Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  10. červenec 2015

Astronomický snímek dne (APOD) - 10. červenec 2015

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Messier 43

Uznání a copyright: Yuri Beletsky (Carnegie Las Campanas Obs.), Igor Chilingarian (Harvard-Smithsonian CfA)

Mlhovina Messier 43 je sice často na fotografiích, ale je zřídka zmiňovaná a přitom je to hvězdotvorná oblast sama o sobě. Je součástí hvězdotvorného komplexu plynu a prachu, do kterého patří větší a slavnější sousedící Messier 42, Velká mlhovina v Orionu. Velká mlhovina v Orionu je ve skutečnosti na spodním okraji tohoto pohledu. Tento podrobný snímek mlhoviny Messier 43 byl pořízen při testování schopností přístroje v blízké infračervené oblasti připojeném k dalekohledu z dvojice 6,5 metrových Magellanových dalekohledů na observatoři Las Campanas Observatory chilských Andách. Na kompozitním obrazu jsou jinak neviditelné infračervené vlnové délky posunuté do modrých, zelených a červených barev. Při pohledu do dutin v mezihvězdném prachu lze v této komplexní oblasti infračerveně též zkoumat chladné hnědé trpaslíky, jinak skryté ve viditelném světle. Messier 43 i jeho slavný soused leží asi 1500 světelných let daleko na okraji obrovského Orionova molekulárního mračna. Zorné pole v této vzdálenosti zabírá asi 5 světelných let.

Štítky: M43, Star-formation, Infračervený


27. vesmírný týden 2025

27. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 30. 6. do 6. 7. 2025. Měsíc se na večerní obloze potkává s Marsem a Spikou a bude v první čtvrti. Nízko na večerní obloze je pouze Mars, ráno je nízko nad obzorem Venuše, trochu výše je Saturn a Neptun. Aktivita Slunce je nízká. Probíhá sezóna viditelnosti nočních svítících oblak (NLC). Posádka Crew Dragonu mise Axiom-4 je konečně na ISS. Parker Solar Probe prolétla podruhé rekordně blízko Slunci. ESA plánuje 1. 7. vypustit další Meteosat třetí generace. Před 40 lety se k Halleyově kometě vydala sonda Giotto a před 20 lety zasáhl projektil sondy Deep Impact kometu Tempel 1.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC3718

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2025 obdržel snímek „NGC 3718“, jehož autorem je astrofotograf Zdenek Vojč   12. dubna 1789 namířil astronom William Herschel svůj dalekohled směrem k souhvězdí Velké medvědice a objevil zde mimo jiné mlhavý obláček galaxie NGC 3718. Téměř přesně 236

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Západ Slunce s letadlem

Přistávající letadlo Boeing 737 na letiště Václava Havla. Obzor tvoří levý břeh Vltavy v Praze na Smíchově.

Další informace »