Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  16. červenec 2015

Astronomický snímek dne (APOD) - 16. červenec 2015

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

50 mil na Plutu

Uznání a copyright: NASA, Johns Hopkins Univ./APL, Southwest Research Inst.

Cesta v délce 50 mil (80 kilometrů) na Plutu by byla dlouhá, jako to měřítko na překvapivém snímku. Podrobný snímek drsného rovníkového terénu v tomto ledovém světě zachytila kosmická sonda New Horizons asi 77 000 kilometrů od povrchu, 1,5 hodiny před svým nejtěsnějším přiblížením. Pohoří se zvedají do výše odhadované na 3500 metrů a hory jsou nejspíše z vodního ledu. Jsou mladé, jejich věk se odhaduje asi tak na 100 miliónů let podle zjevné absence kráterů, což naznačuje překvapující geologickou aktivitu. Oblast na snímku je poblíž základny širokého, jasného srdcovitého útvaru na Plutu.

Štítky: Pluto, New horizons, Hory


8. vesmírný týden 2020

8. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 17. 2. do 23. 2. 2020. Měsíc bude v novu, v první polovině týdne bude viditelný na ranní obloze spolu s planetami Mars, Jupiter a Saturn. Večer máme na obloze velmi jasnou Venuši a končí viditelnost Merkuru. Večerní obloha nabízí také dvě komety. Podařily se všechny plánované starty v čele se sondou Solar Orbiter. Odloženy byly jen Starlinky. Před 90 lety si Clyde Tombaugh poprvé všimnul Pluta.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

B150 - Mořský koník

Titul Česká astrofotografie měsíce za leden 2020 obdržel snímek „Mořský koník“, jehož autorem je Evžen Brunner   „Mořský koník“…. kde bychom jej asi měli hledat? Samozřejmě náš první pohled nejspíš zamíří opravdu kamsi do mořských hlubin. A při troše štěstí jej tam uvidíme. Spatřit

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Halo

Další informace »