Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  23. říjen 2015

Astronomický snímek dne (APOD) - 23. říjen 2015

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Galaxie Messier 94

Uznání: ESA/Hubble and NASA

Krásný vesmírný ostrov Messier 94 se nachází zhruba 15 miliónů světelných let daleko v severním souhvězdí Honících psů (Canes Venatici). Tato zepředu viděna galaxie je populárním cílem pozemských astronomů, měří asi 30 000 světelných let a její spirální ramena se vinou i přes vnější části jejího širokého disku. Ovšem zorné pole Hubblova kosmického dalekohledu zabírá jen asi 7000 světelných let centrální oblasti M94. Ostrý podrobný snímek umožňuje prozkoumat kompaktní a jasné jádro a výrazné vnitřní prachové pásy, které jsou obklopeny pozoruhodně modrým prstencem mladých hmotných hvězd. Tyto hmotné hvězdy v prstenci jsou všechny nejspíše mladší než 10 miliónů let a ukazují na to, že galaxie prošla obdobím překotného vznikání hvězd. Malé jasné jádro je typické pro třídu Seyfertových aktivních galaxií, ovšem M94 je též známa jako galaxie s překotným vznikáním hvězd. Jelikož je M94 poměrně blízko, tak v ní astronomové mohou podrobně zkoumat příčiny překotného vznikání hvězd.

Štítky: M94, Starburst galaxy, Seyfertova galaxie


44. vesmírný týden 2020

44. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 26. 10. do 1. 11. 2020. Měsíc bude v úplňku. Večer jsou nízko nad jihozápadem Jupiter a Saturn, během noci stoupá vysoko Mars. Ráno je vidět jasná Venuše. Aktivita Slunce je nízká. Zajímavé pohledy na komety stále nabízí druhá polovina noci. V minulém týdnu úspěšně dosedla kabina Sojuzu MS-16 s třemi kosmonauty. SpaceX završila stovku úspěšných startů do vesmíru. NASA potvrdila úspěšný odběr vzorků z asteroidu Bennu, ale odběrná nádoba není zcela uzavřena, možná je přeplněná. Před 100 lety byla objevena první „kentauří“ planetka Hidalgo.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

LBN468 Temná a reflexní mlhovina škorpion

  Titul Česká astrofotografie měsíce za září 2020 získal snímek „LBN468 - temná a reflexní mlhovina v Cefeovi“, jehož autorem je Tomáš Zábranský   Na naší obloze je několik souhvězdí, která nikdy nezapadají. Jsou tak blízko nebeského pólu, že se ani při největší snaze během

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

M45

Canon Eos 550D modifikovaný Sigma DC 17-70mm SW EQ6-R PRO 31x3min 1600ISO F/4 70mm Deepskystacker, photoshop

Další informace »