Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  22. červenec 2015

Astronomický snímek dne (APOD) - 22. červenec 2015

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Kapky gama deště z 3C 279

Uznání videa: NASA, DOE, International Fermi LAT Collaboration

Kdyby byly gama paprsky kapky deště, tak záblesky ze superhmotné černé díry by mohly vypadat takto. Gama fotony o energiích až 50 miliard elektronvoltů, které pocházely z aktivní galaxie 3C 279 vzdálené asi 5 miliard světelných let, nedopadaly od 14. do 16. června do Fermiho gama kosmického dalekohledu zase tak jemně. Každá gama "kapka" je na zrychlené vizualizaci rozpínající se kružnice, přičemž barva a maximální průměr určují změřenou energii gama paprsků. Začíná to deštíkem na pozadí, pak náhlý příval vysokoenergetického vzplanutí, který pak poklesne na intenzitě. Tvůrčí a uklidňující prezentace historicky jasného vzplanutí pokrývá na gama obloze oblast 5 stupňů širokou se středem na 3C 279.

Štítky: Gamma ray, Fermi, 3c279, Vzplanutí


29. vesmírný týden 2024

29. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 15. 7. do 21. 7. 2024. Měsíc bude na konci týdne v úplňku. Na obloze prochází nízko položenými souhvězdími a 17. 7. se potká s hvězdou Antares ve Štíru. Planety jsou nejlépe vidět ráno, především Saturn a zlepšuje se už i viditelnost Marsu s Jupiterem. Aktivita Slunce je střední. Evropská raketa Ariane 6 při prvním startu uspěla a horní stupeň uvolňující palivo byl vidět i z ČR. Před 130 lety se narodil Georges Lemaître, který odvodil vztah rozpínání vesmíru známý dnes jako Hubbleův zákon. Před 55 lety proběhlo první přistání lidí na Měsíci, mise Apollo 11. Před 30 lety dopadla na Jupiter kometa Shoemaker-Levy 9.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Oblouk polární záře nad Mikulovem a Svatým kopečkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za červen 2024 obdržel snímek „Oblouk polární záře nad Mikulovem a Svatým kopečkem“, jehož autorem je Vlastimil Vojáček.     Polární záře. Kdo by ji neznal. Byť třeba jen ze slavné divadelní hry Divadla Járy Cimrmana „Dobytí severního

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Světelná stopa ISS

Další informace »