Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  17. červenec 2015

Astronomický snímek dne (APOD) - 17. červenec 2015

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Charon

Uznání: NASA, Johns Hopkins Univ./APL, Southwest Research Inst.

Charon je ledový svět o průměru 1200 kilometrů. To sice znamená, že největší měsíc Pluta má průměr jen 1/10 velikosti Země, ale je to zároveň celá polovina průměru samotného Pluta. Charon je zde na snímku ze sondy New Horizons vidět do bezprecedentních podrobností. Snímek byl pořízen koncem 13.července při průletu této kosmické sondy soustavou Pluta ze vzdálenosti méně než 500 000 kilometrů. Pro srovnání, vzdálenost Země a Měsíce je méně než 400 000 kilometrů. Charonská krajina se dá popsat jako překvapivá, mladistvá a různorodá, včetně 1000 kilometrů dlouhého pásma útesů a zářezů, které se táhne pod středem, 7 až 9 kilometrů hlubokého kaňonu, který vykrajuje křivku u okraje vpravo nahoře a záhadné tmavé severní polární oblasti, která se neoficiálně nazývá Mordor.

Štítky: Charon, Pluto, Měsíc, New horizons


42. vesmírný týden 2019

42. vesmírný týden 2019

Přehled událostí na obloze od 14. 10. do 20. 10. 2019. Měsíc je ve fázi mezi úplňkem a poslední čtvrtí. Večer je nízko nad jihozápadem Jupiter a u jihu Saturn a na ranní obloze se pomalu objeví Mars. Aktivita Slunce je velmi nízká. Zemřel první člověk ve volném kosmu, Alexej Leonov. Na ISS pokračuje série výstupů do volného kosmu, nyní kvůli výměně baterií. Družice ICON se po dvou letech dočkala vypuštění. Před 30 lety byla vypuštěna k Jupiteru sonda Galileo.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Corona Australis

Titul Česká astrofotografie měsíce za srpen 2019 obdržel snímek „Corona Australis“, jehož autorem je Pavel Pech   Corona Australis, tedy souhvězdí Jižní Koruna. Jméno jak ze starověkého atlasu nebes. A ono téměř ano. Historie jména tohoto poměrně nevýrazného souhvězdí je opravdu

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Podzimní mléčná dráha během novoluní v Beranu s božími muky

Další informace »