Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  12. červenec 2015

Astronomický snímek dne (APOD) - 12. červenec 2015

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Vypuštění New Horizons k Plutu

Uznání a copyright: Ben Cooper

Cíl Pluto. Za řevu motorů vzlétla v roce 2006 kosmická sonda New Horizons ze startovací rampy na mysu Canaveral na Floridě, USA vstříc k dobrodružství ve vzdálené Sluneční soustavě. Je to vůbec nejrychlejší lidmi vypuštěná koscmiká loď, Měsíc minula už 9 hodin po startu a o rok později Jupiter. Poté, co strávila desetiletí průletem Sluneční soustavy, New Horizons v úterý proletí kolem Pluta. Pluto byla při vypuštění New Horizons oficiálně planeta, kterou doposud nanavštívila ani zblízka nevyfotografovala žádná sonda. Kosmická sonda po Plutu navštíví jeden nebo více objektů Kuiperova pásu, který Slunce obíhá ještě dál, než Pluto. New Horizons na snímku startuje do vesmíru na špici silné rakety Atlas V.

Aktuální informace o průletu Pluta: #PlutoFlyby, Twitter, Facebook, Web.

Štítky: New Horizon, Launch, Pluto


8. vesmírný týden 2020

8. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 17. 2. do 23. 2. 2020. Měsíc bude v novu, v první polovině týdne bude viditelný na ranní obloze spolu s planetami Mars, Jupiter a Saturn. Večer máme na obloze velmi jasnou Venuši a končí viditelnost Merkuru. Večerní obloha nabízí také dvě komety. Podařily se všechny plánované starty v čele se sondou Solar Orbiter. Odloženy byly jen Starlinky. Před 90 lety si Clyde Tombaugh poprvé všimnul Pluta.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

B150 - Mořský koník

Titul Česká astrofotografie měsíce za leden 2020 obdržel snímek „Mořský koník“, jehož autorem je Evžen Brunner   „Mořský koník“…. kde bychom jej asi měli hledat? Samozřejmě náš první pohled nejspíš zamíří opravdu kamsi do mořských hlubin. A při troše štěstí jej tam uvidíme. Spatřit

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Halo

Další informace »