Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  17. červenec 2015

Astronomický snímek dne (APOD) - 17. červenec 2015

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Charon

Uznání: NASA, Johns Hopkins Univ./APL, Southwest Research Inst.

Charon je ledový svět o průměru 1200 kilometrů. To sice znamená, že největší měsíc Pluta má průměr jen 1/10 velikosti Země, ale je to zároveň celá polovina průměru samotného Pluta. Charon je zde na snímku ze sondy New Horizons vidět do bezprecedentních podrobností. Snímek byl pořízen koncem 13.července při průletu této kosmické sondy soustavou Pluta ze vzdálenosti méně než 500 000 kilometrů. Pro srovnání, vzdálenost Země a Měsíce je méně než 400 000 kilometrů. Charonská krajina se dá popsat jako překvapivá, mladistvá a různorodá, včetně 1000 kilometrů dlouhého pásma útesů a zářezů, které se táhne pod středem, 7 až 9 kilometrů hlubokého kaňonu, který vykrajuje křivku u okraje vpravo nahoře a záhadné tmavé severní polární oblasti, která se neoficiálně nazývá Mordor.

Štítky: Charon, Pluto, Měsíc, New horizons


30. vesmírný týden 2024

30. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 7. do 28. 7. 2024. Měsíc po úplňku je vidět především v druhé polovině noci a dopoledne. Planety jsou nejlépe vidět ráno a Saturn už od půlnoci. Zlepšuje se už i viditelnost Marsu s Jupiterem. Aktivita Slunce je na střední úrovni. Po večerních přeletech ISS tu máme její přelety přes Slunce a Měsíc. Sledujeme dění kolem návratu Falconů do služby i kolem lodi Starliner. Uplynulo 105 let od narození významného českého astronoma Luboše Perka, který zemřel teprve nedávno ve věku 101 let.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Oblouk polární záře nad Mikulovem a Svatým kopečkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za červen 2024 obdržel snímek „Oblouk polární záře nad Mikulovem a Svatým kopečkem“, jehož autorem je Vlastimil Vojáček.     Polární záře. Kdo by ji neznal. Byť třeba jen ze slavné divadelní hry Divadla Járy Cimrmana „Dobytí severního

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Slunce v Ca-k

Slunce v Ca-k.

Další informace »