Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  11. červenec 2015

Astronomický snímek dne (APOD) - 11. červenec 2015

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Geologie na Plutu

Uznání: NASA, Johns Hopkins Univ./APL, Southwest Research Inst.

Do ohniska zájmu přichází Pluto. Jak se k tomuto neprozkoumanému světu ve vzdálené Sluneční soustavě přibližuje kosmická sonda New Horizons, tak začínají být na povrchu zjevné nové útvary. Na zobrazeném snímku, který byl pořízen ve čtvrtek a zveřejněn včera, je vlevo vidět neobvyklý polygonální útvar široký zhruba 200 kilometrů, zatímco pod ním trpasličí planetou uhlopříčně probíhá poměrně složitý terén. Snímky a údaje z New Horizon o těchto útvarech se budou nejspíše studovat celá nadcházející léta, aby se lépe porozumělo geologické historii Pluta a naší Sluneční soustavy. Sonda New Horizons sice měla minulý týden potíže, ale navzdory tomu v úterý učiní svůj historický průlet kolem Pluta a jeho měsíců.

Aktuální údaje o průletu Pluta: #PlutoFlyby Twitter, Facebook, Web.

Štítky: New Horizon, Pluto, Geologie


43. vesmírný týden 2019

43. vesmírný týden 2019

Přehled událostí na obloze od 21. 10. do 27. 10. 2019. V neděli se vrací Středoevropský čas. Měsíc mění fázi od poslední čtvrti k novu. Večer je nízko nad jihozápadem Jupiter a u jihu Saturn a na ranní obloze se pomalu objeví Mars. Aktivita Slunce je rekordně nízká. Proběhl první čistě ženský výstup do volného kosmu z paluby ISS. Před 50 lety se narodil čínský amatérský astronom, který je spoluobjevitelem komety Ikeya-Zhang, jež nás potěšila na jaře 2002.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Corona Australis

Titul Česká astrofotografie měsíce za srpen 2019 obdržel snímek „Corona Australis“, jehož autorem je Pavel Pech   Corona Australis, tedy souhvězdí Jižní Koruna. Jméno jak ze starověkého atlasu nebes. A ono téměř ano. Historie jména tohoto poměrně nevýrazného souhvězdí je opravdu

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

oblaky nad mestom

oblaky nad mestom

Další informace »