Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  19. červenec 2015

Astronomický snímek dne (APOD) - 19. červenec 2015

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Start první rakety z mysu Canaveral

Uznání: GRIN, NASA

Vypuštěním první rakety Bumper V-2 tento týden v roce 1950 z mysu Canaveral na Floridě začala nová kapitola letů do vesmíru. Raketa Bumper V-2, která je vidět nahoře, byla ambiciózní dvoustupňovou raketou, kterou tvořila střela V-2 s raketou WAC Corporal nahoře. Horní stupeň dokázal dosáhnout tehdy rekorní výše téměř 400 kilometrů, což je dokonce výše, než létávaly raketoplány. Raketa Bumper V-2 byla vypouštěna za dozoru společnosti General Electric Company především kvůli zkoušení raketových systémů a pro výzkum horní atmosféry. Rakety Bumper V-2 nesly malé užitečné zatížení, které umožňovalo měření různých atributů včetně teploty vzduchu a dopadů kosmického záření. O sedm let později Sovětský svaz vypustil na oběžnou dráhu družice Země Sputnik I a Sputnik II. Jako odpověď Spojené Státy v roce 1958 vytvořily NASA.

Sledujte APOD na: Facebooku, Google Plus, nebo na Twitteru.

Štítky: Launch, NASA, Cape Canaveral


39. vesmírný týden 2020

39. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 21. 9. do 27. 9. 2020. Měsíc bude v první čtvrti. Večer jsou nízko nad jihem Jupiter a Saturn, po půlnoci je velmi vysoko nad jihovýchodem Mars a nad ránem je vidět jasná Venuše. Na ranní obloze je vidět slabý kužel zvířetníkového světla. Nastává rovnodennost, začíná astronomický podzim. Aktivita Slunce je nízká. Zaznamenán byl jeden úspěšný čínský start, dva americké potkal odklad. Před 90 lety se narodil americký astronaut John Young, který letěl v lodích Gemini a Apollo a stihl i první lety raketoplánu.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Expedícia Perzeidy 2020

Titul Česká astrofotografie měsíce za srpen 2020 získal snímek „Expedícia Perzeidy 2020“, jehož autorem je Robert Barsa   Slzy svatého Vavřince. Pravděpodobně jste toto pojmenování někdy slyšeli. Kdo byl svatý Vavřinec a proč o něm píšeme v tomto textu? Každý rok, okolo

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Startrails nad Šacberkem

Canon EOS 5D MIII, Sigma 150-600mm C, složeno ve Startrails 2.3

Další informace »