Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  14. listopad 2015

Astronomický snímek dne (APOD) - 14. listopad 2015

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Wright Mons na Plutu

Uznání: NASA, Johns Hopkins Univ./APL, Southwest Research Institute

V tomto rozeklaném terénu vrhá nízké Slunce dlouhé stíny. Scéna, kterou zachytila sonda New Horizons, se nachází jižně od nejižnějšího cípu Sputnik Planum, jak se neformálně nazývá hladká, jasná oblast tvaru srdce na Plutu. Ve středu je útvar prozatímně nazvaný Wright Mons, hora asi 150 kilometrů široká a 4 kilometry vysoká, s 56 kilometrovou, hlubokou depresí na vrcholu. Hory s širokou základnou a s centrálními vrcholky se nacházejí různě v celé Sluneční soustavě, například Mauna Loa na Zemi a Olympus Mons na Marsu. Vědci kolem sondy New Horizons oznámili výraznou podobnost Wright Mons a blízkého Piccard Mons na Plutu s velkými štítovými sopkami, což by mohlo naznačovat, že by se v obou případech mohlo jednat o obří kryovulkány, které kdysi z útrob chladného vzdáleného světa vyvrhovaly roztavený led.

Štítky: Pluto, Wright mons, Sopka, Cryovolcano


13. vesmírný týden 2020

13. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 23. 3. do 29. 3. 2020. Měsíc bude v novu. Večer je vidět jasná planeta Venuše. Ráno jsou poblíž sebe Mars, Jupiter a Saturn. Zájemci o komety si mohou dvě středně jasné prohlédnout relativně vysoko na obloze a jednu také večer nízko na západě. V neděli 29. března přecházíme na letní čas. Přes utlumení dění ve společnosti ještě probíhají nějaké starty raket a přípravy běží, s patřičnými karanténními opatřeními, i směrem ke startu Sojuzu k ISS. Před 365 lety se narodil Christiaan Huygens, objevitel měsíce Titan.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC 2264 RGB SHO

Titul Česká astrofotografie měsíce za únor 2020 obdržel snímek „NGC 2264“, jehož autorem je Pavol Kollarik   Titul Česká astrofotografie měsíce za únor 2020 obdržel snímek „NGC 2264“, jehož autorem je Pavol Kollarik. Za devatero horami a devatero řekami, ještě dál než běhá po obloze

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Kométa C/2019 Y4 (ATLAS)

Další informace »