v roce 2027. NASA oznámila složení posádky mise Artemis III, je tam i Evropan Luca Parmitano. Před 50 lety byla na oběžnou dráhu kolem Marsu navedena sonda Viking 1.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Hodina Jupiterovy rotace

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2026 obdržel snímek a video Karla Sandlera s názvem „Hodina Jupiterovy rotace“ Soutěž Česká astrofotografie měsíce je, jak již název naznačuje, zaměřena zejména na fotografie. Ovšem vesmír není statický, na obloze se vše pohybuje, a to od těch

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

konjunkce J+V  11.6. 2026

odeznívající konjunkce jupiteru a venuše která probíhala 9 a 10 června zkusil sem nyní s polluxem a castorem

Další informace »