Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  14. listopad 2015

Astronomický snímek dne (APOD) - 14. listopad 2015

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Wright Mons na Plutu

Uznání: NASA, Johns Hopkins Univ./APL, Southwest Research Institute

V tomto rozeklaném terénu vrhá nízké Slunce dlouhé stíny. Scéna, kterou zachytila sonda New Horizons, se nachází jižně od nejižnějšího cípu Sputnik Planum, jak se neformálně nazývá hladká, jasná oblast tvaru srdce na Plutu. Ve středu je útvar prozatímně nazvaný Wright Mons, hora asi 150 kilometrů široká a 4 kilometry vysoká, s 56 kilometrovou, hlubokou depresí na vrcholu. Hory s širokou základnou a s centrálními vrcholky se nacházejí různě v celé Sluneční soustavě, například Mauna Loa na Zemi a Olympus Mons na Marsu. Vědci kolem sondy New Horizons oznámili výraznou podobnost Wright Mons a blízkého Piccard Mons na Plutu s velkými štítovými sopkami, což by mohlo naznačovat, že by se v obou případech mohlo jednat o obří kryovulkány, které kdysi z útrob chladného vzdáleného světa vyvrhovaly roztavený led.

Štítky: Pluto, Wright mons, Sopka, Cryovolcano


3. vesmírný týden 2020

3. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 13. 1. do 19. 1. 2020. Měsíc bude v poslední čtvrti. Večer září jasná planeta Venuše, vidět lze i Neptun a Uran. Ráno je vidět Mars. Merkur a Saturn jsou úhlově blízko Slunci. Kometu C/2017 T2 můžeme opět pozorovat na večerní obloze. Na úspěchy raket Falcon 9 a CZ-3B by v tomto týdnu určitě chtělo navázat několik dalších. Uběhlo 15 let od přistání pouzdra Huygens na Titanu.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Glaxie pod Galaxií

Titul Česká astrofotografie měsíce za prosinec 2019 obdržel snímek „Galaxie pod Galaxií“, jehož autorem je Roman Ponča   „Galaxie pod Galaxií“, není to tak trochu podivný název vítězného snímku prosincového kola soutěže Česká astrofotografie měsíce? Možná, snad, … ale je

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Snímek komety C/2017 T2 (PANSTARRS)

Rozměry obrázku jsou 20 x 20 obloukových minut, sever je nahoře, východ vlevo. Nacházela se téměř v zenitu v souhvězdí Persea. Atmosférické podmínky byly podprůměrné.

Další informace »