Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  14. listopad 2015

Astronomický snímek dne (APOD) - 14. listopad 2015

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Wright Mons na Plutu

Uznání: NASA, Johns Hopkins Univ./APL, Southwest Research Institute

V tomto rozeklaném terénu vrhá nízké Slunce dlouhé stíny. Scéna, kterou zachytila sonda New Horizons, se nachází jižně od nejižnějšího cípu Sputnik Planum, jak se neformálně nazývá hladká, jasná oblast tvaru srdce na Plutu. Ve středu je útvar prozatímně nazvaný Wright Mons, hora asi 150 kilometrů široká a 4 kilometry vysoká, s 56 kilometrovou, hlubokou depresí na vrcholu. Hory s širokou základnou a s centrálními vrcholky se nacházejí různě v celé Sluneční soustavě, například Mauna Loa na Zemi a Olympus Mons na Marsu. Vědci kolem sondy New Horizons oznámili výraznou podobnost Wright Mons a blízkého Piccard Mons na Plutu s velkými štítovými sopkami, což by mohlo naznačovat, že by se v obou případech mohlo jednat o obří kryovulkány, které kdysi z útrob chladného vzdáleného světa vyvrhovaly roztavený led.

Štítky: Pluto, Wright mons, Sopka, Cryovolcano


42. vesmírný týden 2019

42. vesmírný týden 2019

Přehled událostí na obloze od 14. 10. do 20. 10. 2019. Měsíc je ve fázi mezi úplňkem a poslední čtvrtí. Večer je nízko nad jihozápadem Jupiter a u jihu Saturn a na ranní obloze se pomalu objeví Mars. Aktivita Slunce je velmi nízká. Zemřel první člověk ve volném kosmu, Alexej Leonov. Na ISS pokračuje série výstupů do volného kosmu, nyní kvůli výměně baterií. Družice ICON se po dvou letech dočkala vypuštění. Před 30 lety byla vypuštěna k Jupiteru sonda Galileo.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Corona Australis

Titul Česká astrofotografie měsíce za srpen 2019 obdržel snímek „Corona Australis“, jehož autorem je Pavel Pech   Corona Australis, tedy souhvězdí Jižní Koruna. Jméno jak ze starověkého atlasu nebes. A ono téměř ano. Historie jména tohoto poměrně nevýrazného souhvězdí je opravdu

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Podzimní mléčná dráha během novoluní v Beranu s božími muky

Další informace »