Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  04. červenec 2015

Astronomický snímek dne (APOD) - 04. červenec 2015

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Aurora Australis

Uznání a copyright: Robert Schwarz (South Pole Station)

Koncem minulého měsíce na noční obloze po celé Zemi neustále tančila intenzivní mihotavá světla, jak je zde vidět nahoře na geografickém jižním pólu planety. Úžasnou podívanou na polární záře způsobil výtrysk koronální hmoty, který se odehrál pár dnů před jeho dopadem do magnetosféry, kdy začala rozsáhlá geomagnetická bouře. Těch šest panelů rybím okem pořídila digitální kamera s baterií ve vyhřívané krabici, která kameru chránila před okolní teplotou -68C za dlouhé zimní noci. Kolem obzoru jsou astronomické observatoře na jižním pólu, zatímco za jižní polární září (Aurora Australis) se prostírají hvězdy jižní Mléčné dráhy.

Štítky: Polární záře, Jižní pól, Cme


21. vesmírný týden 2025

21. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 19. 5. do 25. 5. 2025. Měsíc bude v poslední čtvrti a potká se s ranními planetami. Večer je nízko nad obzorem Jupiter a výše najdeme Mars. Ráno září u obzoru jasná Venuše a je zde i slabý Saturn. Aktivita Slunce je zvýšená a minulý týden jsme shlédli několik velmi silných erupcí během jediného dne. Připravuje se devátý testovací let Super Heavy Starship. Europa Clipper si osahal Mars. Před 115 lety Země prošla ohonem Halleyovy komety a spustil se tak jeden z prvních velkých hoaxů o zamoření atmosféry kyanidem.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Simeis 147

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2025 obdržel snímek „Simeis 147- Spaghetti nebula“, jehož autorem je astrofotograf Pavel Pech     „Spaghetti nebula“ – co se skrývá za tímto pojmem? Možná se nám vybaví „Spaghetti western“, jenž se stal filmovým pojmem, byť trochu

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Světelná stopa ISS

Světelná stopa ISS

Další informace »