Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  01. září 2015

Astronomický snímek dne (APOD) - 01. září 2015

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Detekce vzdálených neutrin pod ledem Antarktidy

Uznání: IceCube Collaboration, U. Wisconsin, NSF

Odkud ta neutrina přišla? Neutrinová observatoř IceCube u jižního pólu Země začala detekovat téměř neviditelné částice o velmi vysoké energii. I když tato vzácně interagující neutrina projdou většinou Země, než jsou detekována, tak odkud pocházejí je záhadou. Na obrázku je antarktická laboratoř v IceCube doplněná plakátem s vyobrazením dlouhých šňůr detektorů, kterou jsou zamrzlé do krystalicky čistého ledu dole. Mezi kandidáty na původce těchto kosmických neutrin patří bouřlivé okolí superhmotných černých děr v centrech vzdálených galaxií a ohromné hvězdné exploze, které vrcholí jako supernovy a gama vzplanutí daleko přes vesmír. Jak IceCube detekuje neutrina se stále vyšší energií, tak by tuto kosmickou hádanku mohla rozřešit korelace se známými objekty, a nebo se to nikdy nedozvíme.

Astrofyzici: Prohlédněte si 1100+ zdrojových souborů astrofyzikální knihovny zdrojových kódů.

Štítky: IceCube, Neutrina, Antarktida


32. vesmírný týden 2022

32. vesmírný týden 2022

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 8. 8. do 14. 8. 2022. Měsíc bude v úplňku. Planety Jupiter, Saturn a Mars jsou vidět již o půlnoci, ale stále je ideální je pozorovat až v druhé půlce noci a ráno. Aktivita Slunce je nízká. Nastává maximum meteorického roje Perseid, ale ruší je svit Měsíce v úplňku. Zažili jsme šest startů raket během 20 hodin. Čtyři mise mířily na oběžnou dráhu, jeden let byl suborbitální a jedna raketa vynesla sondu na cestu k Měsíci. Před 60 lety se uskutečnil simultánní let kosmických lodí Vostok 3 a Vostok 4. Před 145 lety byl objeven měsíc Marsu nazvaný Deimos.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ISS a Slnko

Titul Česká astrofotografie měsíce za červenec 2022 získal snímek „ISS a Slnko“, jehož autory jsou Miroslav Grnja a Zdeněk Bardon     První malé, druhé obrovské. I když pro nás i to první je obrovské. Jako fotbalový stadion. A to druhé? Celá Země by se do něho vešla na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Ranní západ Měsíce

Šišatý barevný Měsíc pomalu zapadá za obzor

Další informace »