Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  29. červenec 2015

Astronomický snímek dne (APOD) - 29. červenec 2015

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Hluboká Laguna

Uznání a copyright: Adam Block, Mt. Lemmon SkyCenter, Univ. Arizona

Turbulentní kosmické hlubiny mlhoviny Laguna obývají brázdy zářícího mezihvězdného plynu a prachová mračna. Tato jasná hvězdotvorná oblast je též známá jako M8 a je vzdálená asi 5000 světelných let. Je populární zastávkou na teleskopických toulkách souhvězdím Střelce (Sagittarius) poblíž středu naší Galaxie Mléčné dráhy. Nádhernému hloubkovému pohledu na centrální oblasti Laguny o rozměru asi 40 světelných let dominuje výmluvná červená emise ionizovaných atomů vodíku po rekombinaci s odtrženými elektrony. Ve středu snímku je vidět jasný tvar přesýpacích hodin z ionizovaného plynu opracovávaného energetickou radiací a extrémními hvězdnými větry z hmotné mladé hvězdy.

Štítky: Lagoon Nebula, M8, Star-formation, Emission region


40. vesmírný týden 2023

40. vesmírný týden 2023

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 2. 10. do 8. 10. 2023. Měsíc bude ubývá k poslední čtvrti. Večer je nejlépe pozorovatelný Saturn nad jihem a nízko už je taky Jupiter, který během noci stoupá velmi vysoko. Ráno je vidět Venuše a končí viditelnost Merkuru. Aktivita Slunce je středně vysoká. Vrátila se rekordní posádka z ISS. Indická sonda se už neozvala. Pokračují starty Starlinků, poletí i prototypy sítě Kuiper od Amazonu. Po delší době má startovat i evropská raketa Vega. Před 150 lety se narodil Ejnar Hertzsprung, jeden z autorů diagramu popisujícího vlastnosti a vývoj hvězd.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Zbytky supernovy v Plachtách

Titul Česká astrofotografie měsíce za srpen 2023 obdržel snímek „Zbytky supernovy v Plachtách“, jehož autorem je Jakub Korbel     Titul Česká astrofotografie měsíce za srpen 2023 obdržel snímek „Zbytky supernovy v Plachtách“, jehož autorem je Jakub Korbel. 9 000

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Měsíc

Měsíc .Jindřichův Hradec

Další informace »