Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  05. červenec 2015

Astronomický snímek dne (APOD) - 05. červenec 2015

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Zeta Oph: Prchající hvězda

Uznání: NASA, JPL-Caltech, Spitzer Space Telescope

Na tomto nádherném infračerveném portrétu kosmickými moři uhání hvězda Zeta Ophiuchi a vytváří oblouk mezihvězdné rázové vlny. Modravá hvězda Zeta Oph na pohledu ve falešných barvách je asi 20 krát hmotnější než Slunce, nachází se ve středu obrázku a pohybuje se doleva rychlostí 24 kilometrů za sekundu. Předchází ji její silný hvězdný vítr, který stlačuje a zahřívá prašný mezihvězdný materiál a vytváří zakřivenou rázovou frontu. Kolem jsou mračna poměrně neporušeného materiálu. Co tuto hvězdu uvedlo do pohybu? Zeta Oph nejspíš kdysi byla členem dvojhvězdy, jejíž doprovodná složka byla hmotnější a tudíž s kratším životem. Když tato doprovodná složka vybuchla jako supernova a katastroficky ztratila hmotu, tak Zeta Oph byla odlétla pryč. Zeta Oph ve vzdálenosti asi 460 světelných let je 65 000 svítivější, než Slunce a kdyby ji neobklopoval neprůhledný prach, tak by byla jednou z nejjasnějších hvězd na obloze. Snímek v odhadované vzdálenosti Zeta Ophiuchi zabírá asi 1,5 stupně, nebo 12 světelných let.

Štítky: Hvězda, Rázová vlna, Infračervený


30. vesmírný týden 2021

30. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 26. 7. do 1. 8. 2021. Měsíc po úplňku ubývá k poslední čtvrti. Večer je vidět jasná planeta Venuše a později také Saturn a Jupiter. Aktivita Slunce je mírně zvýšená. K ISS míří nový modul Nauka, ale hned po startu měl problémy s hlavním pohonným systémem. Vrtulníček Ingenuity uskutečnil na Marsu již desátý let. Před 50 lety odstartovala k Měsíci mise Apollo 15.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Částečné zatmění slunce a přelet ISS

Titul Česká astrofotografie měsíce za červen 2021 obdržel snímek „Částečné zatmění Slunce a ISS“, jehož autorem je Pavel Prokop Slunce, Měsíc a kosmická stanice ISS. Co mají tyto rozdílné objekty společného? Zdánlivě téměř nic. Slunce je téměř dokonalá „koule horkého plazmatu“ o průměru 1 392

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Mezinárodní stanici ISS stíhá modul Nauka

Další informace »