Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  13. červenec 2015

Astronomický snímek dne (APOD) - 13. červenec 2015

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Poslední pohled na Charonovu stranu Pluta

Uznání a copyright: NASA, Johns Hopkins Univ./APL, Southwest Research Inst.

Pluto má podivný povrch. Jak se kosmická sonda New Horizons blíží ke svému zítřejšímu těsnému setkání s Plutem a jeho měsíci, tak z už odeslaných snímků je vidět, že povrch Pluta je čím dál podivnější. Na snímku, který byl pořízen před dvěma dny, je vidět strana Pluta, která je vždycky přivrácená k jeho největšímu měsíci Charonu. Za pozornost zvláště stojí tmavý pás dole, který obepíná rovník Pluta. V současnosti není jasné, zda jsou oblasti v tomto tmavém pásu hornaté nebo ploché, proč má tak ostře definované hranice a proč se světlé oblasti zdají skoro rovnoměrně rozložené. Jelikož sonda New Horizons bude prolétat kolem jiné strany Pluta, tak toto by měl být nejlepší snímek této vzdálené krajiny, který lidstvo na dlouhou dobu uvidí. Pokud bude sonda pracovat podle očekávání, tak snímky jiné strany Pluta pořízené při největším přiblížení budou asi 300x podrobnější.

Novinka: Dosud nejlepší snímek Charonu.

Štítky: Pluto, New Horizon, Geologie


9. vesmírný týden 2020

9. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 24. 2. do 1. 3. 2020. Měsíc je mezi novem a první čtvrtí. Večer máme na obloze velmi jasnou Venuši a také některé komety. Ráno je vidět nejlépe Mars, ale vylézá také Jupiter a Saturn. Česká firma S.A.B. Aerospace dokončila přípravy vypouštěcího zařízení – dispenzeru – družic, určeného pro raketu Vega. Před 200 lety se narodil americký astronom, objevitel komet, Lewis A. Swift.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

B150 - Mořský koník

Titul Česká astrofotografie měsíce za leden 2020 obdržel snímek „Mořský koník“, jehož autorem je Evžen Brunner   „Mořský koník“…. kde bychom jej asi měli hledat? Samozřejmě náš první pohled nejspíš zamíří opravdu kamsi do mořských hlubin. A při troše štěstí jej tam uvidíme. Spatřit

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Z okna

Foceno ve 3:45 z okna

Další informace »