Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  21. červenec 2015

Astronomický snímek dne (APOD) - 21. červenec 2015

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Kometární ohony a stopy hvězd

Uznání a copyright: Kevin Parker

Poté, co se kometa PanSTARRS (též známá jako C/2014 Q1) za letních večerů na severu otírala o západní obzor, tak na zimní obloze na jihu vystoupala výše. Tento návštěvník vnitřní Sluneční soustavy byl objeven v srpnu 2014 plodnou přehlídkou panSTARRS a zde je zachycen 17. července. Kometa s barevnými ohony byla zachycena z domácí observatoře v Mackay v provincii Queensland v Austrálii. Zorné pole měří něco přes 1 stupeň. Tato kometa PanSTARRS se rychle pohybuje oblohou a před dvěma dny byla nejblíže Zemi. Na teleskopickém snímku vedeném za rychle se pohybující kometou slabé hvězdy v souhvězdí Raka zanechaly krátké stopy. Od Slunce proudí modravé ohony komety PanSTARRS, rozfukované slunečním větrem. Její více difúzní žlutý prachový ohon hnaný tlakem slunečního světla je odtlačován ven a táhne se za oběžnou drahou komety. Kometa je z jižních šířek dobrým cílem pro triedry a v příštích několika dnech na obloze prolétne kolem Venuše, Jupiteru a jasné hvězdy Regulus.

Štítky: Panstarrs, C/2014 Q1, Kometa


17. vesmírný týden 2024

17. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 4. do 28. 4. 2024. Měsíc bude v úplňku, meteorů z roje Lyrid proto mnoho neuvidíme. Slunce je pokryto hezkými malými skvrnami, které byly v nejaktivnější oblasti viditelné i okem přes patřičný filtr. Kometa 12P/Pons-Brooks už pozorovatelná není a jakmile to svit Měsíce umožní, nabídne obloha jen několik slabších komet. SpaceX letos uskutečnila už 40. start Falconu 9 a při příštím startu očekáváme už 300. přistání prvního stupně této rakety. Komunikace s helikoptérou Ingenuity již nebude možná, Perseverance jede pryč za dalšími výzkumem povrchu Marsu. Před 250 lety se narodil anglický astronom Francis Baily.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Růžový úplněk 24. 4. 2024 Praha, Pražského povstání

Růžový úplněk 24. 4. 2024 Praha, Pražského povstání foceno od stanice Metra

Další informace »