Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  28. červenec 2015

Astronomický snímek dne (APOD) - 28. červenec 2015

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Duhy a paprsky nad kaňonen Bryce

Uznání a copyright: John Rummel

Co se to děje nad kaňonem Bryce? Jediný snímek počátkem tohoto měsíce zachytil dva různé optické jevy. Oba potřebují, aby bylo Slunce za zády fotografa. Ten bližší úkaz je obyčejná duha, která vzniká, když sluneční světlo proudí ze zapadajícího Slunce nad hlavou fotografa a láme se na kapkách deště před kaňonem. Když se podíváte pozorněji, tak dokonce uvidíte druhou duhu nad tou první. Vzácnější a možná výraznější jsou paprsky světla, které vycházejí z obzoru nad kaňonem. Nazývají se antikrepuskulární paprsky a jsou výsledkem paprsků slunečního světla, které proudí dírami v mracích po obloze s sbíhají se v bodě 180 stupňů od Slunce. Geometricky tento antisolární bod musí souhlasit s přesným středem duhy. Kaňon Bryce samotný se nachází v USA ve státě Utah a obsahuje řadu malebných starých sedimentárních kamenných špičatých věží známých jako hoodoo.

Editor APODu bude přednášet: V sobotu 8. srpna pro Keweenaw Science & Engineering Festival.

Štítky: Rainbows, Anticrepuscular rays, Bryce Canyon


49. vesmírný týden 2023

49. vesmírný týden 2023

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 4. 12. do 10. 12. 2023. Měsíc bude v poslední čtvrti. Jupiter je večer na jihovýchodě, Saturn nad jihozápadem. Ráno září nad jihovýchodem jasná Venuše. Aktivita Slunce se výrazně zvýšila a opět nastala výraznější polární záře, viditelné bohužel převážně z Ameriky nebo Nového Zélandu. Kometa 12P opět prošla zjasněním, najdeme ji u Vegy. Pokračuje kanonáda startů Falconu 9. K ISS se vydala nákladní loď Progress MS-25. Před 50 lety snímal poprvé Jupiter zblízka Pioneer 10.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Tři planetární mlhoviny HFG1,  Abell6 a Sh2-200

Titul Česká astrofotografie měsíce za říjen 2023 obdržel snímek „Tři planetární mlhoviny“, jehož autorem je Evžen Brunner     Planetární mlhovina. Již od roku 1875 poněkud matoucí označení. Byť by tento název mohl evokovat třeba protoplanetární disk okolo vznikající hvězdy,

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Východ

Východ slunce

Další informace »