Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  18. červenec 2015

Astronomický snímek dne (APOD) - 18. červenec 2015

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Let nad Plutem

Uznání videa: NASA, Johns Hopkins Univ./APL, Southwest Research Inst.

Dostat se tak blízko sice trvalo 9,5 roku, ale nyní se můžete s animací obrazových dat z kosmické sondy New Horizons virtuálně proletět nad Plutem. Plutonská krajina, která je vidět 77 000 kilometrů níže se jmenuje Norgay Montes a pak následuje Sputnik Planum. Ledové pohoří neformálně nazvané po Tenzingu Norgay, jednom z prvních dvou horolezců na Mount Everest, dosahuje do výše 3500 metrů nad povrchem. Zmrzlé, mladé pláně bez kráterů se neformálně nazývají po první umělé družici Země. Sputnik Planum je severně od Norgay Montes, uvnitř rozsáhlé, jasné, srdcovité oblasti předběžně nazvané Tombaugh Regio po Clyde Tombaugh, který v roce 1930 objevil Pluto.

Štítky: Pluto, New horizons, Norgay montes, Sputnik planum, Video


9. vesmírný týden 2020

9. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 24. 2. do 1. 3. 2020. Měsíc je mezi novem a první čtvrtí. Večer máme na obloze velmi jasnou Venuši a také některé komety. Ráno je vidět nejlépe Mars, ale vylézá také Jupiter a Saturn. Česká firma S.A.B. Aerospace dokončila přípravy vypouštěcího zařízení – dispenzeru – družic, určeného pro raketu Vega. Před 200 lety se narodil americký astronom, objevitel komet, Lewis A. Swift.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

B150 - Mořský koník

Titul Česká astrofotografie měsíce za leden 2020 obdržel snímek „Mořský koník“, jehož autorem je Evžen Brunner   „Mořský koník“…. kde bychom jej asi měli hledat? Samozřejmě náš první pohled nejspíš zamíří opravdu kamsi do mořských hlubin. A při troše štěstí jej tam uvidíme. Spatřit

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Z okna

Foceno ve 3:45 z okna

Další informace »