Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  15. červenec 2015

Astronomický snímek dne (APOD) - 15. červenec 2015

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Pluto rozlišeno

Uznání a copyright: NASA, Johns Hopkins Univ./APL, Southwest Research Inst.

Sonda New Horizons přežila své největší přiblížení k Plutu a pokračuje v odesílání snímků a dat. Robotická kosmická sonda se ohlásila zpátky načas, všechny systémy pracují a je uložen očekávaný objem dat. Zde je vidět snímek s nejvyšším rozlišením Pluta, který byl pořízen před nejtěsnějším přiblížením a přináší Pluto do opravdu zaslouženého ohniska zájmu. Pluto je na první pohled načervenalé a má několik kráterů. V dolní části snímku je překvapivě světlá oblast bez útvarů, která připomíná symbol srdce a níže vpravo je vidět hornatý terén. Tento snímek je ovšem jenom začátek. Jak se dnes, příští týden a celý příští rok stáhne více snímků, tak chápání lidstva Pluta a jeho měsíců se nejspíš revolučně změní.

Aktuality o průletu Pluta: #PlutoFlyby, Twitter, Facebook, Web.

Štítky: New Horizon, Pluto, Rozlišeno


23. vesmírný týden 2020

23. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 1. 6. do 7. 6. 2020. Měsíc bude v úplňku. Venuše bude v dolní konjunkci se Sluncem. Na večerní obloze je ještě Merkur. Ráno si relativně nízko nad jihovýchodem říká o pozornost mars, ale výše jsou blízko sebe planety Jupiter a Saturn. Událostí týdne byl úspěšný start Falconu 9 s pilotovanou lodí Crew Dragon, která se v neděli odpoledne připojila k ISS. Před 125 lety se narodil Josef Klepešta a před 55 lety startovala Gemini 4 s plánem prvního amerického výstupu do kosmu.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Venuše 18.3. a 11.4.

ČAM za březen 2020:  Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2020 obdržel snímek „Venuše 2020“, jehož autorem je Jan Klečka Venuše. Ano, tak ji známe my. Ale známe ji? Pro někoho římská bohyně lásky a krásy. Pro někoho prehistorická figurka z oblasti Pavlovických vrchů na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Světelná stopa Crew Dragon

Další informace »