Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  12. červenec 2015

Astronomický snímek dne (APOD) - 12. červenec 2015

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Vypuštění New Horizons k Plutu

Uznání a copyright: Ben Cooper

Cíl Pluto. Za řevu motorů vzlétla v roce 2006 kosmická sonda New Horizons ze startovací rampy na mysu Canaveral na Floridě, USA vstříc k dobrodružství ve vzdálené Sluneční soustavě. Je to vůbec nejrychlejší lidmi vypuštěná koscmiká loď, Měsíc minula už 9 hodin po startu a o rok později Jupiter. Poté, co strávila desetiletí průletem Sluneční soustavy, New Horizons v úterý proletí kolem Pluta. Pluto byla při vypuštění New Horizons oficiálně planeta, kterou doposud nanavštívila ani zblízka nevyfotografovala žádná sonda. Kosmická sonda po Plutu navštíví jeden nebo více objektů Kuiperova pásu, který Slunce obíhá ještě dál, než Pluto. New Horizons na snímku startuje do vesmíru na špici silné rakety Atlas V.

Aktuální informace o průletu Pluta: #PlutoFlyby, Twitter, Facebook, Web.

Štítky: New Horizon, Launch, Pluto


43. vesmírný týden 2019

43. vesmírný týden 2019

Přehled událostí na obloze od 21. 10. do 27. 10. 2019. V neděli se vrací Středoevropský čas. Měsíc mění fázi od poslední čtvrti k novu. Večer je nízko nad jihozápadem Jupiter a u jihu Saturn a na ranní obloze se pomalu objeví Mars. Aktivita Slunce je rekordně nízká. Proběhl první čistě ženský výstup do volného kosmu z paluby ISS. Před 50 lety se narodil čínský amatérský astronom, který je spoluobjevitelem komety Ikeya-Zhang, jež nás potěšila na jaře 2002.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Corona Australis

Titul Česká astrofotografie měsíce za srpen 2019 obdržel snímek „Corona Australis“, jehož autorem je Pavel Pech   Corona Australis, tedy souhvězdí Jižní Koruna. Jméno jak ze starověkého atlasu nebes. A ono téměř ano. Historie jména tohoto poměrně nevýrazného souhvězdí je opravdu

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

oblaky nad mestom

oblaky nad mestom

Další informace »