Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  08. červenec 2015

Astronomický snímek dne (APOD) - 08. červenec 2015

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

V blízkosti Dione

Uznání: NASA/JPL-Caltech/Space Science Institute

Toto není náš Měsíc. Je to Dione, měsíc Saturnu. Snímek pořídila kosmická sonda Cassini při průletu Saturnova krátery posetého měsíce minulý měsíc. Co ale činí tento snímek zajímavým, je jeho pozadí. Zaprvé, to velké těleso za Dione je samotný Saturn, slabě osvětlený slunečním světlem, nejprve odraženým od prstenců. Dále, ty tenké čáry, které snímkem uhlopříčně probíhají, jsou samotné prstence Saturnu. Nádherné Saturnovy prstence se skládají z miliónů ledových kamenů, které Saturn obíhají ve stejné rovině, takže z boku vypadají překvapivě tenké. Dione vpředu a ve středu se jeví ve fázi srpku a je částečně osvětlen Sluncem zleva zespodu. Pozorná prohlídka roviny prstenců by měla vpravo nahoře odhalit měsíc Enceladus.

Štítky: Saturn, Dione, Prstence


4. vesmírný týden 2020

4. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 20. 1. do 26. 1. 2020. Měsíc bude v novu. Večer září jasná planeta Venuše, vidět lze i Neptun a Uran. Ráno je vidět Mars. Kometa C/2017 T2 je vysoko na večerní obloze. Na Floridě proběhl test úniku lodi Crew Dragon z letící rakety. Čínská kosmonautika navazuje na úspěšný rok 2019. Úspěšný byl také start evropské Ariane 5. Na ISS proběhnou dva výstupy do volného kosmu s různými úkoly. Připraven je i start dalších družic Starlink. Před 90 roky se narodil druhý muž na Měsíci, Buzz Aldrin.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Glaxie pod Galaxií

Titul Česká astrofotografie měsíce za prosinec 2019 obdržel snímek „Galaxie pod Galaxií“, jehož autorem je Roman Ponča   „Galaxie pod Galaxií“, není to tak trochu podivný název vítězného snímku prosincového kola soutěže Česká astrofotografie měsíce? Možná, snad, … ale je

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Polostínové zatmění Měsíce 20. ledna 2020

Canon EOS 60D, SIGMA APO DG 70-300mm, 300 mm Špatné pozorovací podmínky, velká oblačnost, fotografováno mezi mraky

Další informace »