Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  19. červenec 2015

Astronomický snímek dne (APOD) - 19. červenec 2015

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Start první rakety z mysu Canaveral

Uznání: GRIN, NASA

Vypuštěním první rakety Bumper V-2 tento týden v roce 1950 z mysu Canaveral na Floridě začala nová kapitola letů do vesmíru. Raketa Bumper V-2, která je vidět nahoře, byla ambiciózní dvoustupňovou raketou, kterou tvořila střela V-2 s raketou WAC Corporal nahoře. Horní stupeň dokázal dosáhnout tehdy rekorní výše téměř 400 kilometrů, což je dokonce výše, než létávaly raketoplány. Raketa Bumper V-2 byla vypouštěna za dozoru společnosti General Electric Company především kvůli zkoušení raketových systémů a pro výzkum horní atmosféry. Rakety Bumper V-2 nesly malé užitečné zatížení, které umožňovalo měření různých atributů včetně teploty vzduchu a dopadů kosmického záření. O sedm let později Sovětský svaz vypustil na oběžnou dráhu družice Země Sputnik I a Sputnik II. Jako odpověď Spojené Státy v roce 1958 vytvořily NASA.

Sledujte APOD na: Facebooku, Google Plus, nebo na Twitteru.

Štítky: Launch, NASA, Cape Canaveral


26. vesmírný týden 2022

26. vesmírný týden 2022

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 27. 6. do 3. 7. 2022. Měsíc bude v novu a ještě předtím jej najdeme ráno poblíž Merkuru a Venuše. Ráno můžeme vidět všechny okem viditelné planety v pořadí, jak jdou od Slunce. Kometa C/2017 K2 (PanSTARRS) se pohybuje souhvězdím Hadonoše. BepiColombo podruhé minula Merkur. SLS byla plně natankována, na test se chystá Super Heavy. Ariane 5 opět úspěšná. První let čistě jihokorejské rakety. VZLÚSat-1 slaví pět let na orbitě. Před 65 lety se narodil český astronom Marek Wolf.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

M63

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2022 získal snímek „M 63“, jehož autorem je Zdeněk Vojč       M 63. Nu, opravdu trochu nudné pojmenování. Příliš to nevylepší ani NGC 5055, i přes tolik pětek. Ale nebyli by to romantičtí astronomové, aby tomuto objektu na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Rho Ophiuchi z pouste v Kalifornii

Nic neni nad tmavou oblohu ktera necha vyniknout kontrastu i barvam a to bez jakychkoliv filtru. Porizeno kamerou ZWO 294MC s objektivem Canon 70-200mm USM L na montazi Celestron AVX s celkovou expozici 4 hodiny.

Další informace »