Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  09. červenec 2015

Astronomický snímek dne (APOD) - 09. červenec 2015

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

8 miliónů kilometrů od Pluta

Uznání: NASA, Johns Hopkins Univ./APL, Southwest Research Inst.

Snímek pořízený 7. července sondou New Horizons už jen necelých 8 miliónů kilometrů od Pluta zahrnuje na tomto dosud nejpodrobnějším pohledu na nejslavnější svět ve Sluneční soustavě, který má být prozkoumán, i barevná data. K zobrazeným oblastem patří protáhlá tmavá oblast kolem rovníku Pluta, která se již přezdívá "veleryba". Světlá srdcovitá oblast vpravo měří asi 2000 kilometrů a možná ji pokrývá zmrzlý metan, dusík a/nebo oxid uhelnatý. Pohled má střed na oblasti, která bude vidět při tolik očekávaném průletu sondy New Horizons 14. července s největším přiblížením na asi 12 500 kilometrů.

Štítky: Pluto, New horizons


26. vesmírný týden 2026

26. vesmírný týden 2026

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 6. do 28. 6. 2026. Měsíc dorůstá k úplňku. Na večerní obloze už končí viditelnost Jupiteru a výše zůstává jen jasná Venuše. Ráno je vidět Saturn a kometa 10P/Tempel 2. Aktivita Slunce se zvýšila. Očekáváme možný výskyt nočních svítících oblak. Raketa Ariane 64 v silnější variantě vynesla dosud nejtěžší náklad v historii evropských nosičů. Falcon 9 letěl s vojenskou obdobou Starlinků a má vynést testovací návratové pouzdro. Raketa Pegasus-XL by mohla vynést družici LINK k záchraně gama observatoře SWIFT. Před 50 lety byla vynesena vojenská verze sovětských orbitálních stanic známá jako Saljut 5.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Postupka komety R3 PANSTARRS v Orionu

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2026 obdržel snímek Jakuba Kuřáka a Martina Maška „Kometa R3 PANSTARRS v Orionu“ „Uprostřed léta, kolem sedmnáctého dne měsíce července, se na nebi znenadání zrodila hvězda nesmírné velikosti a nádhery. Žádný z tehdy žijících lidí nikdy nespatřil nic, co

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Rima Hyginus

Newton 150/750 +kamera ZWO ASI183 MC + Barlow 2,5x

Další informace »