Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  23. červenec 2015

Astronomický snímek dne (APOD) - 23. červenec 2015

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Kometa PanSTARRS, Měsíc a Venuše

Uznání a copyright: Amit Kamble

Je to ten objekt od velkého stromu nalevo, který zcela nedávno přinesl velké vzrušení. Když se podíváte blíže, tak uvidíte kometu PanSTARRS se dvěma ohony. Tato kometa v červenci výrazně zvýšila svoji jasnost a právě prošla v blízkosti Země. Pěkně rostlý strom ve středu je norfolkská ostrovní borovice a po obou stranách jsou železnence ztepilé. Nad stromy je velké dálce jasná Venuše a ještě jasnější srpek Měsíce. A když se podíváte ještě blíže, tak uvidíte Jupiter, který se schovává za větvemi borovice. Snímek byl pořízen před pár dny ve Fergussonově parku na Novém Zélandu při pohledu přes přístavní zátoku Tauranga. V nadcházejících dnech a týdnech se bude kometa C/2014 Q1 (PANSTARRS) pomalu pohybovat směrem od Slunce a od Země, posune se hluboko na jižní oblohu a zeslábne.

Sledujte APOD na: Facebooku, Google Plus, nebo na Twitteru

Štítky: Comet panstarrs, Tree, Venuše


23. vesmírný týden 2023

23. vesmírný týden 2023

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 5. 6. do 11. 6. 2023. Měsíc po úplňku mění fázi do poslední čtvrti. Večer je vidět jasná planeta Venuše a poblíž také slabší Mars. Brzy nad ránem je vidět Saturn a za světla je nízko nad obzorem i Jupiter. Aktivita Slunce je zvýšená. Po více než půlroční misi přistála čínská posádka Šen-čou 15. Falcon 9 překonal hranici 200 úspěšných startů v řadě a chystá se vynést nákladní loď Dragon s panely iROSA k ISS. Před 40 lety startovala k Venuši radarová sonda Veněra 16. Před 20 lety se k Marsu vydalo vozítko Spirit.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Kometa C/2022 E3 ZTF v souhvězdí Býka

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2023 získal snímek „Kometa C/2022 E3 ZTF v souhvězdí Býka“, jehož autorem je Jiří Soukup     Vítězným snímkem dubnového kola soutěže Česká astrofotografie měsíce jsme se přenesli do vesmírného prachu. A to nejen toho k Zemi

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Východ Měsíce

Východ Měsíce

Další informace »