Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  17. červenec 2015

Astronomický snímek dne (APOD) - 17. červenec 2015

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Charon

Uznání: NASA, Johns Hopkins Univ./APL, Southwest Research Inst.

Charon je ledový svět o průměru 1200 kilometrů. To sice znamená, že největší měsíc Pluta má průměr jen 1/10 velikosti Země, ale je to zároveň celá polovina průměru samotného Pluta. Charon je zde na snímku ze sondy New Horizons vidět do bezprecedentních podrobností. Snímek byl pořízen koncem 13.července při průletu této kosmické sondy soustavou Pluta ze vzdálenosti méně než 500 000 kilometrů. Pro srovnání, vzdálenost Země a Měsíce je méně než 400 000 kilometrů. Charonská krajina se dá popsat jako překvapivá, mladistvá a různorodá, včetně 1000 kilometrů dlouhého pásma útesů a zářezů, které se táhne pod středem, 7 až 9 kilometrů hlubokého kaňonu, který vykrajuje křivku u okraje vpravo nahoře a záhadné tmavé severní polární oblasti, která se neoficiálně nazývá Mordor.

Štítky: Charon, Pluto, Měsíc, New horizons


3. vesmírný týden 2020

3. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 13. 1. do 19. 1. 2020. Měsíc bude v poslední čtvrti. Večer září jasná planeta Venuše, vidět lze i Neptun a Uran. Ráno je vidět Mars. Merkur a Saturn jsou úhlově blízko Slunci. Kometu C/2017 T2 můžeme opět pozorovat na večerní obloze. Na úspěchy raket Falcon 9 a CZ-3B by v tomto týdnu určitě chtělo navázat několik dalších. Uběhlo 15 let od přistání pouzdra Huygens na Titanu.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Glaxie pod Galaxií

Titul Česká astrofotografie měsíce za prosinec 2019 obdržel snímek „Galaxie pod Galaxií“, jehož autorem je Roman Ponča   „Galaxie pod Galaxií“, není to tak trochu podivný název vítězného snímku prosincového kola soutěže Česká astrofotografie měsíce? Možná, snad, … ale je

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Snímek komety C/2017 T2 (PANSTARRS)

Rozměry obrázku jsou 20 x 20 obloukových minut, sever je nahoře, východ vlevo. Nacházela se téměř v zenitu v souhvězdí Persea. Atmosférické podmínky byly podprůměrné.

Další informace »