Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  20. červenec 2015

Astronomický snímek dne (APOD) - 20. červenec 2015

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Kometa PanSTARRS a srpek Měsíce

Uznání a copyright: Yuri Beletsky (Las Campanas Observatory, Carnegie Institution)

Kometa se zjasnila rychle a nečekaně. Očekává se, že minulý rok objevená kometa C/2014 Q1 (PanSTARRS) bude z některých míst na několik dnů viditelná hned po západu Slunce i pouhým okem. Kometa 6. července obkroužila Slunce a zjevně odhodila pěkný kousek plynu a prachu. Dnes je tak blízko Země, jak jen se kdy může dostat, což je další faktor jejího nedávného zdánlivého zjasnění a velkého úhlového rozsahu jejích ohonů. Na snímku, který byl pořízen před dvěma dny, je vidět, že kometa PanSTARRS předvádí krátký bílý prachový ohon, který slábne doprava a dlouhý modrý iontový ohon, který míří od nedávno zapadlého Slunce. Středu snímku dominuje srpek Měsíce. Kometa PannSTARRS zítra projde pouhých 7 stupňů od jasného Jupiteru s ještě jasnější blízkou Venuší. Vzhledem k blízkosti ke Slunci je kometa a její ohony nejlépe vidět po západu triedrem nebo kamerou s dlouhou expozicí.

Editor APODu bude přednášet: V sobotu 8. srpna pro Keweenaw Science & Engineering Festival.

Štítky: Crescent moon, Kometa, Tails


17. vesmírný týden 2024

17. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 4. do 28. 4. 2024. Měsíc bude v úplňku, meteorů z roje Lyrid proto mnoho neuvidíme. Slunce je pokryto hezkými malými skvrnami, které byly v nejaktivnější oblasti viditelné i okem přes patřičný filtr. Kometa 12P/Pons-Brooks už pozorovatelná není a jakmile to svit Měsíce umožní, nabídne obloha jen několik slabších komet. SpaceX letos uskutečnila už 40. start Falconu 9 a při příštím startu očekáváme už 300. přistání prvního stupně této rakety. Komunikace s helikoptérou Ingenuity již nebude možná, Perseverance jede pryč za dalšími výzkumem povrchu Marsu. Před 250 lety se narodil anglický astronom Francis Baily.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Mesiac - prvá štvrť

Mesiac vo farbe, časť mesačných vyvrelých hornín je sfarbená do modra

Další informace »