Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  13. červenec 2015

Astronomický snímek dne (APOD) - 13. červenec 2015

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Poslední pohled na Charonovu stranu Pluta

Uznání a copyright: NASA, Johns Hopkins Univ./APL, Southwest Research Inst.

Pluto má podivný povrch. Jak se kosmická sonda New Horizons blíží ke svému zítřejšímu těsnému setkání s Plutem a jeho měsíci, tak z už odeslaných snímků je vidět, že povrch Pluta je čím dál podivnější. Na snímku, který byl pořízen před dvěma dny, je vidět strana Pluta, která je vždycky přivrácená k jeho největšímu měsíci Charonu. Za pozornost zvláště stojí tmavý pás dole, který obepíná rovník Pluta. V současnosti není jasné, zda jsou oblasti v tomto tmavém pásu hornaté nebo ploché, proč má tak ostře definované hranice a proč se světlé oblasti zdají skoro rovnoměrně rozložené. Jelikož sonda New Horizons bude prolétat kolem jiné strany Pluta, tak toto by měl být nejlepší snímek této vzdálené krajiny, který lidstvo na dlouhou dobu uvidí. Pokud bude sonda pracovat podle očekávání, tak snímky jiné strany Pluta pořízené při největším přiblížení budou asi 300x podrobnější.

Novinka: Dosud nejlepší snímek Charonu.

Štítky: Pluto, New Horizon, Geologie


42. vesmírný týden 2019

42. vesmírný týden 2019

Přehled událostí na obloze od 14. 10. do 20. 10. 2019. Měsíc je ve fázi mezi úplňkem a poslední čtvrtí. Večer je nízko nad jihozápadem Jupiter a u jihu Saturn a na ranní obloze se pomalu objeví Mars. Aktivita Slunce je velmi nízká. Zemřel první člověk ve volném kosmu, Alexej Leonov. Na ISS pokračuje série výstupů do volného kosmu, nyní kvůli výměně baterií. Družice ICON se po dvou letech dočkala vypuštění. Před 30 lety byla vypuštěna k Jupiteru sonda Galileo.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Corona Australis

Titul Česká astrofotografie měsíce za srpen 2019 obdržel snímek „Corona Australis“, jehož autorem je Pavel Pech   Corona Australis, tedy souhvězdí Jižní Koruna. Jméno jak ze starověkého atlasu nebes. A ono téměř ano. Historie jména tohoto poměrně nevýrazného souhvězdí je opravdu

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Podzimní mléčná dráha během novoluní v Beranu s božími muky

Další informace »