Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  20. červenec 2015

Astronomický snímek dne (APOD) - 20. červenec 2015

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Kometa PanSTARRS a srpek Měsíce

Uznání a copyright: Yuri Beletsky (Las Campanas Observatory, Carnegie Institution)

Kometa se zjasnila rychle a nečekaně. Očekává se, že minulý rok objevená kometa C/2014 Q1 (PanSTARRS) bude z některých míst na několik dnů viditelná hned po západu Slunce i pouhým okem. Kometa 6. července obkroužila Slunce a zjevně odhodila pěkný kousek plynu a prachu. Dnes je tak blízko Země, jak jen se kdy může dostat, což je další faktor jejího nedávného zdánlivého zjasnění a velkého úhlového rozsahu jejích ohonů. Na snímku, který byl pořízen před dvěma dny, je vidět, že kometa PanSTARRS předvádí krátký bílý prachový ohon, který slábne doprava a dlouhý modrý iontový ohon, který míří od nedávno zapadlého Slunce. Středu snímku dominuje srpek Měsíce. Kometa PannSTARRS zítra projde pouhých 7 stupňů od jasného Jupiteru s ještě jasnější blízkou Venuší. Vzhledem k blízkosti ke Slunci je kometa a její ohony nejlépe vidět po západu triedrem nebo kamerou s dlouhou expozicí.

Editor APODu bude přednášet: V sobotu 8. srpna pro Keweenaw Science & Engineering Festival.

Štítky: Crescent moon, Kometa, Tails


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Leo Triplet zoom

výřez Leo Triplet (známý také jako M66 Group) je malá skupina galaxií vzdálena asi 35 milionů světelných let v souhvězdí Lva. Tato galaxie se skládá ze spirálních galaxií M65, M66 a NGC 3628

Další informace »