Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  16. červenec 2015

Astronomický snímek dne (APOD) - 16. červenec 2015

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

50 mil na Plutu

Uznání a copyright: NASA, Johns Hopkins Univ./APL, Southwest Research Inst.

Cesta v délce 50 mil (80 kilometrů) na Plutu by byla dlouhá, jako to měřítko na překvapivém snímku. Podrobný snímek drsného rovníkového terénu v tomto ledovém světě zachytila kosmická sonda New Horizons asi 77 000 kilometrů od povrchu, 1,5 hodiny před svým nejtěsnějším přiblížením. Pohoří se zvedají do výše odhadované na 3500 metrů a hory jsou nejspíše z vodního ledu. Jsou mladé, jejich věk se odhaduje asi tak na 100 miliónů let podle zjevné absence kráterů, což naznačuje překvapující geologickou aktivitu. Oblast na snímku je poblíž základny širokého, jasného srdcovitého útvaru na Plutu.

Štítky: Pluto, New horizons, Hory


43. vesmírný týden 2019

43. vesmírný týden 2019

Přehled událostí na obloze od 21. 10. do 27. 10. 2019. V neděli se vrací Středoevropský čas. Měsíc mění fázi od poslední čtvrti k novu. Večer je nízko nad jihozápadem Jupiter a u jihu Saturn a na ranní obloze se pomalu objeví Mars. Aktivita Slunce je rekordně nízká. Proběhl první čistě ženský výstup do volného kosmu z paluby ISS. Před 50 lety se narodil čínský amatérský astronom, který je spoluobjevitelem komety Ikeya-Zhang, jež nás potěšila na jaře 2002.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Corona Australis

Titul Česká astrofotografie měsíce za srpen 2019 obdržel snímek „Corona Australis“, jehož autorem je Pavel Pech   Corona Australis, tedy souhvězdí Jižní Koruna. Jméno jak ze starověkého atlasu nebes. A ono téměř ano. Historie jména tohoto poměrně nevýrazného souhvězdí je opravdu

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

oblaky nad mestom

oblaky nad mestom

Další informace »