Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  20. červenec 2015

Astronomický snímek dne (APOD) - 20. červenec 2015

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Kometa PanSTARRS a srpek Měsíce

Uznání a copyright: Yuri Beletsky (Las Campanas Observatory, Carnegie Institution)

Kometa se zjasnila rychle a nečekaně. Očekává se, že minulý rok objevená kometa C/2014 Q1 (PanSTARRS) bude z některých míst na několik dnů viditelná hned po západu Slunce i pouhým okem. Kometa 6. července obkroužila Slunce a zjevně odhodila pěkný kousek plynu a prachu. Dnes je tak blízko Země, jak jen se kdy může dostat, což je další faktor jejího nedávného zdánlivého zjasnění a velkého úhlového rozsahu jejích ohonů. Na snímku, který byl pořízen před dvěma dny, je vidět, že kometa PanSTARRS předvádí krátký bílý prachový ohon, který slábne doprava a dlouhý modrý iontový ohon, který míří od nedávno zapadlého Slunce. Středu snímku dominuje srpek Měsíce. Kometa PannSTARRS zítra projde pouhých 7 stupňů od jasného Jupiteru s ještě jasnější blízkou Venuší. Vzhledem k blízkosti ke Slunci je kometa a její ohony nejlépe vidět po západu triedrem nebo kamerou s dlouhou expozicí.

Editor APODu bude přednášet: V sobotu 8. srpna pro Keweenaw Science & Engineering Festival.

Štítky: Crescent moon, Kometa, Tails


13. vesmírný týden 2020

13. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 23. 3. do 29. 3. 2020. Měsíc bude v novu. Večer je vidět jasná planeta Venuše. Ráno jsou poblíž sebe Mars, Jupiter a Saturn. Zájemci o komety si mohou dvě středně jasné prohlédnout relativně vysoko na obloze a jednu také večer nízko na západě. V neděli 29. března přecházíme na letní čas. Přes utlumení dění ve společnosti ještě probíhají nějaké starty raket a přípravy běží, s patřičnými karanténními opatřeními, i směrem ke startu Sojuzu k ISS. Před 365 lety se narodil Christiaan Huygens, objevitel měsíce Titan.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC 2264 RGB SHO

Titul Česká astrofotografie měsíce za únor 2020 obdržel snímek „NGC 2264“, jehož autorem je Pavol Kollarik   Titul Česká astrofotografie měsíce za únor 2020 obdržel snímek „NGC 2264“, jehož autorem je Pavol Kollarik. Za devatero horami a devatero řekami, ještě dál než běhá po obloze

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Venuše v Plejádách

Další informace »