Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  14. červenec 2015

Astronomický snímek dne (APOD) - 14. červenec 2015

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

New Horizons prolétá kolem Pluta a Charonu

Uznání a copyright: NASA, Johns Hopkins Univ./APL, Southwest Research Inst.

Přežije New Horizons svoje nejtěsnější přiblížení k Plutu a dokáže poté odeslat užitečné snímky a údaje? Za několik hodin se to lidstvo dozví. Ať už sonda New Horizon funguje jak chce dobře, tak díky své vysoké rychlosti dnes prosviští kolem Pluta a jeho měsíců v 11:50 UT (13:50 SELČ). Robotická sonda byla naprogramována tak, aby ty nejlepší snímky a data získala bez kontaktu se Zemí až do asi 1:00 UT 15. července, což odpovídá asi 3:00 SELČ. Proto dnes musí lidstvo zadržet dech a doufat, že sonda velikosti klavíru bude s pozemskými stanicemi zase komunikovat. Doufejme, že New Horizons začne zpátky vysílat údaje o světě, který je tak vzdálený a byl od svého objevu před 85 lety záhadou, takže se nyní osvětlí. Nahoře je vidět kompozitní obraz měsíce Charon (vlevo) a Pluta (vpravo) ze snímků z New Horizons, které byly pořízeny před 3 dny a už ukazují obě tělesa v nevídaných podrobnostech.

Průlet kolem Pluta aktuálně: #PlutoFlyby, Twitter, Facebook, Web, NASA TV.

Štítky: Pluto, New Horizon, Charon


43. vesmírný týden 2019

43. vesmírný týden 2019

Přehled událostí na obloze od 21. 10. do 27. 10. 2019. V neděli se vrací Středoevropský čas. Měsíc mění fázi od poslední čtvrti k novu. Večer je nízko nad jihozápadem Jupiter a u jihu Saturn a na ranní obloze se pomalu objeví Mars. Aktivita Slunce je rekordně nízká. Proběhl první čistě ženský výstup do volného kosmu z paluby ISS. Před 50 lety se narodil čínský amatérský astronom, který je spoluobjevitelem komety Ikeya-Zhang, jež nás potěšila na jaře 2002.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Corona Australis

Titul Česká astrofotografie měsíce za srpen 2019 obdržel snímek „Corona Australis“, jehož autorem je Pavel Pech   Corona Australis, tedy souhvězdí Jižní Koruna. Jméno jak ze starověkého atlasu nebes. A ono téměř ano. Historie jména tohoto poměrně nevýrazného souhvězdí je opravdu

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

oblaky nad mestom

oblaky nad mestom

Další informace »