Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  27. červenec 2015

Astronomický snímek dne (APOD) - 27. červenec 2015

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Mléčná dráha a polární záře nad Antarktidou

Uznání a copyright: LI Hang

Byl to ten jeden z lepších pohledů na oblohu za celou dlouhou noc. V určitých částech Antarktidy, nejenom že je zima, ale Slunce zůstává týdny pod obzorem. V čínské stanici Zhongshan se lidé někdy vydávají ven do mrazu fotografovat nádheru noční oblohy. Tady vidíte snímek z takového výletu, který byl pořízen v polovině července těsně před koncem této polární noci. Širokoúhlý objektiv, který míří nahoru, zachytil nejen nebe, ale i zemi dole. V popředí jsou kolegové, kteří také pořizují snímky. V dálce je vidět kulovitá příjmací družicová stanice a několik větrných elektráren. Na noční obloze jsou četné hvězdy včetně hvězd Sirius a Canopus. Daleko v pozadí se od obzoru k obzoru rozpíná centrální pás naší Galaxie Mléčná dráha. Ještě ve větší vzdálenosti jsou vidět rozmázlé šmouhy nahoře, Velký a Malý Magellanův oblak, satelitní galaxie nedaleko naší velké Galaxie Mléčná dráha.

Sledujte APOD na: Facebooku, Google Plus, nebo na Twitteru.

Štítky: Polární záře, Milky Way Galaxy, Antarktida


27. vesmírný týden 2020

27. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 29. 6. do 5. 7. 2020. Měsíc bude v úplňku. Planety uvidíme nejlépe v druhé polovině noci a ráno, Venuše je vidět i na denní obloze. Pokračuje sezóna NLC. Raketa Vega s českým dispenzerem má poslední šanci v tomto startovním okně. SpaceX má v plánu dva starty ze dvou ramp na mysu Canaveral. Čínská navigační síť Beidou je kompletní. Před 250 lety proletěla velmi blízko Zemi Lexellova kometa.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

přelet ISS přes Slunce

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2020 obdržel snímek „Přelet ISS přes Slunce“, jehož autorem je Libor Hašpl     Mezinárodní kosmická stanice (ISS) se stala vlastně už běžnou součástí našeho života. Tu a tam nám jako jasná, mnohdy opravdu jasná tečka přelétá

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Ranní NLC _1

Canon EOS 5D Mark II,f/4.0, čas: 8.0 sec, ISO:400

Další informace »