Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  15. červenec 2015

Astronomický snímek dne (APOD) - 15. červenec 2015

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Pluto rozlišeno

Uznání a copyright: NASA, Johns Hopkins Univ./APL, Southwest Research Inst.

Sonda New Horizons přežila své největší přiblížení k Plutu a pokračuje v odesílání snímků a dat. Robotická kosmická sonda se ohlásila zpátky načas, všechny systémy pracují a je uložen očekávaný objem dat. Zde je vidět snímek s nejvyšším rozlišením Pluta, který byl pořízen před nejtěsnějším přiblížením a přináší Pluto do opravdu zaslouženého ohniska zájmu. Pluto je na první pohled načervenalé a má několik kráterů. V dolní části snímku je překvapivě světlá oblast bez útvarů, která připomíná symbol srdce a níže vpravo je vidět hornatý terén. Tento snímek je ovšem jenom začátek. Jak se dnes, příští týden a celý příští rok stáhne více snímků, tak chápání lidstva Pluta a jeho měsíců se nejspíš revolučně změní.

Aktuality o průletu Pluta: #PlutoFlyby, Twitter, Facebook, Web.

Štítky: New Horizon, Pluto, Rozlišeno


9. vesmírný týden 2020

9. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 24. 2. do 1. 3. 2020. Měsíc je mezi novem a první čtvrtí. Večer máme na obloze velmi jasnou Venuši a také některé komety. Ráno je vidět nejlépe Mars, ale vylézá také Jupiter a Saturn. Česká firma S.A.B. Aerospace dokončila přípravy vypouštěcího zařízení – dispenzeru – družic, určeného pro raketu Vega. Před 200 lety se narodil americký astronom, objevitel komet, Lewis A. Swift.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

B150 - Mořský koník

Titul Česká astrofotografie měsíce za leden 2020 obdržel snímek „Mořský koník“, jehož autorem je Evžen Brunner   „Mořský koník“…. kde bychom jej asi měli hledat? Samozřejmě náš první pohled nejspíš zamíří opravdu kamsi do mořských hlubin. A při troše štěstí jej tam uvidíme. Spatřit

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Z okna

Foceno ve 3:45 z okna

Další informace »