Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  08. červenec 2015

Astronomický snímek dne (APOD) - 08. červenec 2015

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

V blízkosti Dione

Uznání: NASA/JPL-Caltech/Space Science Institute

Toto není náš Měsíc. Je to Dione, měsíc Saturnu. Snímek pořídila kosmická sonda Cassini při průletu Saturnova krátery posetého měsíce minulý měsíc. Co ale činí tento snímek zajímavým, je jeho pozadí. Zaprvé, to velké těleso za Dione je samotný Saturn, slabě osvětlený slunečním světlem, nejprve odraženým od prstenců. Dále, ty tenké čáry, které snímkem uhlopříčně probíhají, jsou samotné prstence Saturnu. Nádherné Saturnovy prstence se skládají z miliónů ledových kamenů, které Saturn obíhají ve stejné rovině, takže z boku vypadají překvapivě tenké. Dione vpředu a ve středu se jeví ve fázi srpku a je částečně osvětlen Sluncem zleva zespodu. Pozorná prohlídka roviny prstenců by měla vpravo nahoře odhalit měsíc Enceladus.

Štítky: Saturn, Dione, Prstence


33. vesmírný týden 2022

33. vesmírný týden 2022

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 15. 8. do 21. 8. 2022. Měsíc bude v poslední čtvrti a v konjunkcích s planetami a Plejádami. Planety Jupiter a Saturn můžeme pozorovat již kolem půlnoci, Mars a Venuši nejlépe ráno. Aktivita Slunce je nízká. Startovaly dva Falcony 9 se Starlinky a počet vypuštěných družic přesáhl 3 000 kusů. Probíhaly testy SuperHeavy a Starship a k vývozu se chystá superraketa SLS. Před 45 lety se na dlouhou pouť za velkými planetami a dál vydala sonda Voyager 2.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ISS a Slnko

Titul Česká astrofotografie měsíce za červenec 2022 získal snímek „ISS a Slnko“, jehož autory jsou Miroslav Grnja a Zdeněk Bardon     První malé, druhé obrovské. I když pro nás i to první je obrovské. Jako fotbalový stadion. A to druhé? Celá Země by se do něho vešla na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Neobvyklé tvary blesků

Bouřka severozápadně od Studénky Výboj blesků mezi mraky

Další informace »