Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  18. červenec 2015

Astronomický snímek dne (APOD) - 18. červenec 2015

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Let nad Plutem

Uznání videa: NASA, Johns Hopkins Univ./APL, Southwest Research Inst.

Dostat se tak blízko sice trvalo 9,5 roku, ale nyní se můžete s animací obrazových dat z kosmické sondy New Horizons virtuálně proletět nad Plutem. Plutonská krajina, která je vidět 77 000 kilometrů níže se jmenuje Norgay Montes a pak následuje Sputnik Planum. Ledové pohoří neformálně nazvané po Tenzingu Norgay, jednom z prvních dvou horolezců na Mount Everest, dosahuje do výše 3500 metrů nad povrchem. Zmrzlé, mladé pláně bez kráterů se neformálně nazývají po první umělé družici Země. Sputnik Planum je severně od Norgay Montes, uvnitř rozsáhlé, jasné, srdcovité oblasti předběžně nazvané Tombaugh Regio po Clyde Tombaugh, který v roce 1930 objevil Pluto.

Štítky: Pluto, New horizons, Norgay montes, Sputnik planum, Video


42. vesmírný týden 2019

42. vesmírný týden 2019

Přehled událostí na obloze od 14. 10. do 20. 10. 2019. Měsíc je ve fázi mezi úplňkem a poslední čtvrtí. Večer je nízko nad jihozápadem Jupiter a u jihu Saturn a na ranní obloze se pomalu objeví Mars. Aktivita Slunce je velmi nízká. Zemřel první člověk ve volném kosmu, Alexej Leonov. Na ISS pokračuje série výstupů do volného kosmu, nyní kvůli výměně baterií. Družice ICON se po dvou letech dočkala vypuštění. Před 30 lety byla vypuštěna k Jupiteru sonda Galileo.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Corona Australis

Titul Česká astrofotografie měsíce za srpen 2019 obdržel snímek „Corona Australis“, jehož autorem je Pavel Pech   Corona Australis, tedy souhvězdí Jižní Koruna. Jméno jak ze starověkého atlasu nebes. A ono téměř ano. Historie jména tohoto poměrně nevýrazného souhvězdí je opravdu

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Podzimní mléčná dráha během novoluní v Beranu s božími muky

Další informace »