Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  08. červenec 2015

Astronomický snímek dne (APOD) - 08. červenec 2015

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

V blízkosti Dione

Uznání: NASA/JPL-Caltech/Space Science Institute

Toto není náš Měsíc. Je to Dione, měsíc Saturnu. Snímek pořídila kosmická sonda Cassini při průletu Saturnova krátery posetého měsíce minulý měsíc. Co ale činí tento snímek zajímavým, je jeho pozadí. Zaprvé, to velké těleso za Dione je samotný Saturn, slabě osvětlený slunečním světlem, nejprve odraženým od prstenců. Dále, ty tenké čáry, které snímkem uhlopříčně probíhají, jsou samotné prstence Saturnu. Nádherné Saturnovy prstence se skládají z miliónů ledových kamenů, které Saturn obíhají ve stejné rovině, takže z boku vypadají překvapivě tenké. Dione vpředu a ve středu se jeví ve fázi srpku a je částečně osvětlen Sluncem zleva zespodu. Pozorná prohlídka roviny prstenců by měla vpravo nahoře odhalit měsíc Enceladus.

Štítky: Saturn, Dione, Prstence


8. vesmírný týden 2021

8. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 2. do 28. 2. 2021. Měsíc bude v úplňku. Večer je dobře vidět pouze Mars. Venuše je nyní vidět alespoň v koronografu SOHO. Skvělý úspěch zaznamenala americká kosmonautika, když přistála úspěšně na Marsu už s pátým vozítkem v řadě.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

planéty počas roku 2020

Titul Česká astrofotografie měsíce za leden 2021 získal snímek „Planéty počas roku 2020“, jehož autorem je Tadeáš Valent   Podivný rok 2020 je již za námi. I když nás na Zemi sužovaly nemalé problémy, obloha nad našimi hlavami se nezaujatě proměňovala, planety obíhaly okolo Slunce a

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

zákryt hviezdy Mesiacom

zákryt hviezdy SAO78596 6.5mag Mesiacom

Další informace »