Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  01. září 2015

Astronomický snímek dne (APOD) - 01. září 2015

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Detekce vzdálených neutrin pod ledem Antarktidy

Uznání: IceCube Collaboration, U. Wisconsin, NSF

Odkud ta neutrina přišla? Neutrinová observatoř IceCube u jižního pólu Země začala detekovat téměř neviditelné částice o velmi vysoké energii. I když tato vzácně interagující neutrina projdou většinou Země, než jsou detekována, tak odkud pocházejí je záhadou. Na obrázku je antarktická laboratoř v IceCube doplněná plakátem s vyobrazením dlouhých šňůr detektorů, kterou jsou zamrzlé do krystalicky čistého ledu dole. Mezi kandidáty na původce těchto kosmických neutrin patří bouřlivé okolí superhmotných černých děr v centrech vzdálených galaxií a ohromné hvězdné exploze, které vrcholí jako supernovy a gama vzplanutí daleko přes vesmír. Jak IceCube detekuje neutrina se stále vyšší energií, tak by tuto kosmickou hádanku mohla rozřešit korelace se známými objekty, a nebo se to nikdy nedozvíme.

Astrofyzici: Prohlédněte si 1100+ zdrojových souborů astrofyzikální knihovny zdrojových kódů.

Štítky: IceCube, Neutrina, Antarktida


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Leo Triplet zoom

výřez Leo Triplet (známý také jako M66 Group) je malá skupina galaxií vzdálena asi 35 milionů světelných let v souhvězdí Lva. Tato galaxie se skládá ze spirálních galaxií M65, M66 a NGC 3628

Další informace »