Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  01. září 2015

Astronomický snímek dne (APOD) - 01. září 2015

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Detekce vzdálených neutrin pod ledem Antarktidy

Uznání: IceCube Collaboration, U. Wisconsin, NSF

Odkud ta neutrina přišla? Neutrinová observatoř IceCube u jižního pólu Země začala detekovat téměř neviditelné částice o velmi vysoké energii. I když tato vzácně interagující neutrina projdou většinou Země, než jsou detekována, tak odkud pocházejí je záhadou. Na obrázku je antarktická laboratoř v IceCube doplněná plakátem s vyobrazením dlouhých šňůr detektorů, kterou jsou zamrzlé do krystalicky čistého ledu dole. Mezi kandidáty na původce těchto kosmických neutrin patří bouřlivé okolí superhmotných černých děr v centrech vzdálených galaxií a ohromné hvězdné exploze, které vrcholí jako supernovy a gama vzplanutí daleko přes vesmír. Jak IceCube detekuje neutrina se stále vyšší energií, tak by tuto kosmickou hádanku mohla rozřešit korelace se známými objekty, a nebo se to nikdy nedozvíme.

Astrofyzici: Prohlédněte si 1100+ zdrojových souborů astrofyzikální knihovny zdrojových kódů.

Štítky: IceCube, Neutrina, Antarktida


18. vesmírný týden 2024

18. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 29. 4. do 5. 5. 2024. Měsíc bude v poslední čtvrti a je vidět hlavně ráno a dopoledne. Slunce je poměrně hodně aktivní. Večer je velmi nízko Jupiter a ráno extrémně nízko Saturn. Pozorovat můžeme několik slabších komet. Český tým studentů uspěl se svým projektem v Houstonu. Čína chystá start rakety CZ-5 s návratovou misí Chang’e 6 pro vzorky z odvrácené strany Měsíce. Sonda Voyager 1 po pěti měsících opět komunikuje normálně a brzy by měla posílat i vědecká data. Před 70 lety objevil Kuiper měsíc Neptunu Nereida a před 30 lety se k Venuši vydala sonda Magellan.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Sluneční skvrny

Další informace »