Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  24. říjen 2015

Astronomický snímek dne (APOD) - 24. říjen 2015

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Jupiter v roce 2015

Uznání: NASA, ESA, Amy Simon (GSFC), Michael Wong (UC Berkeley), Glenn Orton (JPL-Caltech)

Dvě pozoruhodné globální mapy pásů horních mračen Jupiteru lze porovnat jediným pohybem kurzoru přes tuto ostrou projekci (nebo tento odkaz) obrazových dat z Hubblova kosmického dalekohledu. Obě mapy byly pořízeny 19. ledna v průběhu 10 hodin trvající otočky obří planety a tyto celoplanetární projekce představují první ze série plánovaných každoročních portrétů v rámci programu Outer Planet Atmospheres Legacy program. Srovnání obou zvýrazňuje pohyby mračen a umožňuje změřit rychlosti větru v dynamické atmosféře planety. Velká rudá skvrna, slavná dlouho trvající bouře s větry o rychlostech 480 km/h, je vidět s rotujícím zkrouceným filamentem. Snímky potvrzují, že se Velká rudá skvrna stále smršťuje, ovšem je stále větší než planeta Země. Vedle ní (níže vpravo) je ovál BA, též známý jako Rudá skrna junior.

Štítky: Hubble, Jupiter, Velká rudá skvrna, Mouse over


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Leo Triplet zoom

výřez Leo Triplet (známý také jako M66 Group) je malá skupina galaxií vzdálena asi 35 milionů světelných let v souhvězdí Lva. Tato galaxie se skládá ze spirálních galaxií M65, M66 a NGC 3628

Další informace »