Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  27. červenec 2015

Astronomický snímek dne (APOD) - 27. červenec 2015

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Mléčná dráha a polární záře nad Antarktidou

Uznání a copyright: LI Hang

Byl to ten jeden z lepších pohledů na oblohu za celou dlouhou noc. V určitých částech Antarktidy, nejenom že je zima, ale Slunce zůstává týdny pod obzorem. V čínské stanici Zhongshan se lidé někdy vydávají ven do mrazu fotografovat nádheru noční oblohy. Tady vidíte snímek z takového výletu, který byl pořízen v polovině července těsně před koncem této polární noci. Širokoúhlý objektiv, který míří nahoru, zachytil nejen nebe, ale i zemi dole. V popředí jsou kolegové, kteří také pořizují snímky. V dálce je vidět kulovitá příjmací družicová stanice a několik větrných elektráren. Na noční obloze jsou četné hvězdy včetně hvězd Sirius a Canopus. Daleko v pozadí se od obzoru k obzoru rozpíná centrální pás naší Galaxie Mléčná dráha. Ještě ve větší vzdálenosti jsou vidět rozmázlé šmouhy nahoře, Velký a Malý Magellanův oblak, satelitní galaxie nedaleko naší velké Galaxie Mléčná dráha.

Sledujte APOD na: Facebooku, Google Plus, nebo na Twitteru.

Štítky: Polární záře, Milky Way Galaxy, Antarktida


49. vesmírný týden 2019

49. vesmírný týden 2019

Přehled událostí na obloze od 2. 12. do 8. 12. 2019. Měsíc bude v první čtvrti. Podvečerní obloha patří Venuši a Saturnu, Jupiter rychle mizí. Ráno je vidět Merkur a Mars. Na ISS má proběhnout další výstup k AMS-02 a měly by k ní startovat dvě zásobovací lodi. Před 380 lety byl pozorován první přechod Venuše přes sluneční kotouč.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC6888 a PN G75.5+1.7

Titul Česká astrofotografie měsíce za říjen 2019 obdržel snímek „NGC6888 a PN G75.5+1.7“, jehož autorem je Vladimír Nádvorník   Hvězdné objekty mívají často poněkud tajemná označení, která i mnoha astronomům dokonce ani nenaznačí … Tak třeba „NGC6888 a PN G75.5+1.7“ z titulku tohoto

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Měsíc

Měsíc

Další informace »