Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  02. září 2015

Astronomický snímek dne (APOD) - 02. září 2015

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Záblesk a Galaxie

Uznání a copyright: Martin Mark

Mrštil ten záblesk člověk? Ne. I když to tak může vypadat, tak ve skutečnosti ten člověk míří ve směru jasného záblesku družice Iridium, krátkého odrazu slunečního světla od komunikační družice na oběžné dráze kolem Země. Pokud se lesklé antény družic Iridium se na svých drahách dostanou do vhodné polohy s pozorovatelem a Sluncem, tak vytvoří záblesk jasnější, než je kterákoliv hvězda na noční obloze. Záblesky Iridium trvají typicky několik sekund, což je déle, než trvá většina meteorů. Také na rozdíl od meteorů jsou záblesky symetrické a předpověditelné. Záblesk na snímku pochází od družice Iridium 15 a nastal minulý týden nad jižním Estonskem. Na dobře naplánovaném snímku je v pozadí nádherná obloha včetně centrálního pásu naší Galaxie Mléčné dráhy, která svisle probíhá snímkem.

Retrospektiva: Dnešek historii APODu.

Štítky: Milky Way Galaxy, Záblesk Iridia, Družice


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Leo Triplet zoom

výřez Leo Triplet (známý také jako M66 Group) je malá skupina galaxií vzdálena asi 35 milionů světelných let v souhvězdí Lva. Tato galaxie se skládá ze spirálních galaxií M65, M66 a NGC 3628

Další informace »