Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  14. srpen 2006

Astronomický snímek dne (APOD) - 14. srpen 2006

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Kosmické záření z vnějšího prostoru

Uznání ilustrace: NASA

Už vás někdy zasáhnul paprsek vysokoenergetických částic shůry? Určitě, stává se to pořád. Ke sprškám vysokoenergetických částic dochází, pokud horní atmosféru Země zasáhnou energetické kosmické paprsky. Kosmické paprsky byly nečekaně objeveny v roce 1912. Původně se o jejich složení nic nevědělo, nyní se ví, že to jsou většinou atomová jádra, nejčastěji jádra vodíku, někdy jádra helia a zbytek jádra těžších prvků. Poměrné zastoupení se mění s energií kosmického záření, nejenergetičtější kosmické záření bývá tvořeno těžšími jádry. Ačkoliv hodně nízkoenergetického kosmického záření pochází z našeho Slunce, tak původ kosmického záření s nejvyššími energiemi zůstává neznámý a je nadále předmětem výzkumu. Obraz nahoře ilustruje spršky vysoce energetického kosmického záření. Kosmické záření může být důležité dokonce i pro pozemské počasí, obyčejné blýskání může být totiž spouštěno průletem kosmických paprsků.

Štítky: Kosmické paprsky, Air shower, Outer space


17. vesmírný týden 2024

17. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 4. do 28. 4. 2024. Měsíc bude v úplňku, meteorů z roje Lyrid proto mnoho neuvidíme. Slunce je pokryto hezkými malými skvrnami, které byly v nejaktivnější oblasti viditelné i okem přes patřičný filtr. Kometa 12P/Pons-Brooks už pozorovatelná není a jakmile to svit Měsíce umožní, nabídne obloha jen několik slabších komet. SpaceX letos uskutečnila už 40. start Falconu 9 a při příštím startu očekáváme už 300. přistání prvního stupně této rakety. Komunikace s helikoptérou Ingenuity již nebude možná, Perseverance jede pryč za dalšími výzkumem povrchu Marsu. Před 250 lety se narodil anglický astronom Francis Baily.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Hvězda Betelgeuse v souhvězdí Orionu

Fotoaparát Canon PowerShot SX10 IS

Další informace »