Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  11. červenec 2015

Astronomický snímek dne (APOD) - 11. červenec 2015

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Geologie na Plutu

Uznání: NASA, Johns Hopkins Univ./APL, Southwest Research Inst.

Do ohniska zájmu přichází Pluto. Jak se k tomuto neprozkoumanému světu ve vzdálené Sluneční soustavě přibližuje kosmická sonda New Horizons, tak začínají být na povrchu zjevné nové útvary. Na zobrazeném snímku, který byl pořízen ve čtvrtek a zveřejněn včera, je vlevo vidět neobvyklý polygonální útvar široký zhruba 200 kilometrů, zatímco pod ním trpasličí planetou uhlopříčně probíhá poměrně složitý terén. Snímky a údaje z New Horizon o těchto útvarech se budou nejspíše studovat celá nadcházející léta, aby se lépe porozumělo geologické historii Pluta a naší Sluneční soustavy. Sonda New Horizons sice měla minulý týden potíže, ale navzdory tomu v úterý učiní svůj historický průlet kolem Pluta a jeho měsíců.

Aktuální údaje o průletu Pluta: #PlutoFlyby Twitter, Facebook, Web.

Štítky: New Horizon, Pluto, Geologie


8. vesmírný týden 2020

8. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 17. 2. do 23. 2. 2020. Měsíc bude v novu, v první polovině týdne bude viditelný na ranní obloze spolu s planetami Mars, Jupiter a Saturn. Večer máme na obloze velmi jasnou Venuši a končí viditelnost Merkuru. Večerní obloha nabízí také dvě komety. Podařily se všechny plánované starty v čele se sondou Solar Orbiter. Odloženy byly jen Starlinky. Před 90 lety si Clyde Tombaugh poprvé všimnul Pluta.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

B150 - Mořský koník

Titul Česká astrofotografie měsíce za leden 2020 obdržel snímek „Mořský koník“, jehož autorem je Evžen Brunner   „Mořský koník“…. kde bychom jej asi měli hledat? Samozřejmě náš první pohled nejspíš zamíří opravdu kamsi do mořských hlubin. A při troše štěstí jej tam uvidíme. Spatřit

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Halo

Další informace »