Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  27. červenec 2015

Astronomický snímek dne (APOD) - 27. červenec 2015

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Mléčná dráha a polární záře nad Antarktidou

Uznání a copyright: LI Hang

Byl to ten jeden z lepších pohledů na oblohu za celou dlouhou noc. V určitých částech Antarktidy, nejenom že je zima, ale Slunce zůstává týdny pod obzorem. V čínské stanici Zhongshan se lidé někdy vydávají ven do mrazu fotografovat nádheru noční oblohy. Tady vidíte snímek z takového výletu, který byl pořízen v polovině července těsně před koncem této polární noci. Širokoúhlý objektiv, který míří nahoru, zachytil nejen nebe, ale i zemi dole. V popředí jsou kolegové, kteří také pořizují snímky. V dálce je vidět kulovitá příjmací družicová stanice a několik větrných elektráren. Na noční obloze jsou četné hvězdy včetně hvězd Sirius a Canopus. Daleko v pozadí se od obzoru k obzoru rozpíná centrální pás naší Galaxie Mléčná dráha. Ještě ve větší vzdálenosti jsou vidět rozmázlé šmouhy nahoře, Velký a Malý Magellanův oblak, satelitní galaxie nedaleko naší velké Galaxie Mléčná dráha.

Sledujte APOD na: Facebooku, Google Plus, nebo na Twitteru.

Štítky: Polární záře, Milky Way Galaxy, Antarktida


18. vesmírný týden 2024

18. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 29. 4. do 5. 5. 2024. Měsíc bude v poslední čtvrti a je vidět hlavně ráno a dopoledne. Slunce je poměrně hodně aktivní. Večer je velmi nízko Jupiter a ráno extrémně nízko Saturn. Pozorovat můžeme několik slabších komet. Český tým studentů uspěl se svým projektem v Houstonu. Čína chystá start rakety CZ-5 s návratovou misí Chang’e 6 pro vzorky z odvrácené strany Měsíce. Sonda Voyager 1 po pěti měsících opět komunikuje normálně a brzy by měla posílat i vědecká data. Před 70 lety objevil Kuiper měsíc Neptunu Nereida a před 30 lety se k Venuši vydala sonda Magellan.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Sluneční skvrny

Další informace »