Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  14. červenec 2015

Astronomický snímek dne (APOD) - 14. červenec 2015

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

New Horizons prolétá kolem Pluta a Charonu

Uznání a copyright: NASA, Johns Hopkins Univ./APL, Southwest Research Inst.

Přežije New Horizons svoje nejtěsnější přiblížení k Plutu a dokáže poté odeslat užitečné snímky a údaje? Za několik hodin se to lidstvo dozví. Ať už sonda New Horizon funguje jak chce dobře, tak díky své vysoké rychlosti dnes prosviští kolem Pluta a jeho měsíců v 11:50 UT (13:50 SELČ). Robotická sonda byla naprogramována tak, aby ty nejlepší snímky a data získala bez kontaktu se Zemí až do asi 1:00 UT 15. července, což odpovídá asi 3:00 SELČ. Proto dnes musí lidstvo zadržet dech a doufat, že sonda velikosti klavíru bude s pozemskými stanicemi zase komunikovat. Doufejme, že New Horizons začne zpátky vysílat údaje o světě, který je tak vzdálený a byl od svého objevu před 85 lety záhadou, takže se nyní osvětlí. Nahoře je vidět kompozitní obraz měsíce Charon (vlevo) a Pluta (vpravo) ze snímků z New Horizons, které byly pořízeny před 3 dny a už ukazují obě tělesa v nevídaných podrobnostech.

Průlet kolem Pluta aktuálně: #PlutoFlyby, Twitter, Facebook, Web, NASA TV.

Štítky: Pluto, New Horizon, Charon


8. vesmírný týden 2021

8. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 2. do 28. 2. 2021. Měsíc bude v úplňku. Večer je dobře vidět pouze Mars. Venuše je nyní vidět alespoň v koronografu SOHO. Skvělý úspěch zaznamenala americká kosmonautika, když přistála úspěšně na Marsu už s pátým vozítkem v řadě.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

planéty počas roku 2020

Titul Česká astrofotografie měsíce za leden 2021 získal snímek „Planéty počas roku 2020“, jehož autorem je Tadeáš Valent   Podivný rok 2020 je již za námi. I když nás na Zemi sužovaly nemalé problémy, obloha nad našimi hlavami se nezaujatě proměňovala, planety obíhaly okolo Slunce a

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

zákryt hviezdy Mesiacom

zákryt hviezdy SAO78596 6.5mag Mesiacom

Další informace »