Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  23. červenec 2015

Astronomický snímek dne (APOD) - 23. červenec 2015

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Kometa PanSTARRS, Měsíc a Venuše

Uznání a copyright: Amit Kamble

Je to ten objekt od velkého stromu nalevo, který zcela nedávno přinesl velké vzrušení. Když se podíváte blíže, tak uvidíte kometu PanSTARRS se dvěma ohony. Tato kometa v červenci výrazně zvýšila svoji jasnost a právě prošla v blízkosti Země. Pěkně rostlý strom ve středu je norfolkská ostrovní borovice a po obou stranách jsou železnence ztepilé. Nad stromy je velké dálce jasná Venuše a ještě jasnější srpek Měsíce. A když se podíváte ještě blíže, tak uvidíte Jupiter, který se schovává za větvemi borovice. Snímek byl pořízen před pár dny ve Fergussonově parku na Novém Zélandu při pohledu přes přístavní zátoku Tauranga. V nadcházejících dnech a týdnech se bude kometa C/2014 Q1 (PANSTARRS) pomalu pohybovat směrem od Slunce a od Země, posune se hluboko na jižní oblohu a zeslábne.

Sledujte APOD na: Facebooku, Google Plus, nebo na Twitteru

Štítky: Comet panstarrs, Tree, Venuše


32. vesmírný týden 2026

32. vesmírný týden 2026

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 3. 8. do 9. 8. 2026. Měsíc bude vidět nad ránem spolu s většinou planet a bude v poslední čtvrti. Venuše je vidět lépe přes den a večer je velmi nízko. Ráno uvidíme Merkur, Mars, Saturn, Uran i Neptun. Aktivita Slunce je spíše nízká, ale může se občas zvýšit. Na obloze létá dost meteorů, většina budou postupně Perseidy. Starship stále pluje, Falcon 9 uskutečnil již 90 startů v roce 2026. Na ISS se chystá výstup do volného kosmu. Startovat má japonská raketa H-3. Před 100 lety se narodil český astronom Vladimír Vanýsek. Před 50 lety začala mise Vikingu 2 u Marsu.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Obálky kolem kataklysmatické hvězdy Z Cam, první SR/ČR kolektivní astrofotografie

Titul Česká astrofotografie měsíce za červen 2026 obdržel snímek Karla Kolomazníka s kolektivem „Obálky kolem kataklyzmatické hvězdy Z Cam“ Vítězná fotografie červnového kola soutěže Česká astrofotografie měsíce je v rámci dosavadní soutěže poněkud netradiční. I když jsme již měli snímky s více

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

10pTempel2

zpracované kometární i hvězdné provedení

Další informace »