Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  23. říjen 2015

Astronomický snímek dne (APOD) - 23. říjen 2015

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Galaxie Messier 94

Uznání: ESA/Hubble and NASA

Krásný vesmírný ostrov Messier 94 se nachází zhruba 15 miliónů světelných let daleko v severním souhvězdí Honících psů (Canes Venatici). Tato zepředu viděna galaxie je populárním cílem pozemských astronomů, měří asi 30 000 světelných let a její spirální ramena se vinou i přes vnější části jejího širokého disku. Ovšem zorné pole Hubblova kosmického dalekohledu zabírá jen asi 7000 světelných let centrální oblasti M94. Ostrý podrobný snímek umožňuje prozkoumat kompaktní a jasné jádro a výrazné vnitřní prachové pásy, které jsou obklopeny pozoruhodně modrým prstencem mladých hmotných hvězd. Tyto hmotné hvězdy v prstenci jsou všechny nejspíše mladší než 10 miliónů let a ukazují na to, že galaxie prošla obdobím překotného vznikání hvězd. Malé jasné jádro je typické pro třídu Seyfertových aktivních galaxií, ovšem M94 je též známa jako galaxie s překotným vznikáním hvězd. Jelikož je M94 poměrně blízko, tak v ní astronomové mohou podrobně zkoumat příčiny překotného vznikání hvězd.

Štítky: M94, Starburst galaxy, Seyfertova galaxie


7. vesmírný týden 2019

7. vesmírný týden 2019

Přehled událostí na obloze od 11. 2. do 17. 2. 2019. Měsíc bude v první čtvrti. Večer je vidět Mars a Uran, ráno Jupiter, Venuše a Saturn. Pomalu se večer vynoří i Merkur. Kometa C/2018 Y1 (Iwamoto) trochu připomíná 46P z před dvou měsíců. Ultima Thule asi není tak kulatá, jak se myslelo. InSight dokončila instalaci seismometru. ExoMars 2020 bude mít jméno Rosalind. Před 455 lety se narodil Galileo Galilei.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Vzdálený vesmír v souhvězdí Kefea

Titul Česká astrofotografie měsíce za leden 2019 obdržel snímek „Vzdálený vesmír v souhvězdí Kefea“, jehož autorem je Evžen Brunner   Vítězný snímek měsíce ledna 2019 soutěže Česká astrofotografie měsíce, která probíhá pod patronací České astronomické společnosti, je snímek

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Snímek komety 123P/West-Hartley

Rozměry obrázku jsou 20 x 20 obloukových minut, sever je nahoře, východ vlevo. Jasno, Měsíc mezi první čtvrtí a úplňkem.

Další informace »