Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  15. červenec 2015

Astronomický snímek dne (APOD) - 15. červenec 2015

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Pluto rozlišeno

Uznání a copyright: NASA, Johns Hopkins Univ./APL, Southwest Research Inst.

Sonda New Horizons přežila své největší přiblížení k Plutu a pokračuje v odesílání snímků a dat. Robotická kosmická sonda se ohlásila zpátky načas, všechny systémy pracují a je uložen očekávaný objem dat. Zde je vidět snímek s nejvyšším rozlišením Pluta, který byl pořízen před nejtěsnějším přiblížením a přináší Pluto do opravdu zaslouženého ohniska zájmu. Pluto je na první pohled načervenalé a má několik kráterů. V dolní části snímku je překvapivě světlá oblast bez útvarů, která připomíná symbol srdce a níže vpravo je vidět hornatý terén. Tento snímek je ovšem jenom začátek. Jak se dnes, příští týden a celý příští rok stáhne více snímků, tak chápání lidstva Pluta a jeho měsíců se nejspíš revolučně změní.

Aktuality o průletu Pluta: #PlutoFlyby, Twitter, Facebook, Web.

Štítky: New Horizon, Pluto, Rozlišeno


42. vesmírný týden 2019

42. vesmírný týden 2019

Přehled událostí na obloze od 14. 10. do 20. 10. 2019. Měsíc je ve fázi mezi úplňkem a poslední čtvrtí. Večer je nízko nad jihozápadem Jupiter a u jihu Saturn a na ranní obloze se pomalu objeví Mars. Aktivita Slunce je velmi nízká. Zemřel první člověk ve volném kosmu, Alexej Leonov. Na ISS pokračuje série výstupů do volného kosmu, nyní kvůli výměně baterií. Družice ICON se po dvou letech dočkala vypuštění. Před 30 lety byla vypuštěna k Jupiteru sonda Galileo.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Corona Australis

Titul Česká astrofotografie měsíce za srpen 2019 obdržel snímek „Corona Australis“, jehož autorem je Pavel Pech   Corona Australis, tedy souhvězdí Jižní Koruna. Jméno jak ze starověkého atlasu nebes. A ono téměř ano. Historie jména tohoto poměrně nevýrazného souhvězdí je opravdu

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Podzimní mléčná dráha během novoluní v Beranu s božími muky

Další informace »