Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  04. červenec 2015

Astronomický snímek dne (APOD) - 04. červenec 2015

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Aurora Australis

Uznání a copyright: Robert Schwarz (South Pole Station)

Koncem minulého měsíce na noční obloze po celé Zemi neustále tančila intenzivní mihotavá světla, jak je zde vidět nahoře na geografickém jižním pólu planety. Úžasnou podívanou na polární záře způsobil výtrysk koronální hmoty, který se odehrál pár dnů před jeho dopadem do magnetosféry, kdy začala rozsáhlá geomagnetická bouře. Těch šest panelů rybím okem pořídila digitální kamera s baterií ve vyhřívané krabici, která kameru chránila před okolní teplotou -68C za dlouhé zimní noci. Kolem obzoru jsou astronomické observatoře na jižním pólu, zatímco za jižní polární září (Aurora Australis) se prostírají hvězdy jižní Mléčné dráhy.

Štítky: Polární záře, Jižní pól, Cme


9. vesmírný týden 2020

9. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 24. 2. do 1. 3. 2020. Měsíc je mezi novem a první čtvrtí. Večer máme na obloze velmi jasnou Venuši a také některé komety. Ráno je vidět nejlépe Mars, ale vylézá také Jupiter a Saturn. Česká firma S.A.B. Aerospace dokončila přípravy vypouštěcího zařízení – dispenzeru – družic, určeného pro raketu Vega. Před 200 lety se narodil americký astronom, objevitel komet, Lewis A. Swift.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

B150 - Mořský koník

Titul Česká astrofotografie měsíce za leden 2020 obdržel snímek „Mořský koník“, jehož autorem je Evžen Brunner   „Mořský koník“…. kde bychom jej asi měli hledat? Samozřejmě náš první pohled nejspíš zamíří opravdu kamsi do mořských hlubin. A při troše štěstí jej tam uvidíme. Spatřit

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

NLO 7

Další informace »