Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  14. červenec 2015

Astronomický snímek dne (APOD) - 14. červenec 2015

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

New Horizons prolétá kolem Pluta a Charonu

Uznání a copyright: NASA, Johns Hopkins Univ./APL, Southwest Research Inst.

Přežije New Horizons svoje nejtěsnější přiblížení k Plutu a dokáže poté odeslat užitečné snímky a údaje? Za několik hodin se to lidstvo dozví. Ať už sonda New Horizon funguje jak chce dobře, tak díky své vysoké rychlosti dnes prosviští kolem Pluta a jeho měsíců v 11:50 UT (13:50 SELČ). Robotická sonda byla naprogramována tak, aby ty nejlepší snímky a data získala bez kontaktu se Zemí až do asi 1:00 UT 15. července, což odpovídá asi 3:00 SELČ. Proto dnes musí lidstvo zadržet dech a doufat, že sonda velikosti klavíru bude s pozemskými stanicemi zase komunikovat. Doufejme, že New Horizons začne zpátky vysílat údaje o světě, který je tak vzdálený a byl od svého objevu před 85 lety záhadou, takže se nyní osvětlí. Nahoře je vidět kompozitní obraz měsíce Charon (vlevo) a Pluta (vpravo) ze snímků z New Horizons, které byly pořízeny před 3 dny a už ukazují obě tělesa v nevídaných podrobnostech.

Průlet kolem Pluta aktuálně: #PlutoFlyby, Twitter, Facebook, Web, NASA TV.

Štítky: Pluto, New Horizon, Charon


3. vesmírný týden 2025

3. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 13. 1. do 19. 1. 2025. Měsíc bude v úplňku vysoko na obloze. Večerní oblohu zdobí jasná Venuše, Jupiter a už také Mars v opozici se Sluncem. Nastane také konjunkce Saturnu s Venuší. Aktivita Slunce se snížila. Uvidíme jasnou kometu C/2023 G3 (ATLAS)? Kosmonautikou hýbou testovací lety velké rakety New Glenn, která zkouší první let a přistání prvního stupně a sedmý testovací let Super Heavy Starship, kde se očekává opětovné přistání obou stupňů této superrakety a vypouštění maket družic. Před 20 lety úspěšně dosedlo pouzdro Huygens na povrch Saturnova měsíce Titanu.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Hlava čarodejnice NGC 1909

Titul Česká astrofotografie měsíce za prosinec 2024 obdržel snímek „Hlava čarodejnice NGC 1909“, jehož autorem je slovenský astrofotograf Ján Gajdoš.   Během Filipojakubské či též Valpuržiny noci z 30. dubna na 1. května se od nepaměti na vyvýšených místech zapalují velké ohně jako

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

SAR1

Na tomto snímku je v přicházející oblačnosti vidět i PZ

Další informace »