Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  14. červenec 2015

Astronomický snímek dne (APOD) - 14. červenec 2015

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

New Horizons prolétá kolem Pluta a Charonu

Uznání a copyright: NASA, Johns Hopkins Univ./APL, Southwest Research Inst.

Přežije New Horizons svoje nejtěsnější přiblížení k Plutu a dokáže poté odeslat užitečné snímky a údaje? Za několik hodin se to lidstvo dozví. Ať už sonda New Horizon funguje jak chce dobře, tak díky své vysoké rychlosti dnes prosviští kolem Pluta a jeho měsíců v 11:50 UT (13:50 SELČ). Robotická sonda byla naprogramována tak, aby ty nejlepší snímky a data získala bez kontaktu se Zemí až do asi 1:00 UT 15. července, což odpovídá asi 3:00 SELČ. Proto dnes musí lidstvo zadržet dech a doufat, že sonda velikosti klavíru bude s pozemskými stanicemi zase komunikovat. Doufejme, že New Horizons začne zpátky vysílat údaje o světě, který je tak vzdálený a byl od svého objevu před 85 lety záhadou, takže se nyní osvětlí. Nahoře je vidět kompozitní obraz měsíce Charon (vlevo) a Pluta (vpravo) ze snímků z New Horizons, které byly pořízeny před 3 dny a už ukazují obě tělesa v nevídaných podrobnostech.

Průlet kolem Pluta aktuálně: #PlutoFlyby, Twitter, Facebook, Web, NASA TV.

Štítky: Pluto, New Horizon, Charon


8. vesmírný týden 2020

8. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 17. 2. do 23. 2. 2020. Měsíc bude v novu, v první polovině týdne bude viditelný na ranní obloze spolu s planetami Mars, Jupiter a Saturn. Večer máme na obloze velmi jasnou Venuši a končí viditelnost Merkuru. Večerní obloha nabízí také dvě komety. Podařily se všechny plánované starty v čele se sondou Solar Orbiter. Odloženy byly jen Starlinky. Před 90 lety si Clyde Tombaugh poprvé všimnul Pluta.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

B150 - Mořský koník

Titul Česká astrofotografie měsíce za leden 2020 obdržel snímek „Mořský koník“, jehož autorem je Evžen Brunner   „Mořský koník“…. kde bychom jej asi měli hledat? Samozřejmě náš první pohled nejspíš zamíří opravdu kamsi do mořských hlubin. A při troše štěstí jej tam uvidíme. Spatřit

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Halo

Další informace »