Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  31. srpen 2015

Astronomický snímek dne (APOD) - 31. srpen 2015

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Pluto ve vylepšených barvách

Uznání: NASA, Johns Hopkins Univ./APL, Southwest Research Inst.

Pluto je barevnější, než bychom viděli. Údaje o barvách a snímky nejslavnější trpasličí planety ve Sluneční soustavě, které pořídila kosmická sonda New Horizons při svém průletu v červenci, byly digitálně sestaveny, takže vznikl vylepšený pohled na tento starý svět s nečekaně mladým povrchem. Snímek ve vylepšených barvách není jen estetický, ale i vědecky užitečný, jelikož činí povrchové oblasti s různým chemickým složením vizuálně odlišné. Například, světlá srdcovitá oblast Tombaugh Regio vpravo dole je zřetelně rozdělená do dvou částí, které se geologicky liší, přičemž levý lalok Sputnik Planum se jeví neobvykle hladký. New Horizons nyní pokračuje za Plutem, nadále odesílá snímky a další údaje a brzy bude nasměrován k průletu kolem planetky 2014 MU69 v lednu 2019.

Snímky Pluta se stručným vysvětlením: Hledání Pluta v APODu.

Štítky: New horizons, Pluto, Color


24. vesmírný týden 2026

24. vesmírný týden 2026

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 8. 6. do 14. 6. 2026. Měsíc je vidět na ranní obloze a po poslední čtvrti směřuje k novu. Venuše a Jupiter jsou večer v konjunkci a níže je také Merkur. Ráno je už vidět Saturn a nedaleko něj je kometa 220P/McNaught, která zjasnila asi 10 000×. Sluneční aktivita je vyšší, ale zatím jsme polární záři z Česka neviděli. Zato se objevila první noční svítící oblaka (NLC). Na ISS se musel opravit únik atmosféry, část posádky pro jistotu usedla do svých kosmických lodí. Slavíme 125 let od narození našeho významného astronoma Antonína Bečváře a v Brandýse nad Labem k tomu bude tradičně koncert. Devadesátiny slaví v Americe náš další významný kometární astronom Zdeněk Sekanina.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Hodina Jupiterovy rotace

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2026 obdržel snímek a video Karla Sandlera s názvem „Hodina Jupiterovy rotace“ Soutěž Česká astrofotografie měsíce je, jak již název naznačuje, zaměřena zejména na fotografie. Ovšem vesmír není statický, na obloze se vše pohybuje, a to od těch

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Konjunkce Venuše a Jupitera 7.6.2026

Tato je pořízena 7.6. den před max.přiblížením

Další informace »