Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  26. červenec 2015

Astronomický snímek dne (APOD) - 26. červenec 2015

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Galaxie Sombrero z Hubbla

Uznání: Hubble Heritage Team (AURA/STScI /NASA)

Proč vypadá galaxie Sombrero jako klobouk? K příčinám patří neobvykle velká a rozsáhlá centrální výduť hvězd Sombrera a výrazné tmavé prachové pásy, které jsou při pohledu z boku vidět v disku. Miliardy starých hvězd způsobují difuzní záři rozsáhlé centrální výdutě. Bližší prohlídka výdutě na fotografii nahoře ukazuje mnoho světelných bodů, které jsou ve skutečnosti kulové hvězdokupy. Nádherné prachové prstence v M104 hostí mnoho mladých a jasných hvězd a vykazují jemné podrobnosti, kterým astronomové doposud zcela nerozumí. Samotný střed Sombrera září přes celé elektromagnetické spektrum a předpokládá se, že hostí velkou černou díru. Světlo staré 50 miliónů let z galaxie Sombrero lze uvidět i malým dalekohledem v souhvězdí Panny (Virgo).

Sledujte APOD na: Facebooku, Google Plus, nebo na Twitteru.

Štítky: Sombrero galaxy, Hubble, M104


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Soví mlhovia

Newton 1000/200 + kamera ZWO ASI 183 MC

Další informace »