Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  14. listopad 2015

Astronomický snímek dne (APOD) - 14. listopad 2015

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Wright Mons na Plutu

Uznání: NASA, Johns Hopkins Univ./APL, Southwest Research Institute

V tomto rozeklaném terénu vrhá nízké Slunce dlouhé stíny. Scéna, kterou zachytila sonda New Horizons, se nachází jižně od nejižnějšího cípu Sputnik Planum, jak se neformálně nazývá hladká, jasná oblast tvaru srdce na Plutu. Ve středu je útvar prozatímně nazvaný Wright Mons, hora asi 150 kilometrů široká a 4 kilometry vysoká, s 56 kilometrovou, hlubokou depresí na vrcholu. Hory s širokou základnou a s centrálními vrcholky se nacházejí různě v celé Sluneční soustavě, například Mauna Loa na Zemi a Olympus Mons na Marsu. Vědci kolem sondy New Horizons oznámili výraznou podobnost Wright Mons a blízkého Piccard Mons na Plutu s velkými štítovými sopkami, což by mohlo naznačovat, že by se v obou případech mohlo jednat o obří kryovulkány, které kdysi z útrob chladného vzdáleného světa vyvrhovaly roztavený led.

Štítky: Pluto, Wright mons, Sopka, Cryovolcano


19. vesmírný týden 2024

19. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 6. 5. do 12. 5. 2024. Měsíc bude v novu a čeká nás extrémně mladý srpek na večerní obloze. Slunce je hodně aktivní, nastaly silné erupce. Oblohu ozdobila slabá polární záře a nečekaně s ní se objevil i deorbitující horní stupeň Falconu 9. Planety jsou v tomto týdnu velmi obtížně viditelné. Pozorovat můžeme několik slabších komet. Na ranní obloze létají éta Aquaridy. K odvrácené straně Měsíce se vydala čínská sonda Chang’e 6 a na čínské orbitální stanici Tiangong se vyměnily tříčlenné posádky. Před 60 lety se narodil český astronom a popularizátor Václav Knoll. Před 15 lety proběhla poslední oprava vesmírného dalekohledu HST.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

V zajetí barev

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2024 obdržel snímek „V zajetí barev“, jehož autorem je Pavel Váňa   Kdo by neměl rád jaro, kdy po studených zamračených  dnech, skrovně prosvětlených hřejivými slunečními paprsky se příroda začíná probouzet. Zelenající se stromy jsou

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

1

Další informace »