Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  04. červenec 2015

Astronomický snímek dne (APOD) - 04. červenec 2015

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Aurora Australis

Uznání a copyright: Robert Schwarz (South Pole Station)

Koncem minulého měsíce na noční obloze po celé Zemi neustále tančila intenzivní mihotavá světla, jak je zde vidět nahoře na geografickém jižním pólu planety. Úžasnou podívanou na polární záře způsobil výtrysk koronální hmoty, který se odehrál pár dnů před jeho dopadem do magnetosféry, kdy začala rozsáhlá geomagnetická bouře. Těch šest panelů rybím okem pořídila digitální kamera s baterií ve vyhřívané krabici, která kameru chránila před okolní teplotou -68C za dlouhé zimní noci. Kolem obzoru jsou astronomické observatoře na jižním pólu, zatímco za jižní polární září (Aurora Australis) se prostírají hvězdy jižní Mléčné dráhy.

Štítky: Polární záře, Jižní pól, Cme


24. vesmírný týden 2024

24. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 10. 6. do 16. 6. 2024. Měsíc bude v první čtvrti. Planety můžeme pozorovat pouze nízko na ranní obloze, nejvýše je Saturn a Mars. Na Slunci je stále ještě hodně skvrn. V sobotu 8. 6. došlo navíc k silné erupci s nadějí na polární záři. Kosmická loď Starliner byla konečně vypuštěna a úspěšně dorazila k Mezinárodní vesmírné stanici. SuperHeavy Starship ohromila při 4. testovacím letu přistáním obou stupňů na mořskou hladinu. Před 180 lety se narodil W. R. Brooks, mj. spoluobjevitel známé komety 12P, jejíž prach je nyní dobře vidět i ze Země.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

C/2021 S3 PanSTARRS

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2024 obdržel snímek „C/2021 S3 PanSTARRS“, jehož autorem je Miloš Gnida   Dnešní vítězný snímek soutěže Česká astrofotografie měsíce, který pořídil astrofotograf Miloš Gnida, nám přináší pohled hned na několik astronomických objektů. Jednak,

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Skvrny na Slunci

Fotoaparát Nikon COOLPIX B500

Další informace »