Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  29. červenec 2015

Astronomický snímek dne (APOD) - 29. červenec 2015

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Hluboká Laguna

Uznání a copyright: Adam Block, Mt. Lemmon SkyCenter, Univ. Arizona

Turbulentní kosmické hlubiny mlhoviny Laguna obývají brázdy zářícího mezihvězdného plynu a prachová mračna. Tato jasná hvězdotvorná oblast je též známá jako M8 a je vzdálená asi 5000 světelných let. Je populární zastávkou na teleskopických toulkách souhvězdím Střelce (Sagittarius) poblíž středu naší Galaxie Mléčné dráhy. Nádhernému hloubkovému pohledu na centrální oblasti Laguny o rozměru asi 40 světelných let dominuje výmluvná červená emise ionizovaných atomů vodíku po rekombinaci s odtrženými elektrony. Ve středu snímku je vidět jasný tvar přesýpacích hodin z ionizovaného plynu opracovávaného energetickou radiací a extrémními hvězdnými větry z hmotné mladé hvězdy.

Štítky: Lagoon Nebula, M8, Star-formation, Emission region


29. vesmírný týden 2024

29. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 15. 7. do 21. 7. 2024. Měsíc bude na konci týdne v úplňku. Na obloze prochází nízko položenými souhvězdími a 17. 7. se potká s hvězdou Antares ve Štíru. Planety jsou nejlépe vidět ráno, především Saturn a zlepšuje se už i viditelnost Marsu s Jupiterem. Aktivita Slunce je střední. Evropská raketa Ariane 6 při prvním startu uspěla a horní stupeň uvolňující palivo byl vidět i z ČR. Před 130 lety se narodil Georges Lemaître, který odvodil vztah rozpínání vesmíru známý dnes jako Hubbleův zákon. Před 55 lety proběhlo první přistání lidí na Měsíci, mise Apollo 11. Před 30 lety dopadla na Jupiter kometa Shoemaker-Levy 9.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Oblouk polární záře nad Mikulovem a Svatým kopečkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za červen 2024 obdržel snímek „Oblouk polární záře nad Mikulovem a Svatým kopečkem“, jehož autorem je Vlastimil Vojáček.     Polární záře. Kdo by ji neznal. Byť třeba jen ze slavné divadelní hry Divadla Járy Cimrmana „Dobytí severního

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

ISS nad západním obzorem

Další informace »