Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  30. září 2007

Astronomický snímek dne (APOD) - 30. září 2007

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Pás Mléčné dráhy

Uznání a copyright: John P. Gleason, Celestial Images

Nejjasnější hvězdy v naší Galaxii, v Mléčné dráze sídlí v disku. Jelikož naše Slunce také sídlí v tomto disku, tak se nám tyto hvězdy jeví jako difuzní pás, který obepíná oblohu. Panoráma nahoře ze severního pásu disku Mléčné dráhy pokrývá 90 stupňů a je digitálně vytvořenou mozaikou z několika nezávislých expozic. Zarolujte doprava a uvidíte zbytek tohoto nádherného obrazu. Je vidět mnoho jasných hvězd, temných prachových pásů, červených emisních mlhovin, modrých reflekčních mlhovin a hvězdokup. Astronomové navíc předpokládají, že k veškeré této viditelné hmotě tam existuje dokonce ještě více temné hmoty, která vidět není.

Štítky: Mléčná dráha, Hvězdy, Galaktická rovina


30. vesmírný týden 2025

30. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 21. 7. do 27. 7. 2025. Měsíc projde novem a je vidět nad ránem a o víkendu bude nízko na večerní obloze. Mars je velmi nízko na večerní obloze, ráno kromě Saturnu a Venuše začne být vidět i Jupiter. Aktivita Slunce je nízká. Vrátila se posádka soukromé mise Axiom-4 z ISS. Na čínskou stanici Tiangong přiletěla zásobovací loď Tianzhou-9. Před 145 lety se narodil významný československý astronom a politik Milan Rastislav Štefánik. Před 30 lety byla objevena kometa Hale-Bopp.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Hmlovina Rozeta (detailný záber v palete farieb SHO)

Titul Česká astrofotografie měsíce za červen 2025 obdržel snímek „Hmlovina Rozeta“, jehož autorem je astrofotograf Tomáš Dobrovodský Pohledy do nebe jsou téměř vždy úžasným zážitkem. Úžasným o to více, že kromě významu vědeckého nám mohou způsobit často i estetický či emocionální šok. A co teprve

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Konjunkce

Další informace »