Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  15. listopad 2015

Astronomický snímek dne (APOD) - 15. listopad 2015

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Leonidy nad Monumentálním údolím

Uznání a copyright: Sean M. Sabatini

Monumentální údolí bylo skrápěno, ale ne vodou. Meteory. Obrázek je kompozitem šesti, asi 30 sekundových expozic a byl pořízen v roce 2001, kdy byly velice aktivní Leonidy. Země tehdy procházela zvlášť hustým oblakem trosek o velikosti písku z komety Tempel-Tuttle, takže se frekvence meteorů blížila jednomu za sekundu. Meteory se jeví rovnběžné, protože všechny dopadají na Zemi z radiantu meteorického roje, což je bod na obloze v souhvězdí Lva (Leo). Každoroční roj Leonid vrcholí tento týden. I když viditelnosti mnoha meteorů by neměl bránit svit Měsíce, tak letošní roj vyvrcholí snad asi 15 meteory viditelnými za hodinu, což je sice dobrá frekvence, ale nesrovnatelná s Leonidami 2001. Mimochodem, kolik meteorů dokážete na obrázku identifikovat?

Štítky: Leonidy, Meteorický roj, Monument Valley


9. vesmírný týden 2020

9. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 24. 2. do 1. 3. 2020. Měsíc je mezi novem a první čtvrtí. Večer máme na obloze velmi jasnou Venuši a také některé komety. Ráno je vidět nejlépe Mars, ale vylézá také Jupiter a Saturn. Česká firma S.A.B. Aerospace dokončila přípravy vypouštěcího zařízení – dispenzeru – družic, určeného pro raketu Vega. Před 200 lety se narodil americký astronom, objevitel komet, Lewis A. Swift.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

B150 - Mořský koník

Titul Česká astrofotografie měsíce za leden 2020 obdržel snímek „Mořský koník“, jehož autorem je Evžen Brunner   „Mořský koník“…. kde bychom jej asi měli hledat? Samozřejmě náš první pohled nejspíš zamíří opravdu kamsi do mořských hlubin. A při troše štěstí jej tam uvidíme. Spatřit

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

NLO 7

Další informace »