Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  13. červenec 2015

Astronomický snímek dne (APOD) - 13. červenec 2015

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Poslední pohled na Charonovu stranu Pluta

Uznání a copyright: NASA, Johns Hopkins Univ./APL, Southwest Research Inst.

Pluto má podivný povrch. Jak se kosmická sonda New Horizons blíží ke svému zítřejšímu těsnému setkání s Plutem a jeho měsíci, tak z už odeslaných snímků je vidět, že povrch Pluta je čím dál podivnější. Na snímku, který byl pořízen před dvěma dny, je vidět strana Pluta, která je vždycky přivrácená k jeho největšímu měsíci Charonu. Za pozornost zvláště stojí tmavý pás dole, který obepíná rovník Pluta. V současnosti není jasné, zda jsou oblasti v tomto tmavém pásu hornaté nebo ploché, proč má tak ostře definované hranice a proč se světlé oblasti zdají skoro rovnoměrně rozložené. Jelikož sonda New Horizons bude prolétat kolem jiné strany Pluta, tak toto by měl být nejlepší snímek této vzdálené krajiny, který lidstvo na dlouhou dobu uvidí. Pokud bude sonda pracovat podle očekávání, tak snímky jiné strany Pluta pořízené při největším přiblížení budou asi 300x podrobnější.

Novinka: Dosud nejlepší snímek Charonu.

Štítky: Pluto, New Horizon, Geologie


40. vesmírný týden 2020

40. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 9. do 4. 10. 2020. Měsíc bude v úplňku. Večer jsou nízko nad jihem Jupiter a Saturn, po půlnoci je velmi vysoko nad jihovýchodem Mars a nad ránem je vidět jasná Venuše. Aktivita Slunce je nízká. Minulý týden přinesl jen jediný, ale úspěšný, start čínské rakety. V tomto týdnu by mohla přijít startovací nálož až se třemi nebo dvěma starty denně. Před 100 lety se narodil italský inženýr Bepi Colombo, který navrhl gravitační manévry u planet (cesta k Merkuru kolem Venuše) a jmenuje se po něm evropská sonda k nejmenší planetě.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Expedícia Perzeidy 2020

Titul Česká astrofotografie měsíce za srpen 2020 získal snímek „Expedícia Perzeidy 2020“, jehož autorem je Robert Barsa   Slzy svatého Vavřince. Pravděpodobně jste toto pojmenování někdy slyšeli. Kdo byl svatý Vavřinec a proč o něm píšeme v tomto textu? Každý rok, okolo

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Saturn

Foceno v primárním ohnisku Canon eos dalekohled Bresser AR 152/760 mm

Další informace »