Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  25. květen 2005

Astronomický snímek dne (APOD) - 25. květen 2005

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Velikosti částic v Saturnových prstencích

Uznání: RSS, JPL, ESA, NASA

Z jak velkých částic se skládají Saturnovy prstence? K zodpovězení této otázky sonda Cassini, která nyní obíhá kolem Saturna, už dříve v tomto měsíci odvysílala k Zemi přes prstence rádiové vlny na třech odlišných frekvencích. Experiment byl citlivý na velikosti částic, protože částice v prstencích mnohem větší jak vysílané rádiové vlny tyto vlny odrážejí pryč. Byly použity tři odlišné vlnové délky: přibližně 1 centimetr, 3,5 centimetru a 13 centimetrů. Výsledky jsou zakódovány do digitálně vytvořeného obrázku ve falešných barvách nahoře. Nachová barva na obrázku nahoře znamená oblasti s převahou částic větších jak 5 centimetrů, zatímco zelená představuje oblasti s výrazným zastoupením malých částic, dokonce menších jak 1 centimetr. Bílý střed Saturnova prstence B ukazuje, že hustota částic byla příliš vysoká, takže se velikost nedala dobře určit. Další rádiová pozorování ukazují, že některé částice v prstencích mohou mít i několik metrů. Působivá podstata a jasnost ostrého obrázku nahoře by mohla pomoci s určením původu Saturnovy krásné, ale tajemné soustavy prstenců.

Štítky: Prach, Hvězdy, IC 4678


16. vesmírný týden 2024

16. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 15. 4. do 21. 4. 2024. Měsíc bude v první čtvrti. Rozloučili jsme se s kometou 12P/Pons-Brooks. Z Ameriky dorazily zprávy i fotografie o úspěšném pozorování úplného zatmění Slunce i dvou komet během tohoto úkazu. Aktivita Slunce se konečně opět zvýšila. Proběhl také poslední start velké rakety Delta IV Heavy. SpaceX si připsala rekord v podobě dvacátého přistání prvního stupně Falconu 9. Před deseti roky ukončila dopadem na Měsíc svou misi sonda LADEE zkoumající prach v těsné blízkosti nad povrchem Měsíce.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

!

Další informace »