Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  05. červenec 2015

Astronomický snímek dne (APOD) - 05. červenec 2015

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Zeta Oph: Prchající hvězda

Uznání: NASA, JPL-Caltech, Spitzer Space Telescope

Na tomto nádherném infračerveném portrétu kosmickými moři uhání hvězda Zeta Ophiuchi a vytváří oblouk mezihvězdné rázové vlny. Modravá hvězda Zeta Oph na pohledu ve falešných barvách je asi 20 krát hmotnější než Slunce, nachází se ve středu obrázku a pohybuje se doleva rychlostí 24 kilometrů za sekundu. Předchází ji její silný hvězdný vítr, který stlačuje a zahřívá prašný mezihvězdný materiál a vytváří zakřivenou rázovou frontu. Kolem jsou mračna poměrně neporušeného materiálu. Co tuto hvězdu uvedlo do pohybu? Zeta Oph nejspíš kdysi byla členem dvojhvězdy, jejíž doprovodná složka byla hmotnější a tudíž s kratším životem. Když tato doprovodná složka vybuchla jako supernova a katastroficky ztratila hmotu, tak Zeta Oph byla odlétla pryč. Zeta Oph ve vzdálenosti asi 460 světelných let je 65 000 svítivější, než Slunce a kdyby ji neobklopoval neprůhledný prach, tak by byla jednou z nejjasnějších hvězd na obloze. Snímek v odhadované vzdálenosti Zeta Ophiuchi zabírá asi 1,5 stupně, nebo 12 světelných let.

Štítky: Hvězda, Rázová vlna, Infračervený


49. vesmírný týden 2024

49. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 2. 12. do 8. 12. 2024. Měsíc po novu se objeví na večerní obloze a bude v konjunkci s Venuší, která se jeví po západu Slunce jako výrazná Večernice na jihozápadě. Saturn, který je večer nad jihem ozdobí 6. 12. stín měsíce Titan. Jupiter je vidět celou noc a 7. 12. bude v opozici se Sluncem. Mars je stále výraznější a i když je vidět i později večer, stále má ideální podmínky viditelnosti ráno. Slunce je opět pokryto řadou větších skvrn, ale aktivita je jinak spíše nízká. Merkur popáté minula sonda BepiColombo. Raketa Falcon 9 již zvládla více než 400 úspěšných startů a SpaceX si za letošek připsala více úspěšných startů, než mnohé rakety historie za celou svoji životnost. Čína vyzkoušela nový nosič CZ-12. Před 385 lety byl poprvé pozorován přechod Venuše přes Slunce.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Velká kometa C/2023 A3 Tsuchinshan-ATLAS v podzimních barvách

Titul Česká astrofotografie měsíce za říjen 2024 obdržel snímek „Velká kometa C/2023 A3 Tsuchinshan-ATLAS v podzimních barvách“, jehož autorem je Daniel Kurtin.     Komety jsou fascinující objekty, které obíhají kolem Slunce a přinášejí s sebou kosmické stopy ze vzdálených

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Krabí mlhovina

Newton 200/1000 + ZWO kamera ASI 178 MC

Další informace »