Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  27. červenec 2015

Astronomický snímek dne (APOD) - 27. červenec 2015

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Mléčná dráha a polární záře nad Antarktidou

Uznání a copyright: LI Hang

Byl to ten jeden z lepších pohledů na oblohu za celou dlouhou noc. V určitých částech Antarktidy, nejenom že je zima, ale Slunce zůstává týdny pod obzorem. V čínské stanici Zhongshan se lidé někdy vydávají ven do mrazu fotografovat nádheru noční oblohy. Tady vidíte snímek z takového výletu, který byl pořízen v polovině července těsně před koncem této polární noci. Širokoúhlý objektiv, který míří nahoru, zachytil nejen nebe, ale i zemi dole. V popředí jsou kolegové, kteří také pořizují snímky. V dálce je vidět kulovitá příjmací družicová stanice a několik větrných elektráren. Na noční obloze jsou četné hvězdy včetně hvězd Sirius a Canopus. Daleko v pozadí se od obzoru k obzoru rozpíná centrální pás naší Galaxie Mléčná dráha. Ještě ve větší vzdálenosti jsou vidět rozmázlé šmouhy nahoře, Velký a Malý Magellanův oblak, satelitní galaxie nedaleko naší velké Galaxie Mléčná dráha.

Sledujte APOD na: Facebooku, Google Plus, nebo na Twitteru.

Štítky: Polární záře, Milky Way Galaxy, Antarktida


32. vesmírný týden 2022

32. vesmírný týden 2022

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 8. 8. do 14. 8. 2022. Měsíc bude v úplňku. Planety Jupiter, Saturn a Mars jsou vidět již o půlnoci, ale stále je ideální je pozorovat až v druhé půlce noci a ráno. Aktivita Slunce je nízká. Nastává maximum meteorického roje Perseid, ale ruší je svit Měsíce v úplňku. Zažili jsme šest startů raket během 20 hodin. Čtyři mise mířily na oběžnou dráhu, jeden let byl suborbitální a jedna raketa vynesla sondu na cestu k Měsíci. Před 60 lety se uskutečnil simultánní let kosmických lodí Vostok 3 a Vostok 4. Před 145 lety byl objeven měsíc Marsu nazvaný Deimos.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ISS a Slnko

Titul Česká astrofotografie měsíce za červenec 2022 získal snímek „ISS a Slnko“, jehož autory jsou Miroslav Grnja a Zdeněk Bardon     První malé, druhé obrovské. I když pro nás i to první je obrovské. Jako fotbalový stadion. A to druhé? Celá Země by se do něho vešla na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Ranní západ Měsíce

Šišatý barevný Měsíc pomalu zapadá za obzor

Další informace »