Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  05. červenec 2015

Astronomický snímek dne (APOD) - 05. červenec 2015

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Zeta Oph: Prchající hvězda

Uznání: NASA, JPL-Caltech, Spitzer Space Telescope

Na tomto nádherném infračerveném portrétu kosmickými moři uhání hvězda Zeta Ophiuchi a vytváří oblouk mezihvězdné rázové vlny. Modravá hvězda Zeta Oph na pohledu ve falešných barvách je asi 20 krát hmotnější než Slunce, nachází se ve středu obrázku a pohybuje se doleva rychlostí 24 kilometrů za sekundu. Předchází ji její silný hvězdný vítr, který stlačuje a zahřívá prašný mezihvězdný materiál a vytváří zakřivenou rázovou frontu. Kolem jsou mračna poměrně neporušeného materiálu. Co tuto hvězdu uvedlo do pohybu? Zeta Oph nejspíš kdysi byla členem dvojhvězdy, jejíž doprovodná složka byla hmotnější a tudíž s kratším životem. Když tato doprovodná složka vybuchla jako supernova a katastroficky ztratila hmotu, tak Zeta Oph byla odlétla pryč. Zeta Oph ve vzdálenosti asi 460 světelných let je 65 000 svítivější, než Slunce a kdyby ji neobklopoval neprůhledný prach, tak by byla jednou z nejjasnějších hvězd na obloze. Snímek v odhadované vzdálenosti Zeta Ophiuchi zabírá asi 1,5 stupně, nebo 12 světelných let.

Štítky: Hvězda, Rázová vlna, Infračervený


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Leo Triplet zoom

výřez Leo Triplet (známý také jako M66 Group) je malá skupina galaxií vzdálena asi 35 milionů světelných let v souhvězdí Lva. Tato galaxie se skládá ze spirálních galaxií M65, M66 a NGC 3628

Další informace »